jozko1976
28.04.23,07:19
Dobry den.
Moze sa kratit dovolenka za neodpracovane dni pocas otcovskej dovolenky?nejedna sa o rodicovsku,ale o tych 6 mesiacov,na ktore ma narok kazdy z rodicov?mam taky pripad ze mi zamestnavatel priznal 8 dni dovolenky za rok 2019 kedy som pracoval na plny uvazok na dobu neurcitu a pocas roka som cerpal 6 mesiacov OD a potom este asi 20 prac. dni som bol na ocr s dietatom...ako sa ma spravne pocitat dovolenka?malo sa mi nieco kratit?co som cital ob.zakonnik paragraf 109 tak OD je vynata z dovodov pre ktore sa ma kratit dovolenka...
a ak mi nemal kratit...musi mi ju umoznit vycerpat dodatocne?mala by sa mi asi preniest do dalsich rokov...?
za odpoved dakujem.
Tweety
28.04.23,06:11
Teba sa týka písmeno .b
Zamestnávateľ postupoval správne.

109 Krátenie dovolenky
1)Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a)výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b)čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods.2
)dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 odst2
d)dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).
jozko1976
28.04.23,06:51
... a dalej v tom istom paragrefe su definovane dovody pre ktore sa nekrati dovolenka...
(2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a otcovskej dovolenky.
jozko1976
28.04.23,07:01
necerpal som rodicivsku ale otcovsku dovolenku...
a aj keby mi mohol kratit, tak preco mi priznal iba 8 dni? krati sa 1/12 za prvych 100 dni a 1/12 za kazdych zacatych 21 dni...takze mi vychadza, ze mi mohol kratit maximalne 6 az 8 dni z 25 dni...alebo ako ?
veronikasad
28.04.23,07:29
Matka dieťaťa tiež dostávala po pôrode materské? Alebo si ho ty poberal namiesto nej?
jozko1976
03.05.23,09:51
opieram sa o znenie zakona a o realitu ktora sa udiala.bola mi priznana otcovska dovolenka a neriesim hluposti, ale podstatu...ak to nemate nastudovane tak sa nevyjadrujte...
jozko1976
03.05.23,09:58
aj matka aj otec maju narok cerpat matersku( otcovsku)dovolenku do 3. roka dietata...jeden vycerpa a druhy moze nastupit...
veronikasad
03.05.23,10:23
V ob.zakonniku sa o krátení dovolenky veru nedočítas. Doporučujem preštudovať Zákonník práce, okrem pár.109, aj par.166. informácia či matka poberala materské je podstatná, pretože ako výkon práce - bez dopadu na kratenie dovolenky - sa považuje len obdobie keď otec prevzal starostlivosť o dieťa a poberal materské po pôrode...
veronikasad
03.05.23,11:23
doplň presné obdobie čerpania otcovskej dovolenky. Mzdárka ti zrejme neuplatnila krátenie z titulu rodičovskej dovolenky, ale nesprávne vypočítala nárok len za obdobie výkonu práce - pomernú časť dovolenky za kal.rok.
Ak ide o dovolenku za rok 2019, čerpať ju už nemôžeš. Náhradu mzdy si môžeš uplatniť cestou súdu - ak už nie je premlčaná (nie som právnik)
ivka70
03.05.23,11:40
Riesis blbosti a nemas to nastudovane ty.
Ked nerozumies par. 166 , tak si ho prestuduj dokladnejsie.

Mimochodom, na otcovsku dovolenku by si nastupil, keby sa matke dietata cosi stalo a nemohla sa starat o novonarodene dieta a musel by si sa zacat starat ty. To tam presne je napisane.
( V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí mužovi odo dňa narodenia dieťaťa otcovská dovolenka v trvaní 28 týždňov,)

Takze nastupil si na rodicovsku dovolenku a tak ako ti pise veronika, narok na dovolenku sa ti krati, lebo ide o RD podla 166 (2) a nie o otcovsku dovolenku podla 166 (1) ako sa mylne domnievas. - nezostal si doma s novonarodenym dietatom.
ivka70
03.05.23,11:41
lepsie si precitaj zakon, len jeden z nich, ten ,ktory sa stara o NOVONARODENE DIETA.

Ked s polrocnym dietatom cerpas materske, v praci ides na RD.
jozko1976
12.05.23,18:14
zakon umoznuje cerpan aj matke aj otcovi tzv matersku dovolenku.. zene asi 32 a otcovi 26 ci 28 tyzdnov neviem presne... do 3 roku zivota.SP to tiez rozlisuje vo vyske davky...a ja som mal priznanu davku vo vyske materskej.keby to SP brala ako rodicovsku d.,bol by som dostaval uplne inu,ovela nizsiu sumu...
manzelka v tej dobe co som ja bol doma na "materskej" uz pracovala...nebol som na rodicovskej...ale na materskej. otcovskej.formalne to SP viedla ako matersku...
tak teraz neviem...
rozumiem co mi chcete povedat.ale mne to nejak nepasuje...preco to potom SP viedla ako matersku...?
jozko1976
12.05.23,18:20
v podstate mi ani nejde o refundaciu ale o pravdu.urcite sa pomylili vo vypocte kratenia...neodpracoval som cca 150 dni a odpracoval cca 80-90.takze narok mi vznikol na plny pocet 25 dni a mali mi podla mna kratit, ked uz, tak 4/12, cize cca 8.5 dna...cize som mal mat priznanych 16.5 dna...
sudit sa nebudem.nestoji to za to...
veronikasad
12.05.23,19:12
Poberal si dávku materske, u zamestnávateľa si bol na rodičovskej dovolenke. Tak to stanovuje Zákonník práce, či sa ti to páči alebo nie. Nie je možné súčasne poberať dávku materské a rodičovský príspevok.
veronikasad
12.05.23,19:19
Z titulu rodičovskej dovolenky sa nárok na dovolenku kráti za prvých 100 pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších celých 21 prác.dni o ďalšiu 1/12 ročného nároku. K týmto dňom sa pripocitava aj iná PN a OCR. Každý kal.rok sa posudzuje samostatne.
jozko1976
12.05.23,19:28
no.cital som aj iny vyklad...
a to ze sa nekrati dovolenka ked je otec na rodicovskej dovolenke za ktoru mu prislucha davka materskej...podla 1.ods 166tky...
tak teraz ako?
jozko1976
12.05.23,19:34
ja som bol na materskej podla 1.odseku 166tky a tak to akceptovala SP...
Preco si to mzdarka vylozila inak...
tak aby to pasovalo zamestnavatelovi a pokratil mi...a este aj zle!
a este je tam aj carovne MÔZE kratit...cize nemusi...ale kto by odolal...
veronikasad
12.05.23,19:51
Nestaral si sa o novonarodené dieťa!!!
Nesprávne krátenie si mal reklamovať u mzdarky
veronikasad
12.05.23,19:59
Vyziadaj si stanovisko inšpektorátu práce. Do dotazy nezabudni napísať vek dieťaťa kedy si materské začal poberať a že ho poberala aj matka
romana147
13.05.23,05:51
Jóži, ak ti zle vypočítali, tak to rieš u nich a NIE ! tu