Olivinka
30.03.23,12:25
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako to funguje po novom, keď už sa používajú elektronické PN-ky namiesto papierových tlačív a keď ide človek na PN-ku v ochrannej lehote siedmich dní po ukončení pracovného pomeru. Predtým to fungovalo tak, že človek odniesol papier o PN-ke priamo do pobočky Sociálnej poisťovne a povedal im, že ide o PN-ku v ochrannej lehote. Nie som si teraz istá ako to funguje, keď sa po novom začali používať elektronické PN-ky. Treba ísť do pobočky Sociálnej poisťovne? Alebo lekár iba odošle elektronickú PN-ku a v Sociálnej poisťovni si ju automaticky zaradia ako PN-ku v ochrannej lehote? A kde sa teraz po novom píšu časy vychádzok, ak sa už nepoužívajú PN-ky v papierovej forme? Lebo vychádzky sa kedysi písali na ten papier o PN-ke a tým papierom sa človek v prípade potreby vedel aj preukázať. Neviem si celkom predstaviť, že ako to funguje teraz, keď sú elektronické PN-ky. Vopred ďakujem za všetky užitočné info.
ivka70
30.03.23,10:43
Elektronicka PN je automaticky posielana do SP (rovno od lekara).
Odtial si aj zamestnavatel informacie stahuje.
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/nemocenske-poistenie/epn-elektronicka-praceneschopnost/epn-zakladna-informacia

Nie je potrebne ist do SP, treba sa prihlasit do SP k svojej elektronickej PNke v elektronickom ucte poistenca (ktory si treba aktivovat, ak ho este nemas aktivovany) https://www.socpoist.sk/nastroje-sluzby/elektronicky-ucet-poistenca, doplnit tam udaje (napr. o ucte, kam ma SP posielat peniaze)
Rovnako v tej elektronickej PNke uvidis vychadzky ak ich mas povolene. A rovnako ich vidi aj SP, teda vie, kedy ta ma kontrolovat, a kedy ta nemusi najst doma.
Olivinka
30.03.23,11:42
Ďakujem veľmi pekne za info a za webové linky. Ten elektronický účet poistenca nemám zriadený. V jednom článku som dnes čítala, že do konca mája 2023 by malo byť prechodné obdobie, kedy by sa mali dať ešte vystavovať aj papierové PN-ky. Len tam nepísali, že keď už lekár raz prešiel na elektronické PN-ky, či môže vystavovať aj papierové, alebo to môžu iba takí lekári, ktorí zatiaľ na elektronické PN-ky neprešli? Toto náhodou nevieš? Lebo pre mňa by to bolo jednoduchšie cez tú papierovú PN-ku, lebo to proste už viem ako funguje. Kdežto kým sa skamarátim s tým elektronickým účtom poistenca, kým si naštudujem ako si to zriadiť a ako si to tam celé ponastavovať, tak mi to asi zaberie dosť času, takže pre mňa by bola oveľa rýchlejšia a praktickejšia tá papierová PN-ka. Len neviem, či ju môžem ešte od lekára pýtať, ak môj lekár už zvykne vystavovať elektronickú PN-ku.
ivka70
30.03.23,12:08
To zavisi od lekara, ak lekar prejde na elektronicke PNky, papierove PN uz nevystavuje. To prechodne obdobie je pre tych, co este nie su technicky vybaveni vypisovat elektronicke PNky. Ale od 1.6. 2023 budu musiet vsetci, alebo pridu o moznost vypisat PNku (aj taki lekari su, co nemozu PN vystavit)

Pri tom ucte si nic nenastavujes, bud ti to nastavi SP (pri osobnej navsteve) alebo ti to nastavi SP, nazaklade ziadosti cez eID. Ty sa len musis do (tusim) 24 hodin prihlasit, ked ti to zriadia.
Pristup potom uz je velm ijednoduchy ,cela PNka je na jednej stranke a cez par tlacitok dodas informacie, ktore potrebujes (ak potrebujes).
mari2x
31.03.23,07:26
teraz majú na sp nejakú PRESTáVKU
nedala sa mi odoslať žiadosť o zriadenie ekonta

alebo robím niečo ZLE !
ivka70
31.03.23,07:59
co s tym ma prestavka v SP?
Bud posielas elektronicku ziadost cez eSchranku slovensko.sk (cez OP s cipom ) alebo si to aktivujes pri osobnej navsteve pobocky.

Ina moznost na aktivaciu nie je.
mari2x
31.03.23,08:06
Kto by tam chodil ????????????????
mari2x
31.03.23,08:09
a na kerú starej materinu onúúúúúúúúúúú
má SP na SVOJEJ svojej stránke formulár ?
ivka70
31.03.23,08:19
Ma tam formular na to ,aby si ho vyplnil, a elektronicky podpisal pri odosielani s eID.
Dalsia moznost je, ze ho vyplnis a tvoju totoznost overia osobne v SP.
Kedze ide o pristup k osobnym udajom, musi byt overena totoznost ziadatela.