Kláraz
10.04.23,15:39
Ako rozúčtovať správne v bytovom dome spoločné náklady, ak tam býva aj dieťa v striedavej starostivosti? Každý druhý týždeň je v tejto bytovke. Čo k tomu potrebujem? Matka samozrejme to nezahlásila. Vlastne v tom byte mám zahláseného 1 a bývajú tam už 3, resp. každý druhý týždeň až 4. To znamená, že predpis - Výpočtový list - je vystavený na 1 osobu.
Ďakujem za odpovede.
ivka70
10.04.23,15:04
Aké náklady rozpočítavate podľa počtu osôb? Na konci roka neaktualizujete počet nahlásených osôb v byte?
Kláraz
10.04.23,15:32
žiaľ, neaktualizijeme počet osôb. Zatiaľ som to sledovala len ja, teraz som o to požiadala predsedu SVB. Podľa počtu - osobomesiace - osôb rozúčtujem spotrebu elektriny za spoločné priestory a spotrebu vody za upratovanie. ostatné idú na byty a podľa spoluvlastníckeho pomeru. Neviem kde má dieťa trvalý pobyt. zatiaľ som vyúčtovanie pripravila (na toto dieťa som počítala len 6 mesiacov), ale chcem mať istotu, že je to v poriadku. Ešte nemám od predsedu hlásenie,tak hladám. Zatiaľ som nikde nenašla riešenie na túto problemsatiku.
Ďakujem pekne zas odpovede.
ivka70
10.04.23,15:39
Určite to nie je v poriadku, musíte si dať do poriadku počty osôb prihlásených v byte.
Striedavu starostlivosť asi zákon v tomto smere nerieši, ale nemôžeš sa ty rozhodnúť, že niekoho prihlási na pol roka alebo na rok.
Prihlasis napr. na 3 mesiace rodiča, ak nepr. v zime príde na 3 mesiace k dieťaťu na návštevu?
To si buď dohodnite s majiteľmi alebo to dieťa ignoruj a ber ho ako inú návštevu, kým nedohodnete a neodhlasujete iné pravidlá.
Liptak Juraj
10.04.23,15:53
To snad nemyslite vazne ? To aj ked niekto pride na navstevu, urvete mu osobomesiace ? Rozhoduje vyhradne TP
jslancik
10.04.23,17:22
ale ale ale. TP si strčte viete kam. nájomníkom do oného otvoru...
Chobot
10.04.23,19:36
Trvalý pobyt je absolútne irelevantný. V byte môžu byť prihlásení na TP aj desiati, pričom v skutočnosti tam môžu bývať len dvaja a naopak.

S tými osobomesiacmi je to problematické. Tiež sme mali v bytovke tento problém. Evidentne jedna suseda mala nahlásenú 1 osobu, ale vedeli sme, že tam býva s priateľom. Aj sme to vedeli dokázať DEK kľúčom, že denne používajú obaja oba pridelené DEK kľúče.

Počet osôb si prihlasuje vlastník bytu. Vyplýva to z ustanovenia § 11 ods. 9 zákona o vlastníctve bytov:

"9) Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Ak vlastník byt neužíva, je povinný oznámiť správcovi alebo spoločenstvu svoju adresu a každú jej zmenu."

Nemali sme žiadnu páku, aby sme ju donútili nahlásiť si 2 osoby. Ak sme jej to aj na schôdzi vytkli, že má prihlásenú len 1 osobu, tak tvrdila, že on tam chodí na návštevu a chodí za ňou každý deň. A že nikto jej nemôže zakázať si tam vodiť návštevu. Že jej priateľ má vlastný byt, kde je riadne prihlásený.


Jednoducho je to na čestnosti vlastníka bytu, či skutočne nahlási všetky osoby. Isto, nasilu by mohol správca na podnet zástupcu vlastníkov zmeniť počet osôb, ale keby došlo na žalobu, tak by asi záležalo na dôkazoch. Bez súdneho rozhodnutia platí to, čo vlastník nahlási.


K tvojmu prípadu - treba vyzvať vlastníka bytu, že je zrejmé, že v byte býva viac osôb, než je nahlásených a preto nech nahlási skutočný počet osôb. Potom sa môžete len hádať.
mari2x
11.04.23,06:08
mne pri odčítavaní vodomerov , zapisovali aj počet osôb,,
výmimka bola iba raz :
na spoločnú EE / byt prízemný / 3 deti = OM 3 miesto 5
Kláraz
11.04.23,09:11
To veru neviem kde má dieťa trvalý pobyt. Vlani na schôldzi som sa ho spýtala na počet osôb v jeho byte. Potvrdil mi, že tam bývajú 2. Nový Výpočtový list pre 2 osoby neprevzal. Momentálne už mám predpripravené vyúčtovanie. U neho som počítala s 2 osobami, narodilo sa im 1 dieťa, tak od ďalšieho mesiaca už aj s týmto dieťaťom počítam a to dieťa so striedavou starostlivosťou som brala len na pol roka.
Ďakujem za radu, vyzvem ho teda, nech máme od neho písomne zahlásený správny počet osôb.
kopretinka
11.04.23,09:25
TP je o ničom,na tom sa nič nezakladá,čomu nerozumieš? V mojom byte sme bývali dvaja,platili za 2 a TP bol len jeden. U svokrovcov bol TP traja a platili len za 2.
Chobot
11.04.23,13:39
Trvalý pobyt s nahláseným počtom osôb nemá nič spoločné. Správca ani zástupca vlastníkov nemá informáciu, koľko osôb je prihlásených na trvalý pobyt v tom byte.
mari2x
11.04.23,15:33
" Rozhoduje vyhradne TP"

KLAPECS z Liptákova píše blbosti
=
ROZHODUJRE to, kde strávi väčšiu časť mesiaca
Liptak Juraj
11.04.23,15:45
Tak daj link na zakon
Chobot
11.04.23,19:52
Zákon o vlastníctve bytov č. 182/1993, § 11 ods. 9:

(9)
Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Ak vlastník byt neužíva, je povinný oznámiť správcovi alebo spoločenstvu svoju adresu a každú jej zmenu.

V celom zákone nie je žiadna zmienka o trvalom pobyte v súvislosti s počtom prihlásených osôb.
Liptak Juraj
11.04.23,20:32
A ako sa mu to dokaze ? Aky trest ho za to caka ? Sibenica ? Toto nie je trestny zakon. Este aby som spravcovi hlasil kazdy moj pohyb .Aj ked idem na WC. "chobot: Nemali sme žiadnu páku, aby sme ju donútili nahlásiť si 2 osoby.. Bez súdneho rozhodnutia platí to, čo vlastník nahlási.
Chobot
11.04.23,21:27
Trest je len ten, že na takého spoluvlastníka ostatní spoluvlastníci škaredo zazerajú, lebo ich vlastne okráda a na náklady jeho "návštevy" sa skladajú všetci.

Ale pri správe domu sme zažili aj opačnú situáciu - susedom sa odsťahovala dcéra a oni zabudli nahlásiť zmenu počtu osôb - zníženie a tak sa urobilo vyúčtovanie. V ďalšom roku sa mu to už znížilo.
Liptak Juraj
12.04.23,01:27
Ja sa pytam na trest pre toho, co nenahlasi osobomesiace ? Tak si to zhrnime . Tych 50 l vody na upratovanie neriesim..Aj tak sa 20 % TV rozpocitava na byty, nie na merace. A este k tomu koeficienty uniku. Osvetlenie chodby svieti ci je v byte 1 clovek, alebo 10. Takze zostava len vytah. To dieta v striedacke pouziva vytah spolocne s majitelkou bytu. Uz mam husiu kozu , ked pocujem slovo "okradanie susedov". Hlavne v suvislosti s rozpocitavanim tepla na radiatoroch.Tak uz to netahaj este aj tu
Bimboka
12.04.23,04:27
Mna by este zaujimalo toto. Ku mne pridu cez den 2-3 osobomesiace. Cez noc tak 4-6. Ako ich mam nahlasit spravcovi? Staci len pocet, alebo menovite ? Lebo ak menovite, tak to by som musela chodit na bytovy podnik menit kazdy tyzden
Liptak Juraj
12.04.23,04:41
Tak to si mi pekne nahrala. A co take PSOMESIACE ", ked uz tie psiska povysili z veci na zivu bytost ? V nasej bytovke ich je 18. S kazdym z nich len kvoli nim musim ich majitel pouzit vytah 5 x denne.Zacinaju o 5 rano. Moja suseda pri letnych horucavach chodila s nim vonku aj o 1.00 v noci. Vraj je Atikovi horuci. Kto zaplati tie 90 jazdy vytahom denne ? A teraz sa psickari kludne utrhnite
ivka70
12.04.23,06:38
Netrep,len ja som vymazala svoju nepodstatnu otazku k TP dietata.
kopretinka
12.04.23,10:39
ja vidím všetky zmazané komenty a jediný zmazaný je od ivky,kde má dieťa trvalý pobyt.Nič nebolo zmazané,to len ty si nevieš rozkliknúť. A jediný utrhnutý si tu ty.