skaaareeeda
27.04.23,18:28
Dobrý deň.

Je právne v poriadku, ak právnik spoločnosti vymáha pohľadávku svojho klienta od dlžníka emailom?

Nemala by takáto komunikácia prebiehať výlučne registrovanou poštou? Ďakujem.
kopretinka
27.04.23,17:53
dnes chodia emailom rôzne podvody,možno aj toto je také niečo........rozhodne ja by som na také nereagovala.
Negoce
27.04.23,17:54
si si vedomá dlhu?
skaaareeeda
27.04.23,18:04
Ide o vypovedanu poistnú zmluvu, ktorú poisťovňa prijala...vo vyjadrení o akceptacii vypovede uviedli ako dátum vypovedania až nasledujúci kalendárny rok, čo som si nevšimla. Pozrela som len akceptované, deň mesiac sedel a toto som prehliadla. Považovala som to za vybavenú vec. A teraz mi prišiel mail po takmer dvoch rokoch. Od právnika poisťovne :/
skaaareeeda
27.04.23,18:06
Len ma zaujíma, či môže právnik komunikovať ohľadne takýchto náležitosti mailom, alebo musí zaslať normálne list na dorucenku.
skaaareeeda
27.04.23,18:09
@kopretinka veď práve to... Príde mi čudné, že komunikuju touto formou. A neviem, či mám na to reagovať
red john
27.04.23,18:31
Komunikacia pravnika s fyzickou osobou prostrednictvom mailu nie je nicim nezvycajna. Pravnik musi dokonca aj so sudom komunikovat cez mail.
Z popisaneho vyplyva, ze pravnik mal kontaktne udaje a aj nalezite informacie o osobe, ktoru oslovil. Takze o nejakom podvode by som tu neuvazoval.

Advokatsky poriadok v § 6, bod 2 vravi :
" Za písomnú informáciu sa považuje aj komunikácia elektronickými
alebo inými technickými prostriedkami; advokát pritom dbá na zachovanie
povinnosti mlčanlivosti. "
Mária27
27.04.23,18:53
Mailová komunikácia je prípustná.
Pozri sa aj na iné podmienky, zmluvné aj zákonné - od § 800 občianskeho zákonníka. Poistenie, pri ktorom je dojednané bežné poistné, zanikne výpoveďou ku koncu poistného obdobia; výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred jeho uplynutím.
Rozdiely sú ďalej aj podľa druhu poistenia. Riešila som už prípad, že poisťovňa žiadala doplatiť to, čo jej nepatrilo.
jelalim
27.04.23,19:25
Prečo by komunikovať emailom nemohol? Tu je predpoklad, že použil e-mail, ktorý bol registrovaný na zmluve a nenašiel si ťa niekde na pokeci, alebo zoznamke. Prečo by na ten email v rámci urýchlenia času pre všetky strany poslať upozornenie alebo výzvu?
Chobot
27.04.23,19:43
Však nereaguj. Exekútor ti napíše doporučený liebesbrief. Ale to ťa bude stáť o pár stovák viac.

Vyzerá to tak, že im dlhuješ ročné poistné. Keďže nevieme, kedy bolo výročie poistenia, kedy si dala výpoveď, tak sa k oprávnenosti vymáhanej sumy nevieme vyjadriť.
veronikasad
27.04.23,19:46
o aku sumu ide ?
skaaareeeda
27.04.23,20:11
Nejde o likvidačnu, ale ani pre mňa zanedbateľnú sumu, a som si vedomá, že asi mi nezostane nič iné, len to zaplatit. Len mi to príde čudné, zasielať taketo dokumenty mailom... V prílohe mi prišlo vyúčtovanie ročného poistneho + TPZ. A môže sa stať, že email človek prehliadne, môže byť doručený do spamu... A čo v takomto prípade? Ako bežna komunikácia, ujasnovanie faktov mailom mi príde ok...ale takéto špecifické veci zasielať mailom sa mi zdá nevhodné. Veď existuje doporučená pošta, elektronická schránka. Až na základe tohto mailu som si všimla prehliadnuty rok na starej korešpondencii, keď som sa chcela ubezpečiť, že z mojej strany bolo všetko ok. Pozerala som, že odoslaná výpoveď šla včas (6t. pred výročím poistenia), ale vyzdvihli si ju až po víkende a tým pádom sa prekročila lehota 6 týždňov o pár dní. Ja som bola na tom, že rozhodujúci je dátum podania výpovede a ako som sa dočítala, je to dátum dorucenia. Ale akokoľvek skoro odošlem výpoveď, kto mi zaručí, že si ju adresát vyzdvihne hneď a nenechá ju sedieť na pošte... Ak by si ju vôbec neprevzal? Celé mi to príde také nešťastne :/ prišiel mi sek a jedna spomienka, ale brala som to tak, že poisťovňa má v tom bordel a ešte si neupravili info v systéme.
skaaareeeda
27.04.23,20:11
Išlo o poistenie domácnosti, menila som zmluvu aj poskytovateľa.
veronikasad
27.04.23,20:22
Výpoveď si mala poslať doporučene s krátkou uložnou lehotou na pošte. Pokial by ju prijimatel v tejto lehote neprevzal, vráti sa ti ako nedoručená a považuje sa za doručenú.
Zrejme si mala s poisťovňou uzatvorenú dohodu o elektronickej komunikácii, vtedy všetky dokumenty posiela mailom.
skaaareeeda
27.04.23,20:35
Výpoveď som poslala včas - 6t pred výročím poistenia, doporučene, bohužiaľ 2.tr. (čo sa teraz ukázalo byť nešťastne rozhodnutie). Mam doklad o podaní/prevzati. Poisťovňa si zásielku vyzdvihla až po víkende a to už zasiahlo do výpovednej lehoty :/
ivka70
28.04.23,00:55
Zial, nepodala si ju vcas, rozhodujuci je datum dorucenia.
V takom pripade si ju mala radsej dorucit osobne do poistovne. Alebo mailom.
veronikasad
28.04.23,02:08
Neposlala si včas, aj v zamestnaní, keby si poslala výpoveď ako zamestnanec, by výpovedná doba začala plynúť až od nasledujúceho kal.mesiaca, napr.ak by ju zamestnávateľ prevzal na pošte 1.4., tak až od 1.5. podstatný je dátum prevzatia na pošte, nie tvoj dátum poštovej pečiatky.
Mária27
28.04.23,06:03
Doručila si výpoveď aspoň 6 týždňov pred koncom? Mali ste dohodnuté iné podmienky výpovede?
kopretinka
28.04.23,06:15
ona s poisťovňou síce komunikovala emailom,ale kde má tan právnik istotu,že ten email je stále funkčný?
skaaareeeda
28.04.23,06:57
Otázka bola, či je ok, ak takýto druh zásielky posiela právnik mailom. Ja som si vedomá, že neznalosť podmienok neospravedlňuje a nebudem mať inú možnosť, len to zaplatit. Ale
zaujímalo ma, či má pravnu váhu takto mailom zaslaná výzva na úhradu dlhu+TPZ.
skaaareeeda
28.04.23,06:59
Odoslala..ale kým si prebrali zásielku, tak uz to zasahovalo do tých 6. týždňov. Zaujíma ma len to, či môže právnik zasielať taketo výzvy mailom. Či to nemusí ísť poštou alebo do elektronicken schránky. Lebo predsa takýto mail môže skončiť aj v spame, aby adresát ho nemusí vôbec postrehnúť
kopretinka
28.04.23,07:32
mailová komunikácia je prípustná.To je síce pekné,ale ona komunikovala emailom s poisťovňou.S daným právnikom nemá žiadnu dohodu o emailovej komunikácii.Ako ten právnik môže vedieť,že ten email je funkčný.
veronikasad
28.04.23,07:34
Áno. Je to v poriadku
Dáša_
28.04.23,07:43
no veď ked nezareaguje na mail, dostane dalšiu zásielku. A len sa to bude predražovať. Môže sa s právnikom naťahovať. Podstata problému je v tom, že naozaj nedoručila výpoveď včas. Takže to celé len predlžuje. A nabiehajú úroky. V podstate okrem polície už viacmenej všetky inštitúcie komunikujú mailom. Čo je úplne super, lebo sa šetrí na poštovnom
veronikasad
28.04.23,07:46
Mailom s ňou komunikuje právnik poisťovne, kontakt má zo zmluvy.
kopretinka
28.04.23,07:50
no to v zadaní nie je,to môže byť aj vymáhačská spoločnosť.............až v dalších komentoch som našla,že to je právnik poisťovne.Ale aj tak po 2 rokoch nemôže vedieť,či email funguje....
Mária27
28.04.23,07:50
Zákon v zásade nestanovuje povinnosť zasielať predžalobnú výzvu, teda nie je to povinnosť vôbec. Ak vám ju zašle písomne listom alebo e-mailom alebo faxom, v prípade súdneho sporu vie preukázať, že sa pokúšal o zmierne vybavenie veci a pripomenuli dlh, čo môže urýchliť konanie. Mohol by vás kontaktovať aj telefonicky, čo sa tak ľahko preukázať nedá. Teda, najmä ak máte dohodnutú mailovú komunikáciu, nemôže to byť na závadu.
Mária27
28.04.23,07:53
Zákon v zásade nestanovuje povinnosť zasielať predžalobnú výzvu, teda nie je to povinnosť vôbec.