bobbacok
26.04.23,18:55
Zakladám si "jednoosobovú" s.r.o.(žiadni zamestnanci, ani živnostníci, iba jeden konateľ s nárokom na odmenu 1h denne = ja), mam otázku ohľadne fakturácie:

1. Čo ak nafakturujem jednému zákazníkovi za mesiac viac hodín ako je normálna pracovná doba (cca 160h)? Príklad za 20 prac. dni + víkendy v mesiaci si nafakturujem 600 hodín (dajme tomu že som rátal na každý deň 2x viac hodín a víkendy 3x viac kvôli náročnosti prace po dohode so zákazníkom), pozerá sa na to niekto, resp. môže to byt problém pri daňovej kontrole v budúcnosti? Nebude to takto pravidelne, len občas/ojedinele podľa náročnosti prace/dohody so zákazníkom. Jeden zákazník, jedna faktúra za celý mesiac.

2. Čo ak získam viac zákazníkov, a kontrakt bude že hoci aj keď spravím niečo na diaľku (remote) za 15 minút budem fakturovať automaticky celý deň 8h. Takýmto štýlom viem na faktúru dostať obrovské počty hodín ale v rámci viacerých zákazníkov (viacero faktúr). Bude to problém?


Ďakujem za Vaše skúsenosti. S Pozdravom.
ivka70
26.04.23,17:23
1. ty nie si zamestnanec, ty si mozes fakturovat, kolko si dohodnes so zakaznikom (len zamestnancov nesmies "vykoristovat" a ziadat od nich viac hodin prace ako povoluje Zakonnik prace)
Nikde nie je napisane, ze to ,co fakturujes, je "praca" len z jedneho mesiaca a len jedneho cloveka.

2. aky by tam mal byt problem? ak si taky sikovny obchodnik, mozes fakturovat, co chces. A vobec nikde nemusis uvadzat hodiny, za ktore je fakturacia, mozete si dohodnut aj fixnu dennu sadzbu ci fixnu cenu za objednavku. Co do toho stale pleties hodiny?
veronikasad
26.04.23,17:26
Prečo chces náročnosť práce premietnuť do zvýšeného počtu hodín? Však vykazuje skutočne odpracovaný počet hodín a zodpovedajúcu sadzbu za hodinu.
U konateľa sa nevykazujú hodiny, ale mesačná odmena. Ak bude nižšia ako mesačne životné minimum, zdravotné poistenie budeš doplácať do výšky životného minima
bobbacok
26.04.23,18:07
Ja nie ale zákazník mi predložil už takto predlohu na kontrakt, jedna z hlavných požiadaviek je hodinová fakturácia, a potom ako "príplatky-extra-prace naviac" sa bude riešiť ako násobky už reálne odrobených hodín.

A ďakujem za podnet ohľadne konateľa ešte si to musím naštudovať viac.
bobbacok
26.04.23,18:29
Jasne OK, musím zmeniť myslenie. Firma zamestnancov nebude mať žiadnych, bude len firma sama o sebe. A dáva to zmysel, nemá kto čo mať niečo proti tomu keďže sa to fakturuje na "PO" a nie na "FO" koľko biznis znesie.

Hodiny kvôli tomu že je to požiadavka od zákazníka, bude to v kontrakte a následné extra práce budú v kontrakte nastavené ako nejaký násobok pre "odpracované" hodiny. Je to zložitejšie ale nechcem to tu komplet rozpisovať všetky vzorce.

A navodila sa mi ďalšia otázka na váš posledný dotaz v bode 1. neukameňujte ma prosím vás:
Podľa toho je teoreticky možné vyfakturovať "prácu" aj za predošlý mesiac, keďže sú podmienkou hodiny, tak tam bude jedna položka ale veľká. Dáva to zmysel, a nikoho by nemalo zaujímať že prečo (ani danovakov v prípade kontroly?). Je to možné spraviť (ale asi nie je to legálne), fakturovať za prácu aj za predošlý mesiac keď ešte firma neexistovala(zakladá sa, čaká sa na ORSR), ale už sa tam "na čierno" služba dodala v súrnosti a dôvodu dobrých vzťahov so zákazníkom (napr. že strašne súrne to potrebujú spraviť, ja im vyhoviem dopredu).
Dáša_
27.04.23,04:33
ešte poznamenám, že v jednoosobovke (a nielen v nej) môžu vypomáhať aj rodinní príslušníci bez toho, aby tam boli zamestnaní a normálka vyplácaní s odvodmi. Len teda, musia myť povinné poistenie z iného dôvodu. Napríklad že majú iné zamestnanie, sú na dôchodku, sú školáci..... Teda nemôže to byť niekto, kto je napríklad nezamestnaný
veronikasad
27.04.23,05:45
Zákazník ti stanovil hodinovú sadzbu ? V obchodných vzťahoch predsa neplatia tarify podľa Zákonníka práce, odmena je vecou vzájomnej dohody. Preto je nezmysel riešiť to navyšovanim počtu hodín.
veronikasad
27.04.23,05:47
Dáska, tie hodiny nie sú skutočne odpracované...
veronikasad
27.04.23,05:52
K poslednému odstavci - pokiaľ nie si platiteľom DPH, môžeš so súhlasom objednávateľa vyfakturovat prácu aj za viac mesiacov naraz. Keď ti vznikne povinná registrácia alebo sa stanes dobrovoľným platiteľom DPH, fakturovať a teda aj odviesť DPH musíš za obdobie, kedy bola práca vykonaná.
Dáša_
27.04.23,06:25
Jane, to len pre jeho ukľudnenie, že to môže byť všelijak, nemusí sa zaoberať nutne počtom hodín v mesiaci a počtom zamestnancov
Jarka 1
27.04.23,06:46
Mne to príde celé nezmysel. Nafakturovať namiesto 160 hodín až 600 hodín kvôli náročnosti práce jednému zákazníkovi. Však si dohodnite hodinovú sadzbu, ktorá zohľadní podľa teba náročnosť práce. Ty nie si zamestnanec a nemusíte dodržať zákonník práce. Na akej sume za hodinu sa dohodnete, taká bude. Kľudne aj tisíc eur, ak sa tak dohodnete. Zákazník sa asi tiež moc nerozumie do veci, keď trvá na hodinách.
ivka70
27.04.23,06:52
Mozno ide o prechod aktualneho zamestnanca na inu formu spoluprace ...rieseny sro, ale vsetky podklady k zmluve su v "ramci" fakturovania prace zamestnancov.
romana147
27.04.23,07:59
jednoosobovka bez zamestnanca by pri kontrole asi NEOBHÁJILA "HODINY" :D
bobbacok
29.05.23,13:00
Je to nieco podobne. Robim vo sfere ktora je velmi dynamicka a pracuje sa vela "nadcasov" + vikendy. Tym padom ako zamestnanec na zmluvu byvalej firmy som nedostaval plne preplatene nadcasy - iba vramci medze zakona neporovnatelne s hodinovou mnzdou na kontrakt ktore bral za mna sef. Teraz sro, fakturacia sam na seba - milion hodin milion euro jak sa ľudovo hovorí :)
bobbacok
29.05.23,13:03
Dakujem pekne :)
ivka70
29.05.23,13:23
Snad si si zratal a opacnu stranu mince ...co vsetko taka sro obnasa a co musis.