fipina
03.10.06,10:50
Mám zamestnanca (zamestnaný od roku 2003), ktorý mal od 01.09. do 18.09. absenciu a zároveň 18.09. dostal výpoveď. Má prečerpanú dovolenku o päť dní, čo nám nahradí. Pri výpočte mzdy (má mesačnú) mu vyšlo :
hrubá mzda : -2300
ZP : 158
NP : -32
SP : -92
IP : -69
PvN : -23
čistá mzda : -2242
Takto mi to vypočítal program, ale mne sa to nezdá. Odvody do SP sú mínusové aj na výkaze a odvod ZP asi tiež nebude správny.
Ako to mám správne vypočítať?
Olgica
03.10.06,08:55
Mám zamestnanca (zamestnaný od roku 2003), ktorý mal od 01.09. do 18.09. absenciu a zároveň 18.09. dostal výpoveď. Má prečerpanú dovolenku o päť dní, čo nám nahradí. Pri výpočte mzdy (má mesačnú) mu vyšlo :
hrubá mzda : -2300
ZP : 158
NP : -32
SP : -92
IP : -69
PvN : -23
čistá mzda : -2242
Takto mi to vypočítal program, ale mne sa to nezdá. Odvody do SP sú mínusové aj na výkaze a odvod ZP asi tiež nebude správny.
Ako to mám správne vypočítať?
Neviem akú má hod.sadzbu ale asi to bude dobre, lebo ZP platí zamestnávateľ za zamestnanca aj keď čerpá neplat.voľno alebo má absenciu. Hrubá mzda musí byť mínusová, lebo má prečerpanú dovolenku, čiže by ju mal (finančne) vrátiť. A keďže je HM mínusová tak aj odvody do SP sú mínusové. Zamestnanec by Vám mal vrátiť 2.242,-Sk.
fipina
03.10.06,09:08
Neviem akú má hod.sadzbu ale asi to bude dobre, lebo ZP platí zamestnávateľ za zamestnanca aj keď čerpá neplat.voľno alebo má absenciu. Hrubá mzda musí byť mínusová, lebo má prečerpanú dovolenku, čiže by ju mal (finančne) vrátiť. A keďže je HM mínusová tak aj odvody do SP sú mínusové. Zamestnanec by Vám mal vrátiť 2.242,-Sk.

Áno, to mi je jasné, že nám vráti, aj to, že HM musí byť mínusová. Zaskočili ma tie odvody do SP - neovplyvní to výkaz (celkový odvod poistného)? ZP na páske nie je mínusovo. Neviem, prečo?
enave
03.10.06,12:42
Zdravotné poistné sa platí aj za dni neplateného voľna, takže tam nemôže byť nič vrátené, zamestnanec by Vám mal zaplatiť aj ZP nielen za seba, ale aj za zamestnávateľa.
fipina
03.10.06,12:49
Zdravotné poistné sa platí aj za dni neplateného voľna, takže tam nemôže byť nič vrátené, zamestnanec by Vám mal zaplatiť aj ZP nielen za seba, ale aj za zamestnávateľa.
To všetko ovládam, mňa skôr trápi mesačný výkaz do SP. Pozerala som prílohu výkazu a tam sú uvedené tieto položky tiež mínusovo. Neodpočíta mi to z celkovej odvodovej povinnosti?
enave
03.10.06,13:06
Prečerpaním dovolenky mu vzniklo vlastne neplatené voľno, takže tým pádom aj prerušenie sociálneho poistenia (aj spätne minulý mesiac), vy ste ale za minulý mesiac zaplatili odvody aj za dni, kedy už mal, de facto, prerušené poistenie, takže podľa mňa je v poriadku, ak sa naviac zaplatené poistné odráta. Do mínusu sa bežne vo výkaze SP dostaneš, aj ak niekomu zadáš spätne starobný alebo predčasný starobný dôchodok a naviac zaplatenú sumu si odrátaš od poistného, zaplateného v tomto mesiaci.
rrrrr
31.10.06,07:00
Ale predsa aj ZP zaplatila minuly mesiac naviac,tak preco by mal znova platit. Aj ked mala nepl.volno 5 dni,tak by nemusla doplacat,lebo podla mna urcite namal za mesiac len min.mzdu. Ja by som dala aj zdr.poistenie minusom.
Martinella
31.10.06,07:05
Ale predsa aj ZP zaplatila minuly mesiac naviac,tak preco by mal znova platit. Aj ked mala nepl.volno 5 dni,tak by nemusla doplacat,lebo podla mna urcite namal za mesiac len min.mzdu. Ja by som dala aj zdr.poistenie minusom.

VZ na SP sa kráti z toho dôvodu, že ide o prerušenie poistenia. Ale zdravotné poistenie nie je neplateným voľnom prerušené. Ak pri vrátení náhrady za prečerpanú dovolenku a nahradením neplateným voľnom bude skrátený VZ pod min.hranicu, VZ pre poistné na ZP bude min. 6900 Sk. Jednoducho ten min.základ musí byť dodržaný. Za ten mesiac, ktorý opravuješ.
rrrrr
31.10.06,07:11
Minuly mesiac som zaplatila z Vz napr. 20000 Sk,tento mesiac bude -1500 za 3 prac.dni,nakolko som zrazila 5000 precerpanu dovolenku. Podla mna som zachovala min.mzdu,nakolko opravujem minuly mesiac.
Martinella
31.10.06,07:19
Minuly mesiac som zaplatila z Vz napr. 20000 Sk,tento mesiac bude -1500 za 3 prac.dni,nakolko som zrazila 5000 precerpanu dovolenku. Podla mna som zachovala min.mzdu,nakolko opravujem minuly mesiac.

Samozrejme, to je v poriadku.;)
rrrrr
31.10.06,08:35
Ale ked on minuly mesiac zaplati ZP z VZ 38383 a keby mal minuly mesiac neplatene volno,tak by zaplatil zo sumy 32000,tak preco by mal tento mesiac platit este z minimalnej mzdy. Robim predsa opravu za predch.mesiac,teda tento mesiac by zaplatil zo sumy 6000 a ked odminusujem co minuly mesiac zaplatil naviac,tak tento mesiac to vyjde -383.
bazil
20.11.06,06:48
Prosím Vás o radu. U zamestnávateľa jej v roku 2004 dovolili vyčerpať dovolenku na dva roky dopredu ! Ona teraz ale končí a má prečerpanú dovolenku o 5 dní. Je vôbec možný takýto postup? Teda vyčerpať za dva roky dopredu ? Samozrejme známej vyrátali koľko bude musieť vrátiť a bude to ako neplatené voľno. Ako by bolo správne podľa Vás postupovať?
Tweety
20.11.06,06:50
Prosím Vás o radu. U zamestnávateľa jej v roku 2004 dovolili vyčerpať dovolenku na dva roky dopredu ! Ona teraz ale končí a má prečerpanú dovolenku o 5 dní. Je vôbec možný takýto postup? Teda vyčerpať za dva roky dopredu ? Samozrejme známej vyrátali koľko bude musieť vrátiť a bude to ako neplatené voľno. Ako by bolo správne podľa Vás postupovať?Nie je to správny postup. Tú prečerpanú dovolenku-resp.náhradu musí vrátiť pri ukončení PP- §117 ZP.
alušik
20.11.06,07:02
Tak to ma teda udivuje, čo všetko je možné. Takýto postup však určite nebol v roku 2004 v súlade so zákonom.
Určite jej cez mzdy čerpanie dovolenky na 2 roky dopredu zadať nemohli.
Ak jej v roku 2004 dali dovolenku a v skutočnosti vykazovali na dochádzke prítomnosť, tak potom jej v tomto roku zadali zase dovolenku na deň, kedy reálne bola v práci. Náhradu za dovolenku, ktorá jej nepatrila t.j. za tých 5 dní určite bude musieť vrátiť (strhnú jej to z platu teraz pri poslednej výplate), ale inak by jej nemali dávať žiadny ďalší deň neplateného voľna - nie je dôvod.
bazil
28.11.06,11:06
Ďakujem ak sa môžem ešte opýtaž k tomuto problému. To znamená že ak vráti alikvotnú čiastku za tú dovolenku nebude sa to automaticky brať ako neplatené voľno? Lebo vlastne to zznamená akože si vyčerpala dovolenku navyše.
Tweety
28.11.06,13:30
Ďakujem ak sa môžem ešte opýtaž k tomuto problému. To znamená že ak vráti alikvotnú čiastku za tú dovolenku nebude sa to automaticky brať ako neplatené voľno? Lebo vlastne to zznamená akože si vyčerpala dovolenku navyše. Áno, je to prečerpanie dovolenky, jej náhradu, už vyplatenú musí vrátiť. V konečnom, tú dovolenku nebude mať zaplatenú, pretože nebolo čo preplatiť, kedže na jej čerpanie nevznikol nárok.
jeef
28.02.07,05:36
Prečerpaním dovolenky mu vzniklo vlastne neplatené voľno, takže tým pádom aj prerušenie sociálneho poistenia (aj spätne minulý mesiac), vy ste ale za minulý mesiac zaplatili odvody aj za dni, kedy už mal, de facto, prerušené poistenie, takže podľa mňa je v poriadku, ak sa naviac zaplatené poistné odráta. Do mínusu sa bežne vo výkaze SP dostaneš, aj ak niekomu zadáš spätne starobný alebo predčasný starobný dôchodok a naviac zaplatenú sumu si odrátaš od poistného, zaplateného v tomto mesiaci.

Veľa ľudí sa vyjadrilo že v aktuálnom mesiaci pokráti mzdu o sumu prečerpanej dovolenky čo je v poriadku. Chcem sa však opýtať či bežne hlásite do socpoist prerušenie poistenia (neplatené voľno) spätne za predchádzajúce mesiace. Aké sú skúsenosti s poisťovňou, či to vedia akceptovať?
Ďakujem.