Anežob
29.03.23,12:08
Uvažujem o ukončení pracovného pomeru pred dovŕšením dôchodkového veku ešte skôr ako splním podmienky odchodu do predčasného dôchodku.

Ak by som zamestnanie ukončila k 31.12.2023 do predčasného dôchodku mi bude chýbať jeden rok a 8 mesiacov. Keď sa prihlásim sa na úrad práce a budem predkladať doklady o hľadaní zamestnania, aké iné požiadavky bude mať na mňa úrad práce počas evidencie, ktorá by bola skoro 2 roky. Jedná sa mi o to, aby som počas evidencie na úrade práce v kľude čakala na predčasný dôchodkový vek a nemusela si platiť zo svojho zdravotné poistenie. Čo všetko úrad práce vyžaduje od dlhodobo nezamestnaných ?
Ďakujem za odpovede.
Tweety
29.03.23,10:13
ÚP bude k tebe pristupovať rovnako, ako k ostatným uchádzačom o zamestnanie. Teda treba sa aktívne uchádzať o zamestnanie, navštevovať úradom poriadané kurzy, akcie, atď.
veronikasad
29.03.23,10:13
Nespĺňas podmienku predčasného dôchodku po 40 rokoch poistenia?
Anežob
29.03.23,10:20
Nie, som narodená v roku 1964 a bezdetná a v minulosti som bola bez práce približne 2 roky.
Anežob
29.03.23,10:34
Tie kurzy, akcie... to sa nejako sprísnilo, lebo v minulosti to bolo viacmenej na dobrovoľnosti. Sama som sa uchádzala o kurz, ktorý som našla v ponuke úradu. V pohode som ho absolvovala, nerobilo mi to žiaden problém. Teraz by som už nevidela zmysel svojej rekvalifikácie. No som ochotná sa prispôsobiť, aby som o evidenciu neprišla.
romana147
29.03.23,10:35
Zamestnanému sa dosť NEVYPLÁCA ísť do predčasného

na dobe stratíš okolo 16 % - zostane ti tak 37
POMB ti to stiahne aspon o 0,15
potom za 2 roky predčasného ti skrátia o 12 %
DH bude do 17
takže odhad :
37 * 0,95 * 0,88 * 17 = 526 evri cca minimálny PSD
Tweety
29.03.23,10:36
Ak nechceš aby ťa vyradili , musíš spolupracovať s ÚP.
Anežob
29.03.23,10:47
Som si toho vedomá, všetko nad 500 € je pre mňa OK. Rokov by som mala mať započítaných viac, pri predčasnom o 2 roky by sa škola mala rátať, čiže 4 roky plus a ešte plus nejaká valorizácia, ktorá by mala byť niečo nad 10 %.
Anežob
29.03.23,10:52
Ak sa to oproti minulosti nesprísnilo, tak by som to mala zvládnuť.
Tweety
29.03.23,10:54
Samozrejme,že dá, Ak máš nárok na podporu, tak určite. Ale keď budeš v evidencii celý ten čas, čo píšeš, potom už bude nárok na SD, žiaden predčasný.
ivka70
29.03.23,10:56
ale musis pocitat aj s tym, ze ked ti najdu pracu a 2x ju odmietnes bez dovodu, tak ta tiez zo zakona vyradia ....a dnes je prace na trhu podstatne viac ako v minulosti ....
Anežob
29.03.23,10:59
Nárok na podporu mám určite, robím od r.2018 bez prerušenia.
veronikasad
29.03.23,11:07
Skor než sa rozhodneš ukončiť pracovný pomer, prepočítaj (na kalkulačke na stránke SP), alebo si daj prepočítať orientačnú výšku starobného dôchodku . Menila sa výška životného minima aj podmienky pre priznanie PSD Za predčasný odchod do SD budeš mať krátenie cca 10 %.
Nikto z poraďákov ti nevie "zaručiť" ako bude UP počas evidencie postupovať. Záleží od regionu, tvojej kvalifikácie a dostupnosti volných pracovných miest ...

Ja som si počas podnikania platila poistenie v nezamestnanosti, tak som posledných 6 mesiacov pred vznikol nároku na SD prerušila živnosť, zaevidovala sa na UP a požiadala som o dávku v nezam. Pracovníčku som už pri prvom kontakte informovala, že o pol roka dovršim dôchodkový vek a evidenciu ukončím. Nemusela som nosiť doklady o hladaní zamestnania, tuším som od prevzatia potvrdenia o zaradení do evidencie ani nemusela chodiť na kontakty ...
Anežob
29.03.23,11:58
Nárok na SD mám až v septemberi 2027 a predčasný september 2025. Čiže od 1.1.2024 úrad práce do 9/2025 je rok a osem mesiacov.
Tweety
29.03.23,12:04
Ok, ja som to prečítala, že tá doba je do riadneho SD.
Anežob
29.03.23,12:14
To nepredpokladám, že mňa šesťdesiatročnú niekto zamestná. A prácu by mi mali ponúknuť v mojom odbore a to u nás nie je až taká ponuka administratívnych a účtovníckych prác v inom odbore nemám prax. Dúfam, že by som nemusela prijať prácu čašníčky, alebo niečo úplne mimo moje znalosti. A ak by na to náhodou prišlo a práca by sa našla, po mesiaci odídem a zaevidujem sa opäť na úrad.
Anežob
29.03.23,12:29
Čiže pol roka pred odchodom do dôchodku úrad práce už nemusí uchádzača o zamestnanie kontrolovať či si hľadá prácu. Dúfam, že aj mne sa podarí v tomto zmysle prečkať na úrade do dôchodku.

Informatívny prepočet som si samozrejme urobila, viem, že je dôležité, hlavne pri predčasnom dôchodku aby vyšla aspoň minimálna výška dôchodku. Pohybujem sa niečo cez 500 € a som s tým stotožnená.
veronikasad
29.03.23,12:42
to som nenapísala, že nemusí ...
ivka70
29.03.23,16:03
Vzdelanie mas tiez v tom odbore?
romana147
29.03.23,18:14
a ja už mám skoro takmer 600 !!!!!!!!!!!!!!!
vicktor
30.03.23,07:22
To je tak na nevydrzanie v tej praci?
V tvojom veku uz nemusis mat velke ambicie, ale vyckat zo zotrvacnosti a brat dochodok 600 namiesto 500 za to stoji.
Anežob
30.03.23,09:01
Áno, je to na nevydržanie. Po päťdesiatke som prišla o pracovné miesto po dvadsiatich rokoch. Zrušenie organizácie.

Chvíľu som bola bez práce a vyskúšala som si fungovať aj bez príjmu a nič mi nechýbalo. Terajšie podmienky sa vôbec nedajú porovnať s tými na čo som bola zvyknutá a to robím približne tú istú prácu ako predtým. Jednoducho povedané - starý strom nepresadíš.
Rodinné pomery sa mi tiež veľmi zmenili a to sú hlavné dôvody pre ktoré chcem túto zmenu. Možno to vyznie prinajmenšom nerozumne, ale ja sa na to nepozerám cez peniaze. Tie boli aj budú a minieme toľko koľko máme.
Anežob
30.03.23,09:05
Áno, stredné odborné s maturitou.
Tweety
30.03.23,09:11
Rozumiem ti, peniaze nie sú všetko a nestoja za stresy, podrazy.... Podstatné je zdravie a to, ako dlho si ten dôchodok užiješ. Hoci niektorým je aj 1500 málo, aj dva dôchodky a niektorým zas stačí na spokojný život 500-600.
Anežob
30.03.23,09:14
Nepochopila som tento komentár. 600 !!! predčasný dôchodok ?
Anežob
30.03.23,09:26
Tweety ďakujem za pochopenie.
Pre mňa je najpodstatnejšie byť bez stresu a trochu si aj užiť dôchodkový vek v ešte pomerne dobrom zdraví.
annova
30.03.23,19:21
Nezufaj, hovoris, ze peniaze niesu pre teba az tak podstatne. Pises, ze podmienky na predcasny budes splnat. Zaeviduj sa na UP, ak by ta nahodou vyradili z evidencie, budes odvadzat zdravotne poistenie, stanes sa dobrovolne nezamestnanu a pockas na predcasny dochodok.
ivka70
31.03.23,01:40
Ak by ju vyradili z evidencie a ostala by bez prijmu alebo by jej skoncil narok na davky v nezamestnanosti a zije sama, mohla by poziadat o davky v hmotnej nudzi. A za poberatela davok je platitelom ZP stat.
Anežob
02.04.23,04:47
Túto situáciu by som nemala riešiť a samozrejme ani nechcela.
Mám manžela, ktorý je už dôchodca a to je ďalší dôvod prečo už nechcem pracovať. Manžel je starší ako ja a doma je už piaty rok.