cibinka
04.04.23,10:58
Som vlastníčkou 2 bytov, ktoré sú spojené do jedného. Do fondu opráv platím dvojnásobok, ako ostatní vlastníci. Mám právo pri hlasovaní o použití fondu opráv za seba počet 2 hlasov ?
ivka70
04.04.23,09:08
Byty su spojene do jedneho oficialne, cize vlastnis jeden byt a ten je zapisany a katastri alebo mas stale vedene 2 byty, ktore maju len medzi sebou vyburany stavebny otvor, ale stale su to vedene na katastri 2 byty?
Dell Tor
04.04.23,09:16
ved ti jasne pise , ze je vlastnickou 2 bytov. Cize pri hlasovani ma 2 hlasy
Chobot
04.04.23,09:31
Písať môže akokoľvek jasne, ale skutočnosť môže byť diametrálne odlišná. Preto si treba ujasniť fakty.
Chobot
04.04.23,09:32
Ak si vlastníčkou tých 2 bytov aj na liste vlastníctva, teda tie 2 byty sú písané ako samostatné byty, tak máš 2 hlasy pri hlasovaní.

Do fondu opráv platíš podľa podlahovej plochy bytov, nie z dôvodu, že vlastníš 2 byty. Či by to boli 2 byty, každý po 50 m2, alebo by to bol jeden byt o rozlohe 100 m2, platila by si rovnako. Rozdiel by bol napr. v poplatku za správu, ten by si platila iba 1x. Teraz platíš asi 2x.
wilby
04.04.23,10:07
Podla zadania je odpoved jednoznacna.
Pri spojeni dvoch bytov v jeden celok je pravny narok hlasovania len na jeden byt.

Plati :
" Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome jeden hlas pripadajúci na byt alebo na nebytový priestor v dome. Platí to aj vtedy, ak je byt alebo nebytový priestor v dome v podielovom spoluvlastníctve viacerých osôb. "
cibinka
04.04.23,10:13
Je to trochu komplikované. Najprv na katastri bola evidencia - byt č. 5 a 6. Až keď som vybavovala rezidentské parkovacie karty, zistila som, je byt je evidovaný pod jedným číslom. Jedná sa o 2 byty s dvoma vstupnými dverami na jednej chodbe (zrkadlový obraz bytov), ktoré sú prepojené. Čisto teoreticky - môj bývalý sused nevedel takýto byt predať ako jeden - tak jednoducho zamuroval prepojenie a predal ich ako 2 jednoizbové. Ak tak urobím, zrazu sa "narodí" v katastri aj druhé číslo bytu ? Vďaka za odpovede.
Chobot
04.04.23,10:39
No vidíš, si vedľa jak tá jedľa. Nie je to jasné, z doplňujúcej informácie má teda iba 1 hlas.
ivka70
04.04.23,11:36
Musela by s jeden byt stavebne rozdelit na 2 byty a tuto zmenu vybavit aj na stavebnom urade. S tym potom mozes zmenu zapisat do katastra a z vystupom z katastra zmenu oznamit spravcovi.
Je to celkom slusna vybavovacka so vsetkymi suhlasmi a pod. :)
Cize presne opacny postup ako urobil ten predchadzajuci majitel.

Ale pokial tie byty zostanu prepojene, stavebny urad ti taku zmenu neschvali ....neviem, ci ich chces stavebne zasa oddelit kvoli hlasu pri hlasovani ....
Dell Tor
04.04.23,12:58
Daj si svoje meno do katastra a vyhladaj kolko bytov mas. Vyuctovanie mas za dva byty, kupelne mas dva, wc mas dva ?
https://kataster.skgeodesy.sk/Portal/sk/Search/NaturalPersons
wilby
04.04.23,16:32
Dell Tor - nieze som videl, ale dokonca som v takomto byte aj bol.
Majitel vacsieho bytu kupil susediaci mensi byt. Takze vtedy boli v tom jednom spojenom byte 2 kupelne, 2 wc a 2 kuchyne, a samozrejme aj 2 vchody.
Po nalezitych povoleniach, nahlaseniach a upravach vznikol po case z dvoch jeden velky byt.
Dell Tor
04.04.23,17:42
Dnes 12:32 Chobot
Ak si vlastníčkou tých 2 bytov aj na liste vlastníctva, teda tie 2 byty sú písané ako samostatné byty, tak máš 2 hlasy pri hlasovaní.
ivka70
05.04.23,01:09
Milanko, na katastri budu postupovat podla tojho ,ako sa byt skolauduje .... cize ak tu murovaciu zmenu spravili kompletne, tak je to uz stavebne aj papierovo jeden byt ...ak len fyzicky ,tak papierovo to mozu byt stale 2 byty