l234345
05.04.23,14:06
Veľa pracovných ponúk na pozíciu kontrolórov kvality vo výrobných spoločnostiach je len formou živnosti. Dokonca aj pracovné agentúry, ktoré pre nich hladajú kvalitárov, nie sú ochotné zamestnať vás na pracovnú zmluvu, len cez živnosť. Prečo je to tak? Ide tam o nejakú hmotnú zodpovednosť, alebo čím to je?
Negoce
05.04.23,12:21
daj si odpoveď na otázku:
- robí sa kontrola kvality dennodenne, celý prac. čas zamestnanca (kontrolóra)?
ivka70
05.04.23,12:36
Lebo o zamestnancov sa treba starat a o zivnostnika nie.
A kedze sa to da urobit ako dodanie sluzby, tak to tak robia.
Pre zakaznika je to urcite jednoduchsie (neplati dovolenky, PNky, nerobi mzdy, neplati odvody, jedine co musi, dat si objednavku a zaplatit fakturu za sluzby) :(
kopretinka
05.04.23,17:44
veď robia aj na 3 smeny....a ano,kontrolor je v práci tolko,ako aj iny zamestnanec,dokonca ani nestíha kontrolovať toľko kusov,kolko by mal.
Negoce
05.04.23,17:57
na 3 zmeny
l234345
06.04.23,13:41
Tam kde som ja robil operátora, robili celý deň, každý deň. Možno sú odvetvia, kde to je inak?
l234345
06.04.23,13:46
Takže je to len o tomto? Mám ponuku robiť kvalitára na živnosť, ale obávam sa tam tej hmotnej zodpovednosti. Keď im ja ako FO podnikateľ dodávam službu a príde reklamácia od ich odberateľa, nedajú mi to zaplatiť? Keďže ja som podpísal, že je niečo OK a vznikla škoda, nemôžu to hodiť na mňa?
ivka70
06.04.23,13:50
Mozu ti to dat zaplatit, podla zmluvy a podla preukazaneho sposobenia skody. Rovnako to mozu dat zaplatit ako sposobenu skodu zamestnancovi.

Mne by sa to tiez nepacilo, je to take skryvanie zavislej prace a ako zivnostnik mas aj kopec povinnosti navyše.
kopretinka
06.04.23,15:36
čo sme v jazykovom okienku???
jslancik
06.04.23,16:21
ako ti už píšu, je to klasika. "zamestnávatelia" by najradšej dali všetky pozície na živnosť. je to pre nich jednoduchšie a väčšinou aj lacnejšie, pretože tí, čo na to pristúpia, si nevedia spočítať (ani to nie je také jednoduché) ten rozdiel medzi zamestnancom a živnostníkom. profituje z toho jedine "zamestnávateľ".