pata78
29.03.23,10:12
Dobrý deň,

osoba s trvalým pobytom v SR pracovala celý rok v ČR, má potvrdenie o daňovom domicile ( je rezident ČR) ročné zúčtovanie dane mu robí zamestanávateľ v ČR (uplatňuje si všetky zľavy v ČR).

Zároveň má úväzok v SR (home office) z ktorého nepresiahol sumu 2 289,63 eur.

1. otázka : dokladuje niekomu potvrdenie o tom, že je rezident ČR?
2. otázka : musí podať DP FO A na SK ?
3. otázka : ak podáva DP , musí uvádzať aj príjmy z ČR?

Ďakujem
ivka70
29.03.23,08:17
kto mu vydal potvrdenie o daňovom domicile ( rezident ČR) ? ceska financna sprava? a mala k tomu vsetky udaje (aj udaje o dohode na SR)?

lebo ja si myslim, ze je rezidentom SR (podla TP), rezidentom CR by sa stal, keby sa tam prestahoval

a to ,ze mu cesky zamestnavatel robi RZD (alobo podava DP z ceskych prijmov v CR) na to nema vplyv a mal by podat v SR DP z celosvetovych prijmov

ak mu urcila SP stat uplatnitelnej legislativy CR (pretoze tam ma hlavny TP a prijem zo zavislej ciinnosti, to nie je danovy domicil.
To len znamena, ze aj zo slovenskej dohody mu odvadza zamestnavatel odvody do CR. (kedze v EU nemoze byt sucasne poisteny v poistovniach v 2 roznych statoch)
ivka70
29.03.23,08:19
1. podla mna je rezidentom SR (kvoli TP)
2. ak plati 1., tak ano,
3. na SK podava DP z celosvetovych prijmov

v CR podava DP len z ceskych prijmov (alebo RZD) , ak ma prijem vyssi ako 15000 CZK,
Na SK DP to podanie DP CZ nema vplyv,

V slovenskom DP z celosvetovych prijmov na prijmy z CR pouzije metodu vynatia
pata78
29.03.23,08:52
Aj ja som predpokladala, že kvôli TP musí podať DP na SK .
Akurát teraz prišla odpoveď z FS SR , kde písal otázku a prišla mu taká odpoveď :

V našej odpovedi predpokladáme, že ste nerezidentom SR a počas roku 2022 ste poberali príjem zo závislej činnosti vykonanej v SR pre slovenského zamestnávateľa.

Zamestnávateľ môže daňovému rezidentovi ČR vykonať ročné zúčtovanie. V opačnom prípade vystaví tomuto zamestnancovi potvrdenie o príjme.

Ak zamestnávateľ nevykonal ročné zúčtovanie, nerezident má povinnosť predložiť daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A v prípade, ak príjem zo závislej činnosti v SR presiahne v roku 2022 celkovú sumu 2 289,63 eur.
Daňový nerezident SR (rezident ČR) má povinnosť zahrnúť do daňového priznania v SR len zdaniteľný príjem pochádzajúci zo zdrojov v SR.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
ivka70
29.03.23,09:00
Ta odpoved je taka, ako si polozila otazku. Teda ze nie je rezidentom SR. V takom pripade je to presne naopak ako v mojej odpovedi na otazku a musel by v CR podavat DP z celosvetovych prijmov..

Ale neodpovedala si na otazku, odkial mas tu informaciu o rezidencii CR .... lebo tento predpoklad je, podla mna, chybny :)
Aj keby nemal ma SK ziadny prijem a cely rok pracoval v CR, je kvoli TP rezidentom SK. a podava tu DP.
Ver tomu, robim tak DP uz niekolko rokov aj cloveku, ktory ma v CR dokonca byt a chodi do prace na tyzdnovky ...aj tak je stale danovym rezidentom SR.