jasl
03.10.06,13:21
Chcem Vás poprosiť o lopatistický postup pri účtovaní čerapania SF - nie je na bankovom účte. Tvorba mi je jasná - mesačne 0,6% z objemu HM 527-472.
Ale čerpanie... Mám príklad :
Zaplatenie firemnej večere pre zamestnancov cez fa a paušálne rozdelené dopravné pre všetkých zamestnancov(bez dokladovania cestov.lístkov).
1. Zaúčtovanie došlej Fa za večeru 472-321 ?
2. Úhrada tejto Fa 321-221(211)
3. Čerpanie dopravného 472-331
Daň z dopravného a za občerstvenie(večeru) je už súčasťou mzdy.
Poradí niekto neznalému ?
jasl
04.10.06,12:37
Prosím, prosím, pomôžete mi s tým niekto?
Paula
04.10.06,12:48
Zákon k tvorbe a čerpaniu SF v rámci dopravy hovorí:

Povinný prídel je 0,6%.
Tých maximálne 0,5% je ďalší prídel, ktorého konkrétna výška sa u zamestnávateľa, u ktorého sa uplatňuje kolektívne vyjednávanie , dohodne v kolektívnej zmluve.V prípade zamestnávateľa, ktorý kolektívne nevyjednáva, je pre tvorbu ďalšieho prídelu a jeho skutočnú výšku ustanovený osobitný postup .
Zákon ustanovuje základné podmienky pre vznik nároku na príspevok na dopravu z tejto časti prídelu do sociálneho fondu, ktoré musí zamestnanec plniť:
-ním skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania a späť presahujú 200 Sk mesačne
-jeho priemerný mesačný zárobok nepresahuje 7000 Sk mesačne (od 1.7.2006 = 9.460,-)
-do zamestnania a späť zamestnanec cestuje autobusovou dopravou (mimo MHD) alebo železničnou dopravou
Zamestnávateľ môže poskytovať ďalší príspevok na dopravu aj z povinného prídelu do SF.
V prípade využitia zdrojov prostriedkov z povinného prídelu na účely úhrady nákladov zamestnanca na dopravu sa už vyššie uvedené podmienky nevzťahujú. To znamená,že z povinného prídelu môže byť poskytnutý príspevok na dopravu aj zamestnancom dochádzajúcim napr. MHD a bez ohľadu na dosahovaný priemerný mesačný zárobok alebo výšku ich výdavkov na dopravu.
Účel použitia tvoreného SF z oboch častí je rovnaký. Rozdiel je však v tom, že kým z tzv. Ďalšieho prídelu pri splnení uvedených podmienok je zamestnávateľ povinný príspevok na dopravu poskytnúť,v prípade poskytnutia prostriedkov z povinného prídelu ide ide len o fakultatívnu možnosť, ktorú zamestnávateľ nemusí využiť.
Povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca v súvislosti s poskytovaním príspevkov na dopravu :
-zamestnanec je povinný výšku výdavkov na dopravu preukázať
-zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu o poskytnutých príspevkoch

Ja tu nevidím zmienku o poskytovaní paušálu, ale o dokladovaní áno..
Opravte ma, ak sa mýlim, rada sa poučím.
jasl
05.10.06,12:57
Poskytovanie paušálu je preto, že časť zamestnancov chodí do práce buď pešo alebo na bicykli a časť zamestnancov zasa pracuje celý mesiac mimo sídla firmy - má teda cesťáky spolu so stravným. Takže to čerpanie zo SF sa robí jednorázovo rovnako pre všetkých zamestnancov. Je to možné čerpať aj takto? A čo so správnosťou účtovania?
danusi
05.10.06,14:10
Ja si nemyslím, že to fy robí dobre. Dopravné sa naozaj musí zdokladovať aspoň 1x do roka. Potom už nemusí. Ten hrubý zárobok sa tiež musí dodržať. A čo sa týka večere, to by som nedávala cez sociálny fond, ale na 513 - repre. Soc. fond sa dá minúť aj inak - zamestnanci nech donesú lístky z kina alebo z fitnes, z lyžiarskych vlekov atď. Podľa mňa na dopravu by fy nemala prispievať nič, lebo zamestnanci nesplňajú kritériá - nechodia ani autobusom ani vlakom. Čo sa týka tých čo majú cesťáky, tam už je cestovné raz preplatené. Teda mala by tam byť suma na dopravu, buď autom súkromným, (ak firemným, tak bez cestovného), autobusom alebo vlakom - tiež treba zdokladovať.