arpad
03.10.06,11:21
Mohol by mi niekto poradiť, ako mám preradiť do osobného vlastníctva drobný dlh.hmotný majetok - motorovú pílu za 26.000,- Sk, ktorý som kúpil v roku 2005 a aj zaúčtoval priamo do spotreby ? ďakujem!
ekopo
03.10.06,12:51
Doporučil by som je nechať v evidencii nejakú dobu. Potom ju vyradiť a v zápisnici uviesť príčinu vyradenia, napr. opotrebenie. Nakupovanie drobného majetku a jeho následné preraďovanie do osobného vlastníctva nemusí byť vždy v súlade s predpismi ohľadne uplatnenia nákladov.. Pod nejakou dobou som rozumel aspoň dva roky.
Lentilka
30.10.06,11:11
Ako postupovať. V máji 2004 som kúpila hnuteľnosť za 29.500 Sk.
V októbri 2004 som si vybavila živnosť a majetok som dala do spotreby ako náklady pred začiatkom živnosti. K 1.1.2006 som ho preradila do osobnej spotreby a dávam ho ako fyzická osoba do prenájmu, ale náklady naň už nevediem v účtovníctve, pretože si uplatňujem za obdobie podnikania 40% paušálne výdavky. Do daň. priznania za rok 2006 budem uvádzať ako príjmy z prenájmu. V júli 2006 som ukončila živnosť. Ako toto zdokladovať.
Treba nejaký preraďovací protokol, alebo ako to spraviť, aby nemali daňováci výhrady.
Ďakujem.
Lentilka
05.11.06,16:07
Neporadí nik????
jaja99
05.11.06,16:49
Protokol má obsahovať:
predmet
inventárne číslo
dátum zaradenia do užívania
nadobúdací doklad
cena
spôsob odpisovania
umiestnenie
pri vyradení naviac:
dátum vyradenia
dôvod: fyzické opotrebovanie/preradenie do osobného užívania/predaj/likvidácia/darovanie ...
lenkak
06.11.06,18:56
Viera.M.
06.11.06,19:00
Ahoj:-) Pýtaš sa ako preradiť majetok do osobného užívania. O aký majetok sa jedná? Hnuteľný? Nehnuteľný? Kedy bol zaobstaraný a ako formou? Vedieš jednoduché alebo podvojné účtovníctvo? ... chýba mi ešte zopár odpovedí na ďalšie otázky a potom by som Ti mohla odpovedať a myslím si, že zodpovedne.
Viera.M.
06.11.06,19:05
Mohol by mi niekto poradiť, ako mám preradiť do osobného vlastníctva drobný dlh.hmotný majetok - motorovú pílu za 26.000,- Sk, ktorý som kúpil v roku 2005 a aj zaúčtoval priamo do spotreby ? ďakujem!

Ahoj:-) Zaobstaranie motorovej píly v obst. cene Sk 26.000,- pri nákupe bolo zaúčtované priamo do spotreby, nakoľko OC bola nižšia ako Sk 30.000,-, ale nakoľko doba upotrebiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, je povinnosťou ho evidovať na karte DDHM. Po jednom roku, ak sa nevyužíva v súvislosti s dosahovaním príjmom, je možné ho vyradiť a to zápisom na tejto karte. Nezabudni uviesť dôvod vyradenia!