Klaraxx
19.04.23,20:34
Ahojte, viem že sa popísalo veľa, ale aj tak mám nejaké otázniky???? prechádzame teraz na príspevok preto sa chcem spýtať aký systém sa vám osvedčil. Chápem princíp-metodicky plan len ako v praxi. Ak dávate zamestnancom zálohu napr 30/4 na maj riešite to aj cez výplatnú pasku, alebo iba v účtovníctve (nie som účtovník) a na paske za 5/23 vyplatenej 6/23 zrazite z-covi rozdiel podľa počtu dní?
Ak vyplacam v mzde, tak za 3/23 vyplatenej v 4/23 vyplatim FP zálohu aby mal na 5/23 a potom zrazim rozdiel vo vyplatenej 6/23?
Čo ak nový zamestnanec? Musím riešiť cez zálohu v uvtovnictve a až v ďalsej výplate cez mzdu ak chcem mať jednotný spôsob iba cez mzdu?
Čo sa overili vám? Ďakujem za pomoc
tigy
20.04.23,05:22
My to riešime zálohou, čiže na máj budeme vyplácať zálohu koncom apríla, mám to zúčtované v účtovníctve zatiaľ ako pohľadávku voči zamestnancovi a potom na výplatnej páske za máj majú vyčíslený nárok na príspevok podľa odpracovaných dní a mínusom poskytnutú zálohu.
Minulý rok sme to riešili inak, odpočítavali sme neodpracované dni spred 2 mesiacov z aktuálneho nároku a to bol chaos, už nikdy viac!
Klaraxx
20.04.23,06:17
Aha, ďakujem za info. U nás sa z-tel bráni dodatočnej práci a posielanie záloh na nasledujúci mesiac, ale mne sa tiež tento spôsob zdá jednoduchší. Už len presvedčiť. A tie pravidelne zálohy máte doriešené internou smernicou alebo to dávate podpisovať zamestnancom, že ste im ju poslali? Ak to je hotovosť tak chápem proti podpisu.
ivka70
20.04.23,07:01
My sme dostali na zaciatku jednorazovo zalohu na viac ako maximalny pocet dni v mesiaci a teraz uz len vzdy dostavame vyplatenu presnu sumu a zaloha ostava - posuva sa dalsi mesiac.
tigy
20.04.23,07:12
Máme to riešené cez internú smernicu.
Nandrolon
20.04.23,07:22
Naša firma to rieši zálohou, ktorá je vo výplatnej páske odpočítaná a stravné je už v páske iba ako skutočný stav /keďže výplata sa robí dozadu/.
Klaraxx
20.04.23,08:47
Ďakujem
Klaraxx
20.04.23,08:48
Dakujem
Klaraxx
20.04.23,08:48
Hmm, toto sa mi pozdáva! Dakujem
tigy
20.04.23,09:14
Toto riešenie tiež neznie zle...
Nandrolon
20.04.23,09:37
Mne sa zdá zo všetkých najhoršie z pohľadu prehľadnosti a evidencie, ale je to len môj názor.
A to nehovorím, ak je niekto PN atď. Neviem si predstaviť robiť ročnú inventarizáciu toho účtu pri firme nad 1000 zamestnancov. Takto nám to sedí na cent, každý mesiac v podstate "čistý stôl". a dochádzkový systém rieši ľudí na PN, ktorí to buď zaplatia v hotovosti alebo sa počká, kým budú mať výplatu v požadovanej výške.