fortunka
27.03.23,07:28
Mám taký kuriózny problem, bola by som rada keby nejaký účtovník pomohol...
MAm klienta, platca DPH, danova evidencia - ktoremu vysla "strata" za rok 2022 v tisicoch eur. On ju ale nechce, proste chce ju bud znizit na par eur, alebo ist do plusu. Nepotrebuje to na potvdenia, uver ani nic podobne. Proste chce.

A ja mam vycarovat, co som nikdy nerobila. Doklady, ktore neuplatnujem do DPH, bez problemov viem dat do nedanovych, ale to je malo. Rovnako neuplatnim odpisy. Prijem pricarovat neviem uz. Este mam uhradene, preddavky na tovar EU, ktory vlastne sa riesil az v novom roku, ale vydavky su uz v minulom, ale to tiez nie osm ista ci to viem cez priebezne polozky riesit a nedat do vydavkov.

Nejaky carovny postup neviete, co este znizit? Predpokladam, ze uhrady dokladov, ktore isli do DPH nemozem dat do nedanovych...

Este taka otazocka, kedze takychto klientov nemam: realne mu hrozi nieco za "stratu", obraty vysoke, zasoby ma skladove tiez.. halvne ked nakupy sa robili november december, nemyslim, ze automaticky by ho kontroloval niekto pre nieco taketo... alebo sa mylim ?
veronikasad
27.03.23,05:32
Kvôli daňovému bonusu?
veronikasad
27.03.23,05:42
Popros klienta nech ti kúpi čarovnú paličku, zázraky na počkanie, nemožné do troch dní...
veronikasad
27.03.23,05:51
Do výdavkov s nárokom na odpočítanie dane, ak naozaj súvisia s podnikaním, nezasahuj. Ani odvody by som neriešila ...
Zrejme ide o kratenie tržieb...
Dáša_
27.03.23,06:22
má zamestnancov?
Negoce
27.03.23,07:04
mimo daňových nákladov môžeš dať iba to, čo neobsahuje DPH
kn-alka
27.03.23,07:20
Však mu povedz, že dobre, vyberieme výdavky, ale uplatnenú DPH z tých výdavkov treba vrátiť štátu
fortunka
27.03.23,07:35
Nie nema deti uz, takze nic take
fortunka
27.03.23,07:36
nema, myslim, ze ide vyslovene o to, ze proste nerad provokuje stratami, ani odpocty DPH neberie dobre a to sa navysvetlujem az az.. (vela prenosov ma danovej povinnost).
fortunka
27.03.23,07:40
No to by tiez bolo, on napr uplatnuje DPH z blokov a tie z paranoidneho dovodu plati vylucne z osobneho uctu, cize neriesim.. lebo nedohadam sa, mozbno by mu to aj aktivny kontrolor vyhodil. Cize teoretickvy, by som to mohla spravit aj tak. DPHcky tiez stale narieka, ked neplati... a to som na nervy, pritom aj PHm aj vsetko chce uplatnovat.. tak lahsie by to bolo po mesiacoch ratat ako byt potom v marci prekvapeny... On robi platby z/na podnikatelsky ucet a vsetko vyrovanva na nizku sumu hned, cize pride uhrada fa, preposle na osobny ucet atd. Jedna skusenost u pred 30rokov, a nedovysvetlujem mu nic, ze keby nebodaj za nieco prisiel exekutor, tak aj tak mu aj osobny ucet zablokuje, tak co.. :D pritom ani dlhy nema :D no uplna paranoia
Dáša_
27.03.23,07:53
má sklad? nie úplne chápem, na čom vyrobil takú stratu, keď píšeš, že nemá extrémne veľa vratiek DPH, nemá zamestnancov. . Je to zapríčinené iba tými predavkami na dodávky, na konci roka, čo zaplatil?
kn-alka
27.03.23,07:57
takéto veci treba riešiť mesačne pri a neuplatňovať DPH z každého bločku
fortunka
27.03.23,08:14
jasne, ma sklad, a tovar je to dost drahy. Ano tie preddavky s tym budu mat najviac co robit, ale aj nakupovanie do zasoby pocas roka (lebo tovar sa dovaza a popravde ide o stavebny material, kde napr. jedna doska je par tisic), potom klasika, nakup / predaj ma nejaky zisk, lenze ked zratam ostatne vydavky tak je bez zisku... :D Podla mna si dava malu marzu, pripadne naozaj tam moze byt predaj pomimo. Ani nechcem vediet :D
fortunka
27.03.23,08:16
no to by bolo najlepsie, ale fakt je ze mne sa s tym zabavat nechce. Keby som mohla ani mu to nerobim. Ale tak musim sa nejak potrapit ...
Dáša_
27.03.23,08:22
No ked je to takto, tak tento rok by mal pre zmenu dosiahnuť vysoký zisk. Kedže náklady na predaný tovar su už v minulom roku. A tu by stratu aj privítal, aby mohol aspoň časť odpočítať. Osobne vidím dosť veľký problem z výšky skladu :D
fortunka
27.03.23,08:24
Tiez mi to take pride, akoukolvek upravou nebudem proste dodrziavat ziadnu zasadu uctovnictva.. ja nejake vydavky, ktore evidujem, lebo stal ema tym bombraduje, do DPHcky nedvam, lebo myslim, ze by to neobhajil, tie viem vyhodit. Ale to su take drobnosti, ze napr. telekom atd a to mi za rok urobi par stovak...
Negoce
27.03.23,08:26
fotrunka: je problém prepočítať maržu v JU?
podľa mňa má vysoké zásoby tovaru (viac nakúpil ako predal) , alebo predáva bez fakturácie, VRP
Dáša_
27.03.23,08:37
ako náklady v danovom priznaní máš možnosť, nie povinnosť uplatniť podľa mňa. S príjmami je to samozrejme iné. A tiež ho treba upozorniť, že raz ten sklad dodaní. Buď on alebo dediči
fortunka
27.03.23,08:39
Na to som myslela, tiez ze nemam povinnost, len DPH potom tiez nema povinnost uznat. No uvidim.Ako sa dohodnem s nim, Sklad je ok, tie zasoby sa predavaju, to nema stojaky , aj lepsie sa to preda ked to ma, kedze sa na to dlho caka.
fortunka
27.03.23,08:41
Negoce nie je to problem preratat, podla mna je ok aj ta strata, ale vyslovene nechce stratu. Ale nemam s tym co asi urobit, ked to tak naozaj je :D a neda si vysvetlit. On sa rozculuje aj nad odpoctom DPH ked ma prenosy danovej povinnosti ale naklady k tomu su niekedy teda aj s DPH :D
fortunka
27.03.23,08:45
Dáša_ výška skladu je ok, zase sa neorzpravame o milionoch... sklad maval bezne okolo 5t, teraz ma ale skladom aj platne ktore su drahe, tak bude vyssi. Ale o strate sa rozpravame 20t - cize to zase pri tom tovare nie je taka katastrofa asi. KEby bolo zle tak uz pocas roka dviham prst, ale on ma relane vydane faktury - k tomu vydavky, a potom tieto nakupy na sklad priebezne, k nim faktury postupne... niekedy aj zakazky robit tak, ze nakupuje nakupuje a faktura o 2 mesiace... skusom to nejak obhajit, nech to nechame tak, lebo ak bude vymyslat cisla z brucha, ja nebudem ani spavat :D
Dáša_
27.03.23,08:53
ale ved to v konečnom dôsledku je jeho problém a nie tvoj :D Vždy sa dá vyhovoriť na chybu. A že si náklad neuplatnil v danovom? Bol to legálny náklad, vie ukázať, že tento nákup bol použitý do tejto faktúry. Tak nič strašné sa nedeje. Dokonca ani vtedy, ked na to bola uplatnená dph. Ved chyba, nie? Len mu bude ten náklad chýbať tento rok a mohol by si stratu odpočítať
fortunka
27.03.23,08:56
no a nakoniec som ja "krava" :DDDD MRP mi neuctovalo pokladnu do dennika (lebo novinka, skenovanie blockov), cely den som to robila kym so to douctovala, keby som to neurobila, tak pohoda lahoda, je v pluse :DD
Dáša_
27.03.23,09:37
:D ale sme sa pocvičili, čo s tým
fortunka
27.03.23,12:32
Tak nakoniec to necham tak ako to je, urobi sa inventura, napise mi riadny zoznam, zalozime a neriesim. Tam su aj velke posuny ked som spatne prechadzala nakupy, nieco kupi, fakturuje o 3 mesiace atd, az ked sa zakazka dokonci. Je to proste tak, potom sa to objavi v prijmoch inokedy
fortunka
27.03.23,12:37
Este taka otazocka, ak mozem, ako uvediem v uzavierke, preddavky an tovar (ide do EU, cize faktura pride az s tovarom, je to ztial len platba proformy)? Dam to napr. v decembri ako VOZP, ale tovar este nemam. Nikde sa to nepremietne?
kn-alka
27.03.23,12:39
v JÚ, daňovej evidencii je výdavkom v čase ÚHRADY
Negoce
27.03.23,12:41
manká v sklade nepomôžu? (mimo krádeže)
fortunka
27.03.23,12:41
ano to je jasne, ale "ako keby druha strana" k tomu nikde nebude? zasoby este nemam na skalde, napr. pohladavka to nemoze byt ? toto som myslela.Cize iba vydavok a dost.
kn-alka
27.03.23,12:46
v JÚ sa neúčtuje o tovare na ceste
fortunka
27.03.23,12:48
Dakujem, pekne za pomoc :) aj som si myslela
romana147
28.03.23,03:52
U mna posun z - do + vmalom riešil konatel ZAHADZOVANÍM bločkov = NIE sú identifikovatelné v KV k DP DPH :D
kn-alka
28.03.23,04:23
a pri kontrole DPH ako preukáže sumu v KV? ako sumár akých bločkov, keď ich vyhodil?
romana147
28.03.23,04:33
spôsob riešenia volím podla odpovede na otázku :

Prídu ku mne do 6,85 roka daniari na kávu ?
Logicky, že nie, ak ma listom pochválili, že patrím k vzorovým DANOVNíKOM ! :D