s.mat
29.04.23,11:49
Dobrý deň,
vedel by mi prosim niekto poradiť?
Dostala som minulý rok príspevok od UPSVaR. Peniaze mi zaslali na jeden ucet, no zdrav. poisťovňu si platím z druhého,súkromného uctu. Vcera mi moja účtovníčka napísala email,ze potrebuje pre úrad vypis aj zo súkromného uctu, lebo si z neho platím zdrav. poistenie.
Viete mi prosim niekto poradiť,ci nato maju naozaj pravo, riesit moj sukromny ucet,kde som neobdržala ich dotáciu? Poistenia a odvody som neplatila z ich dotácie,ako som využívala peniaze maju zdokladovane, výpisy z uctu na ktory mi peniaze prisli, maju. Kvoli tomu,aby sa mi to nemiešalo a aby bol moj sukromny ucet naozaj sukromny,som si robila novy,živnostenský ucet. Tiez som si mohla zdravotku platiť z uctu niekoho ineho,alebo šekom. Nerozumiem,co to ma s dotáciou spoločné.
Vopred každému ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
marjankaj
29.04.23,10:09
Tvoja účtovníčka musí mať radosť z takejto klientky.
veronikasad
29.04.23,10:12
Majú na to právo, preukazujes čerpanie dotácie, keď si v podnikateľskom pláne uviedla, že ju použijes na platenie odvodov.
Všetky výdavky súvisiace s podnikaním hrad z podnikateľského účtu a nebudeš mať žiadny problém so súkromným účtom
s.mat
29.04.23,10:23
:) s pani účtovníčkou medzi sebou nemáme najmensi problem
Otazka ale znela,ci UPSVaR ma pravo chciet vypisy z oboch mojich uctov,len preto,ze si zo súkromného uctu platím zdravotne poistenie.
Ak nepoznáte odpoved na moju otazku,tak vas prosim,aby ste sekciu komentárov pod mojim príspevkom prenechali pre niekoho,kto ju pozna.
Vam prajem krásny den :))
veronikasad
29.04.23,10:27
Ako inak ako výpisom z účtu chces preukázať, že si to poistné zaplatila?
s.mat
29.04.23,10:28
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Zdravotnu poistovnu ani ine odvody si ale neplatim z ich dotacie,ale z vlastnych penazi, preto aj zo sukromneho uctu.
veronikasad
29.04.23,10:29
Mala si odvody v podnikateľskom pláne? Celú dotáciu si použila na iný účel?
veronikasad
29.04.23,10:37
Ak si Platby poistného uplatnis vo VOZD, aj pri prip.kontrole z daňového úradu sa musíš preukázať výpisom zo súkromného účtu
s.mat
29.04.23,10:39
V podnikateľskom zámere,konkretne v časti: Hradené z príspevku, nikde neuvádzam,ze peniaze z dotacie použijem na platenie zdravotnej poisťovne ani iných odvodov. Vsetky peniaze maju byt pouzite len na nákup fyzickych predmetov- konkretne elektroniky.
veronikasad
29.04.23,10:46
Ak ich nemáš v podn.plane, tak ich tam účtovníčka nemala uviesť do čerpania a vtedy ani nepotrebuješ predkladať výpis zo súkromného účtu. Ale pri daňovej kontrole ho musíš predložiť.
Urob si poriadok v platbách, firemný ucet neslúži len na dotáciu, ale všetky platby súvisiace s podnikaním. Keď tam budeš mať málo peňazí na podnikateľské platby, urobíš si prevod zo súkromného účtu s poznámkou vklad podnikateľa
s.mat
29.04.23,10:58
Velmi pekne dakujem,velmi ste mi pomohli. :) aj za radu, dam si nato od teraz pozor :)
veronikasad
29.04.23,11:00
Pozor aj na fakturaciu, úhrady treba smerovať na podnikateľský účet, nie súkromný. Môžeš z neho vyberať aj na súkromné účely, pôjde o osobnú spotrebu podnikateľa (nedaňové výdavky). Súkromné platby kartou obmedz na minimum.
s.mat
29.04.23,11:27
Urcite na vasu radu dam a este raz,pekne dakujem :)
kopretinka
29.04.23,13:09
a prečo? fondy neplatí z dotácie od ÚP,tak načo chce ÚP lustrovať jej súkromný účet?
veronikasad
29.04.23,14:48
Zrejme účtovníčka uviedla do vyučovania aj Platby poistného, väčšina nových živnostníkov ich z dotácie platí