Jana Motyčková
23.03.23,12:10
Zákon č. 65/2023 Z.z. s účinnosťou od 1.5.2023 novelizuje (aj) zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu.
Od 1.5.2023 nárok na daňový bonus (DB) na dieťa už nebude podmienený neposkytovaním dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa (dotácia na stravovanie) a rovnako naopak, nárok na dotáciu na stravovanie nie je podmienený nepoberaním DB na dieťa.
Čiže od 1.5.2023 si bude môcť rodič uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa aj v prípade, že na dieťa sa poskytuje dotácia na stravovanie.
Ak si rodič neuplatňoval DB na dieťa z dôvodu poskytovania dotácie, pre uplatňovanie DB od 1.5.2023 je potrebné, aby v apríli 2023 vo vyhlásení oznámil uplatňovanie DB na dieťa (dátum oznámenia aprílový, zmena nastala dňa 1.5.2023) a predložil v apríli príslušné doklady (rodný list).
Ak si rodič uplatňuje DB na dieťa, môže si od 1.5.2023 uplatniť aj dotáciu na stravovanie v škole.
monimadle
28.03.23,06:33
Dobrý deň, predpokladám, že ide o zákon 65/2023.
Jana Motyčková
28.03.23,06:46
Dobrý deň, predpokladám, že ide o zákon 65/2023.
samozrejme, opravené
Negoce
17.04.23,12:01
Dobrý deň, zapochybovala som......
zamestnankyňa má príjem za prvých 5 mesiacov 2023, na MD pôjde koncom 5/2023. Keďže ostáva sama, je slobodná, ako sa jej bude počítať DB za rok 2023, mala by porodiť v 7/2023.
HM za vyplatených 5 mesiacov bude 5000,- €

pri RZD za rok 2023 sa vypočíta DB:

ako 5000-13,4 % = 4330 / 12x 7 mesiacov x 20%?

alebo 4330 x 20%?
Predpokladám, že prvý výpočet je správny
Ďakujem
Jana Motyčková
17.04.23,12:47
Ak sa dieťa narodí v júli, tak 4330/12 x 6 mesiacov x 20 percent (od júla je 6 mesiacov).
Iveta Matlovičová
18.04.23,11:41
- ak sa dieťa narodí 1.7.2023, tak podmienky su splnene 6 mesiacov
- ak sa dieťa narodí aj po 1.7.2023, napr. 2.7.2023, tak aj vtedy su podmienky splnene 6 mesiacov
Negoce
18.04.23,12:23
len doplnim, ze podmienky pre priznanie bonusu musia byt splnene k prvémemu dňu daného kalendárneho mesiaca, takže:
- ak sa dieťa narodí 1.7.2023, tak podmienky su splnene 6 mesiacov
- ak sa dieťa narodí po 1.7.2023, napr. 2.7.2023, tak podmienky su splnene len 5 mesiacov

p. Ing. Matlovičová, nie je to chyba?

alebo nerozumiem tomu? ak sa dieťa narodí 01 07 2023 dostane matka DB za 6 mesiacov, ale presne tak isto dostane DB i kedy bolo bábätko narodené 31 07 2023.

alebo ako ste to mysleli?
ABD
20.04.23,13:40
len doplnim, ze podmienky pre priznanie bonusu musia byt splnene k prvémemu dňu daného kalendárneho mesiaca, takže:
- ak sa dieťa narodí 1.7.2023, tak podmienky su splnene 6 mesiacov
- ak sa dieťa narodí po 1.7.2023, napr. 2.7.2023, tak podmienky su splnene len 5 mesiacov


Podľa §33 ods. 5 ZDP : „Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.“


takže aj keď sa dieťa narodí v priebehu júla, nemal by byť nárok na daňový bonus za 6 mesiacov?
Jana Motyčková
20.04.23,14:51
Áno, keď sa dieťa narodí aj 31.7., DB bude za 6 mesiacov. Pani Matlovičová sa asi pomýlila.
Iveta Matlovičová
21.04.23,13:06
p. Ing. Matlovičová, nie je to chyba?

alebo nerozumiem tomu? ak sa dieťa narodí 01 07 2023 dostane matka DB za 6 mesiacov, ale presne tak isto dostane DB i kedy bolo bábätko narodené 31 07 2023.

alebo ako ste to mysleli?

ospravedlnujem sa a beriem späť, celý deň som riešila nezdaniteľnú časť základu dane na manželku a starostlivosť o dieťa, kde sa posudzuje stav k 1 - dňu v mesiaci, a v tom duchu som sa vyjarila aj k bonusu na dieťa .... samozrejme pri daňovom bonuse na dieťa, ak sa dieťa narodí, tak nepostupujeme, svoj príspevok som opravila, ďakujem za upozornenie
plp
18.09.23,07:49
Dobrý deň, môžem vyplatiť daňový bonus na deti zamestnancovi, keď deti (vnúčatá) sú zverené rozhodnutím súdu do náhradnej osobnej starostlivosti manželke? Sú to len jej vnúčatá, jeho nie. Predpokladám, že manželka nepracuje, takže ona si DB nemôže uplatniť. Meno zamestnanca (manžela)sa ale v rozhodnutí súdu vôbec nespomína. Deti sú pridelené len do starostlivosti manželky . Žijú v spoločnej domácnosti. Neviem, z akého titulu by som ich mohla považovať za vyživované. Tých detí je 5, takže sa jedná o veľkú sumu a nerada by som to spracovala nesprávne. Ďakujem
Iveta Matlovičová
18.09.23,14:53
Dobrý deň, môžem vyplatiť daňový bonus na deti zamestnancovi, keď deti (vnúčatá) sú zverené rozhodnutím súdu do náhradnej osobnej starostlivosti manželke? Sú to len jej vnúčatá, jeho nie. Predpokladám, že manželka nepracuje, takže ona si DB nemôže uplatniť. Meno zamestnanca (manžela)sa ale v rozhodnutí súdu vôbec nespomína. Deti sú pridelené len do starostlivosti manželky . Žijú v spoločnej domácnosti. Neviem, z akého titulu by som ich mohla považovať za vyživované. Tých detí je 5, takže sa jedná o veľkú sumu a nerada by som to spracovala nesprávne. Ďakujem



Na účely uplatenenia nároku na daňový bonus sa za vyživované dieťa daňovníka považuje:

1. dieťa vlastné, 2. dieťa osvojené, 3. dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a 4. dieťa druhého z manželov. Za vyživované dieťa sa považuje aj plnoleté nezaopatrené dieťa podľa zákona o prídavku na dieťa. V zadanom príklade ide o bod 3., a keďže dieťa bolo zverené rozhodnutím súdu len manželke (babke), len jej vzniká nárok na daňový bonus na deti.
plp
19.09.23,05:18
Dobrý deň, ďakujem pekne za odpoveď. Ja sa prikláňam k názoru, že zamestnancovi nemôžem vyplatiť DB na deti, keďže podľa §33 (2) nespĺňa žiadny bod, kde by bolo u neho dieťa považované za vyživované. V tom prípade ale nedostanú DB, keďže manželka nepracuje a nemá príjem.
Z finančnej správy mi napísali ale opačné stanovisko. Tak teraz neviem.
"Dobrý deň,
zákon o dani z príjmov ustanovuje, že aj dieťa druhého z manželov sa považuje za vyživované dieťa, napr. vlastné dieťa len jedného z manželov, osvojené dieťa len jedného z manželov, zverené do náhradnej osobnej starostlivosti jednému z manželov.
V súlade s § 33 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa dieťa druhého z manželov považuje za vyživované dieťa, a preto uzavretím sobáša manželkino dieťa sa vo vzťahu k manželovi považuje za dieťaťa druhého z manželov a rovnako manželovo dieťaťa sa vo vzťahu k manželke považuje za dieťa druhého z manželov. Ak deti vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich, a to na všetky deti (§ 33 ods. 4 zákona o dani z príjmov).
Znamená to, že zamestnancovi po splnení všetkých ustanovených podmienok nárok na daňový bonus na dieťa/deti druhého z manželov vzniká."
Negoce
19.09.23,06:03
Na účely uplatenenia nároku na daňový bonus sa za vyživované dieťa daňovníka považuje:

1. dieťa vlastné, 2. dieťa osvojené, 3. dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a 4. dieťa druhého z manželov. Za vyživované dieťa sa považuje aj plnoleté nezaopatrené dieťa podľa zákona o prídavku na dieťa. V zadanom príklade ide o bod 3., a keďže dieťa bolo zverené rozhodnutím súdu len manželke (babke), len jej vzniká nárok na daňový bonus na deti.

a nie je to dieťa druhého z manželov (zverené do starostlivosti)? ja by som DB vyplatila.....rečnícka otázka: "aký rozdiel je pri vlastnom, osvojenom či zverenom dieťati pri posúdení 4. bodu?" moja odpoveď žiadny rozdiel .....
Jana Motyčková
19.09.23,13:35
Dobrý deň, ďakujem pekne za odpoveď. Ja sa prikláňam k názoru, že zamestnancovi nemôžem vyplatiť DB na deti, keďže podľa §33 (2) nespĺňa žiadny bod, kde by bolo u neho dieťa považované za vyživované. V tom prípade ale nedostanú DB, keďže manželka nepracuje a nemá príjem.
Z finančnej správy mi napísali ale opačné stanovisko. Tak teraz neviem.
"Dobrý deň,
zákon o dani z príjmov ustanovuje, že aj dieťa druhého z manželov sa považuje za vyživované dieťa, napr. vlastné dieťa len jedného z manželov, osvojené dieťa len jedného z manželov, zverené do náhradnej osobnej starostlivosti jednému z manželov.
V súlade s § 33 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa dieťa druhého z manželov považuje za vyživované dieťa, a preto uzavretím sobáša manželkino dieťa sa vo vzťahu k manželovi považuje za dieťaťa druhého z manželov a rovnako manželovo dieťaťa sa vo vzťahu k manželke považuje za dieťa druhého z manželov. Ak deti vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich, a to na všetky deti (§ 33 ods. 4 zákona o dani z príjmov).
Znamená to, že zamestnancovi po splnení všetkých ustanovených podmienok nárok na daňový bonus na dieťa/deti druhého z manželov vzniká."
Ak dala FS takýto výklad, tak postupujte podľa tohto výkladu, čiže aj dieťa zverené do starostlivosti druhému z manželov sa považuje za vyživované, pri splnení spoločnej domácnosti.
Ide o nejasné ustanovenie daňového zákona, znenie nie je jasné, ale môže byť vykladané tak, ako píše FS.
Iveta Matlovičová
19.09.23,18:15
Dobrý deň, ďakujem pekne za odpoveď. Ja sa prikláňam k názoru, že zamestnancovi nemôžem vyplatiť DB na deti, keďže podľa §33 (2) nespĺňa žiadny bod, kde by bolo u neho dieťa považované za vyživované. V tom prípade ale nedostanú DB, keďže manželka nepracuje a nemá príjem.
Z finančnej správy mi napísali ale opačné stanovisko. Tak teraz neviem.
"Dobrý deň,
zákon o dani z príjmov ustanovuje, že aj dieťa druhého z manželov sa považuje za vyživované dieťa, napr. vlastné dieťa len jedného z manželov, osvojené dieťa len jedného z manželov, zverené do náhradnej osobnej starostlivosti jednému z manželov.
V súlade s § 33 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa dieťa druhého z manželov považuje za vyživované dieťa, a preto uzavretím sobáša manželkino dieťa sa vo vzťahu k manželovi považuje za dieťaťa druhého z manželov a rovnako manželovo dieťaťa sa vo vzťahu k manželke považuje za dieťa druhého z manželov. Ak deti vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich, a to na všetky deti (§ 33 ods. 4 zákona o dani z príjmov).
Znamená to, že zamestnancovi po splnení všetkých ustanovených podmienok nárok na daňový bonus na dieťa/deti druhého z manželov vzniká."


riadte sa vykladom FR SR, zakon je nejasny
plp
20.09.23,04:56
Ďakujem pekne. Áno, zákon je nejasný. Budem teda postupovať podľa vyjadrenia FS a DB vyplatím.
levandula
21.09.23,05:07
Zdravím Vás, chcem sa opýtať na doklad o návšteve školy.

Gymnázium v BA nevydalo doklad o návšteve školy s pečiatkou a podpisom, ale zamestnanec si musel na ich stránke nájsť a vytlačiť potvrdenie s QR kódom. Všetko obsahuje: meno dieťaťa, dátum narodenia, adresu, údaje o škole a školskom roku na ktorý potvrdenie platí.

Je to postačujúce na pokračovanie vo vyplácaní daňového bonusu u zamestnávateľa? Zrejme je to otázka času, kedy budú už iba takéto potvrdenia...Vďaka za Váš názor
buzasiova
19.10.23,09:26
Dobrý deň, prosím vyjadrenie k nasledovnému: Manželia už nežijú v spol.domácnosti - sú v súdnom konaní ktoré sa ťahá (matka chce výhradnú starostlivosť o deti, otec striedavú). Deti si zatiaľ striedajú podľa toho, ako to určí a dovolí matka. Doteraz matka poberala prídavky na deti a otec (náš zamestnanec) poberal daňový bonus (DB). Teraz však chce matka poberať aj prídavky aj DB. Pre nezhody sa nevedia dohodnúť. Moja otázka: čo sa udeje, keď obaja z nich by si podali žiadosť o DB s tým, že niekto za nich rozhodne, kto má nárok (doteraz poberal otec kvôli výške platu). ĎAkujem
Marta K.
20.10.23,05:02
Dobrý deň, prosím vyjadrenie k nasledovnému: Manželia už nežijú v spol.domácnosti - sú v súdnom konaní ktoré sa ťahá (matka chce výhradnú starostlivosť o deti, otec striedavú). Deti si zatiaľ striedajú podľa toho, ako to určí a dovolí matka. Doteraz matka poberala prídavky na deti a otec (náš zamestnanec) poberal daňový bonus (DB). Teraz však chce matka poberať aj prídavky aj DB. Pre nezhody sa nevedia dohodnúť. Moja otázka: čo sa udeje, keď obaja z nich by si podali žiadosť o DB s tým, že niekto za nich rozhodne, kto má nárok (doteraz poberal otec kvôli výške platu). ĎAkujem
Aj keď je to určite ťažké, mali by sa dohodnúť, keďže DB je nastavený tak, že kto viac zarába dostane viacej. Otec by mal potom DB posiela matke, alebo rovno Vy ako zam-eľ otca. Inak prednostné právo má matka.
Iveta Matlovičová
20.10.23,11:55
Zdravím Vás, chcem sa opýtať na doklad o návšteve školy.

Gymnázium v BA nevydalo doklad o návšteve školy s pečiatkou a podpisom, ale zamestnanec si musel na ich stránke nájsť a vytlačiť potvrdenie s QR kódom. Všetko obsahuje: meno dieťaťa, dátum narodenia, adresu, údaje o škole a školskom roku na ktorý potvrdenie platí.

Je to postačujúce na pokračovanie vo vyplácaní daňového bonusu u zamestnávateľa? Zrejme je to otázka času, kedy budú už iba takéto potvrdenia...Vďaka za Váš názor



áno, uvedené potvrdenie postačuje, citujem FR SR: "Zákon o dani z príjmov nestanovuje formu predmetného potvrdenia. Zamestnanec môže predložiť zamestnávateľovi potvrdenie školy vydané priamo školou v papierovej podobe, či vytlačené zo školského informačného systému EDUPAGE s QR kódom (stredná škola) alebo v podobe obsahujúcej napr. elektronickú pečať (vysoká škola) alebo potvrdenie vydané na tlačive na účely prídavku na dieťa resp. potvrdenie o poberaní prídavku na dieťa. Záver: Zamestnávateľ môže akceptovať aj potvrdenie o návšteve školy zaslané e-mailom, prípadne vytlačené z informačného systému príslušnej školy."
Iveta Matlovičová
20.10.23,12:00
Dobrý deň, prosím vyjadrenie k nasledovnému: Manželia už nežijú v spol.domácnosti - sú v súdnom konaní ktoré sa ťahá (matka chce výhradnú starostlivosť o deti, otec striedavú). Deti si zatiaľ striedajú podľa toho, ako to určí a dovolí matka. Doteraz matka poberala prídavky na deti a otec (náš zamestnanec) poberal daňový bonus (DB). Teraz však chce matka poberať aj prídavky aj DB. Pre nezhody sa nevedia dohodnúť. Moja otázka: čo sa udeje, keď obaja z nich by si podali žiadosť o DB s tým, že niekto za nich rozhodne, kto má nárok (doteraz poberal otec kvôli výške platu). ĎAkujem



V prípade zverenia dieťaťa do spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov alebo do striedavej starostlivosti obidvoch rodičov môžu obidvaja rodičia spĺňať podmienku žitia v domácnosti s dieťaťom, čo by znamenalo, že dieťa vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, t. j. matka aj otec, pričom daňový bonus mesačne na toto dieťa si môže uplatniť len jeden z nich. Ak sa rodičia v takomto prípade nedohodnú na uplatnení daňového bonusu, daňový bonus sa uplatní alebo prizná v poradí 1. matka, 2. otec (§ 33 ods. 4 ZDP). Takže prednostné právo má matka.