simi182
24.03.23,12:05
Dobry den,

rada by som Vas poprosila o radu: prisiel za mnou klient, ktory ma 2 sro, ze jeho zena je tehotna, ale nema narok na materske, pretoze nie je nemocensky poistena. zapisal ju teda k 1.3.2023 ako konatelku vo svojej sro bez naroku na odmenu. v druhej sro ju na par mesiacov zamestna na pracovny pomer a bude zena poberat plat. taktiez by sa chcela zaevidovat ako samoplatca na nemocenske poistenie.

Mozem Vas poprosit o radu: v tomto pripade, ak skoncia pracovny pomer este pred nastupom na matersku dovolenku, bude sa narok na matersku ratat z tohto pracovneho pomeru, alebo z dobrovolneho poistenia, ktore si bude sama platit??

alebo je lepsie prestat platit dobrovolne poistenie, skoncit v prvej sro ako konatel a ponechat pracovny pomer? ide totizto aj o to, ze vdaka ulohe konatela v jednej sro a zamestnanca v druhej sro, sa spocitaju dni a vyde im 270dni poistenia.

Len oni planuju, ze nechaju manzelku ako konatelku a pracovny pomer ukoncia po 4 mesiacoch, aby sa im dni zratali spolu a vyslo im 270 dni poistenia.

Nie som ista, ci som to napisala zrozumitelne. co by ste im v tomto pripade poradili? co by bolo pre nich lepsie??

Dakujem za vsetky rady.
ivka70
24.03.23,11:13
ked je v prvej sro konatel bez naroku na odmenu, nema to ziadny vplyv na narok na materske, musela by mat pravidelny prijem / odmenu ako konatelka, aby platila nemocenske poistenie, nie?
kn-alka
24.03.23,11:14
to fakt si myslíš, že jeden kalendárny deň sa počíta 2x, ak má 2 prac.pomery?
dni sa nezrátavajú, je to stále jeden deň, ak keby bola "zamestnaná" v 3-4-5 prac.pomeroch, konateľoch, spoločníkoch v s.r.o.

a áno, dni poistenia znamenajú "PLATENÉ" - ak je niekde bezodplatne, nepočíta sa jej to do platených dňoch
simi182
24.03.23,11:18
ano, ak 1 pomer ukonci, nez bude mat narok na matersku - poradili im priamo na socialke. 1 pomer sa ukonci a 1 sa ponecha..
kn-alka
24.03.23,11:18
keď zistím, že som tehotná, už je neskoro zhánať poistenie 270 dní - to musíš byť poistená ešte pred počatím, aby ti tých 270 dní do začiatku materskej vyšlo

od 01.03. 270 dní je december, ak teraz vie, že je tehotná (1.mesiac) porodí v novembri. Na materské sa nastupuje cca 6 týždňov pred pôrodom, cca september-október - takže NIE, tých 270 dní nijako nezíska
veronikasad
24.03.23,11:52
Jarka, neviem či sa niečo zmenilo, ale pri súbehu nem.poistenia do doby 270 kal.dni sa rátalo nem.poistenie z oboch poistení. Nemôže však byť dobrovoľne v subehom zo zamestnania. Teda musela by mať príjem aj ako konateľka v druhej s.r.o. a jedno poistenie pred začiatkom poberania materského ukončiť
Katy a R
24.03.23,12:09
Ak je už tehotná - tak by sa nárok dal poriešiť ešte súbehom viacerých poistení - ku koncu nechať len jedno. ALE! Nie je možný súbeh povinného a dobrovoľného poistenia§ takže nejaké 2 - tri pracovné pomery by bolo treba - no a to si myslím, že nie je jednoduché. (ľahko sa napíše, ťažko realizovať v praxi) ;)
kn-alka
24.03.23,12:15
tak to som si fakt nemyslela, že štát nechá takéto zadné dvierka na "špekulantské" zamestnávanie sa :D


... keď sa dá - treba využiť... zamestnať sa kde sa dá a bude aj materské :)
ivka70
24.03.23,12:38
Nie je mozne platit dobrovolne nemocenske poistenie pocas zamestnania .....
simi182
24.03.23,12:44
dakujem krasne...toto som potrebovala vediet. :-)
veronikasad
24.03.23,12:59
Ivka, to som napísala aj ja...
ivka70
24.03.23,13:17
ano, potom som si to vsimla, ma to teda 2x potvrdene :)
Negoce
24.03.23,13:40
chcete pikošku,? čítala som na FB, že jedna dáma v 5. mesiaci tehotenstva si chcela overiť, z akého VZ dostane MD, ak je zamestnaná 3x na 90. kal. dní, predchádzajúce zamestnania žiadne......
simi182
24.03.23,13:46
ivka70, veronikasad... dakujem krasne za rady. :-)