janneeca
17.04.23,20:51
Mohla by som poprosiť radu ohľadom postupu, ak chcem dať opraviť poškodenie na aute a vyplatiť to cez havarijnú poistku? Nemám s tým žiadne skúsenosti. Pri cúvaní do dvora som šuchla o betónový výklanok na plote dvere auta. Je to dosť preliačené a chlapík v servise povedal, že najjednoduchšie bude vymeniť dvere a dá sa to vraj celé hradiť cez havarijnú poistku. Ako mám teraz postupovať? Kontaktovať poisťovňu? A keďže ja nie som majiteľ auta, ale je ním môj otec, viem to celé poriešiť bez jeho účasti? Vzhľadom na to, že je v dosť zlom zdravotnom stave, nerada by som ho nejak do toho zapájala, ak je to možné. Ďakujem.
ivka70
18.04.23,04:28
Musis skodovu udalost nahlasit v poistovni. To sa da dnes aj telefonicky ci cez web, tam otcova ucast nebude potrebna.
Poistovna potom da spravit obhliadku a odporuci sposob opravy.

Poradit spravny postup by ti mohli aj v servise, dnes uz dost casto robia priamo v servisoch posudenie skody a komunikuju s poistovnami napriamo.
Ci bude treba niekde otcov podpis pri uhrade skody, to ti povie poistovna. Treba pocitat s tym, ze ta udalost bude zapisana v poistke a bude mat vplyv na jej vysku o rok. A takisto zaplatis spoluucast, ak ju poistka tvojho otca ma.

Napr. https://www.allianz.sk/sk_SK/FNOL-MOTOR.html?s_kwcid=AL!12349!3!!!!x!!&gclid=CjwKCAjw3POhBhBQEiwAqTCuBoNlsXAlEZp-nfOhP-r0u0ZUn61NkRLoomZQl1mqLTl3SVXXhHVjOxoCKQkQAvD_BwE#/claims-journey
Martuk
18.04.23,15:33
ako pise ivka, v prvom rade treba udalost nahlasit poistovni, treba dolozit kopiu vodicaku, velkeho a tusim aj maleho technickeho preukazu, STK a EK a pripadne aj spravu od policie, ak bola privolana (ak policia bola privolana a spravu nemas, tak staci uviest, ze udalost riesila policia tvojho mesta, kde byvas). Vzhladom na to, ze si ako vodic na otcovom aute na 100 % priznas vinu, tak rataj s tym, ze tvojmu otcovi na dalsie obdobie dvihnu platbu.

Ak si chces uplatnit opravu z havarijneho poistenia, tak mas 3 moznosti:

1. rozpocet to znamena, ze po obhliadke dostanes ty, resp. tvoj otec urcitu sumu na opravu. Ak sa ti podari po vlastnej osi zohnat diely a mechanika, ktory vykona opravu v mensej sume, ako dostanes, tak pripadny plusovy rozdiel ide tebe, resp. tvojmu otcovi do vacku.

2. kryci list - najbeznejsi sposob opravy. Znamenna to, ze ked poistovna schvali opravu, tak ti servis auto opravi a naklady za opravu zaplati poistovna priamo servisu minus pripadna spoluucast, ak je dohodnuta v zmluve.

k tej spoluucasti, ta funguje nasledovne, mozu nastat 2 pripady:
1. mas spoluucast v danej sume, napr 500 eur, to znamena ak vznikne skoda za 300 eur, poistovna ti nepreplati nic, ak by bola skoda za 2500 eur, tak poistovna zaplati 2000 eur a ty 500 eur (pretoze v tomto pripade sa na skode podielas fixnou sumou 500 eur)

2. mas spoluucast napr. 5% minimalne 500 eur. To znamena, ze v pripade skody sa pocitaju najprv ˇ% a az potom suma. Vysvetlim na priklade. Vznikne skoda za 3000 eur. 5% z toho je 150 eur. Kedze ty mas ale minimalnu spoluucast 500 eur, tak poistovna zaplati 2500 eur a zbytok ty. Ak by ale vznikla skoda napr. za 15000 eur, tak podla 5% by si mala zaplatit 750 eur, ale zaplatis len 500, pretoze sa berie nizsia suma, ak si dobre pamatam. SAMOZREJME ZALEZI AJ OD POISTOVNE!!!

3. varianta
oprava v autorizovanom servise, ktory ma zmluvu s poistovnou a pri tomto pripade to funguje obdobne, ako pri krycom liste.

Najidealnejsie vsak spravis, ked nakluses do poistovne, tam nahlasis udalost a popytas sa na dalsi postup. Ak tam nebude sediet uplny debil, tak ti pomoze.
Martuk
18.04.23,15:34
este aby som nezabudol, udalost, ak sa stala na uzemi SR, treba nahlasit do 15 dni, ak sa stala v zahranici, tak do 30 dni