stasko
28.04.23,15:00
Dobrý deň.

V záhrade plánujem založiť rad viniča, pozdĺž susedovho plota. Neviem, v akej vzdialenosti od plota. Ten je klasicky drôtený. Nerád by som v budúcnosti banoval, že som to mal dať inak.

Pozdĺž plota v odstupe 4,5 m mám stromy. V medzipriestore je tráva.

Zvažujem:

1. Riadok bude severo-južný. Síce dobré na preslnenie, ale ako takto osamotený rad bude znášať nepriazne počasia, silné vetry, mrazy...

2. Najradšej by som to dal čo najbližšie k plotu, šetril miestom. Tým zminimalizoval údržbu hluchého miesta medzi viničom a plotom. Čiže možno 60, 80 cm.

3. Do hluchého miesta a pod vinič by mohli ísť napríklad jahody (viniča bude bez chem. ošetrení). Ak bude vzdialenosť malá (60), údržbu dočiahnem spred viniča. Pri väčšej vzdialenosti (80+) už bude problém sa načiahnuť, ale asi to bude úzke aj na obrábanie zvnútra...

4. pri plánovaní ovocia do "medziradu" by som asi mal myslieť aj na dosah od suseda (pes, atď...)

5. Pri vzdialenosti napr. 1,2 m od plota by sa do medzery vošli napríklad dva riadky zemiakov, atď. Bolo by to aktívne využité, nezaburiňované. Zdá sa mi to ale neprirodzené takto predstrčiť vinič do záhrady, a mať za viničom miesto na dva riadky...

6. atď...

Aké máte skúsenosti, aká vzdialenosť by bola dobrá?
pavol54
30.04.23,11:02
Predstava je dobrá
Stromy sú 4,5 m od plota otázka znie voľný rast alebo na vedení? lebo koruna naberie minimálne 2 m polomer
Vinič je spravidla na vedení- teda platí umiestnenie drobnej stavby do susedovho pozemku.
Spodný rad vedenia by som inštaloval vo výške cca 0,7 m(kvôli úrode hrozna) to ti vytvorí priestor na obrábanie medzi vedením a plotom.
riadky so zeleninou medzi viničom a plotom kolmo na vedenie, nie rovnobežne praktická skúsenosť
mari2x
30.04.23,13:01
medzi plotom a viničom si nachaj tolko miesta, aby si aj pri letorastoch pohodlne prešiel
misoft
30.04.23,16:14
"Vinič je spravidla na vedení- teda platí umiestnenie drobnej stavby do susedovho pozemku."
Pali - on predsa nepíše, že to bude na plote. Chce vedieť vzdialenosť od toho PLOTA. A pochybujem, že "vedenie" pre vinič je drobná stavba. On bude potrebovať iné - povolenie na výsadbu viniča.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/313/20160101
§3. Ale pokiaľ by ho vysadil len pre vlastnú potrebu ako OVOCIE - (na konzum hrozna) - tak by sa ani toto nemuselo vyžadovať.
pavol54
30.04.23,17:14
Na záhrade nepotrebuješ žiadne povolenia na výsadbu, stavebný zákon hovorí :"všetko čo je spojené so zemou v základe je stavba" V tomto prípade drobná stavba pre rekreáciu a pod. To že to nikto nehlási je jasné. Vinič môže byť aj pri kole
stasko
01.05.23,11:32
(zrejme bolo myslené "k susedovmu pozemku")

Ďakujem pekne všetkým. Riadky lepšie kolmo z dôvodu aby bol dosah na údržbu (spred viniča) prehľadnejší? A čo pod tým pestujete, aj klasicky zeleninové riadky, nemám predstavu zatiaľ...

Stromy sú klasické, voľný rast, ok, so šírkou koruny počítam. Riadok bude asi 10m dlhý, podľa odporúčaní na nete s výškou cca 1,6m (možno radšej kúsok vyššie?), vzdialenosti kmienkov od 0,9 (do 1,2m?), úroda bude na konzum pre vlastnú potrebu, pôjde mi skôr asi o kvalitu ako ako o výnos, preto radšej viac kmienkov a dlhší rad než by mi inak stačil..

Premyslel som si vzdialenosť od plota, vhodná sa mi vidí 0,8m, bude to ok?
mari2x
01.05.23,11:39
daj tam rezistentné odrody
zakaukazské sú chutnejšie (aj bujnejšie )
daj viac druhov/ hlavne bezzrnkové
na drôty urob MAX 2 RADY nad sebou,1 meter medzera
pavol54
01.05.23,12:26
presne tak, tých 0,8 od plota je dobré osobne by som dal viac bieleho pretože z prebytku úrody sa dá vyrobiť kompót, z červeného nevyzerá "vábne"