Levira
10.04.23,15:22
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu. Pracujem v slovenskej firme na TPP, no zvazujem aj pracu pre zahranicnu firmu, tiez na TPP. Bolo by potrebne informovat slovenske urady o druhej praci? Predpokladam, ze sucasny zamestnavatel nemusi byt informovany, praca ma uplne iny charakter. Ako by potom fungovali odvody, poistenie, prip. zapocet do dochodku? Dakujem.
misoft
10.04.23,13:47
Pre tú zahraničnú firmu - práca bude na Slovensku? Ak áno - nemusíš nič úradom hlásiť, pretože (personalisti ma možno opravia) odvody budú hlásené TU a teda sa to dozvedia tak, či tak. Akurát len to, že si DP budeš asi musieť podávať sama. Pokiaľ sa odvody budú odvádzať na Slovensku (
zdrav, soc., ) to všetko bude u nich evidované.
ivka70
10.04.23,15:23
Ak pôjde o zahraničnú firmu, ktorá má na SK prevádzku, prípadne aj nemá, ale budeš pracovať z domu, teda zo Slovenská pre ňu na diaľku, musí tá zahraničná firma odvádzať odvody do SK poisťovní.

Ak by si pre tu zahraničnú firmu mala pracovať v zahraničí (napr.v prihraničných oblastiach), musela by si požiadať Sociálnu poisťovňu o určenie uplatniteľnosť legislatívy. Podľa toho, ktorú krajinu by určila, by tam museli obaja zamestnávatelia odvádzať odvody.
Pravdepodobne by určili SK, ale ak nie, musel by tvoj terajší zamestnávateľ odvody začať platiť do zahraničia.

Pri príjmoch len z SK je možné požiadať ktoréhokoľvek zo zamestnávateľov o RZD, pri príjmoch z rôznych krajín podáva na SK ako rezident daňové priznanie z celosvetových príjmov .

Do dôchodku sa ti počíta to, čo odvedies na dôchodkovom poistení, teda v tej krajine, kde budú platené odvody.