MMyro
30.04.23,08:36
Dobrý deň,
Na pozemku mám rodinný dom + starú šopu. Šopa má rozmery cca 5,5 x 12m so šikmou strechou. Postupne by som chcel šopu zbúrať a na jej mieste postaviť záhradný domček do 30 m2. Vzduchom popri šope krížom cez pozemok prechádza el. prípojka pre susedov dom. Je to časť od stlpa po nadstrešák. Pripojka bola zriadena v časoch keď sa nič neriešilo. Vzdialenosť od šopy je asi 1m pričom neprechádza priamo ponad strechu. Moja otazka je že ak budem stavať stavbu vyžadujucu stavebne povolenie či to nemôžu elektrarne brat ako zasah do ochranneho pasma aj ked to nieje ich majetok a vpodstate sa situacia zlepší lebo nová stavba bude od el vedenia dalej. Vedenie je klasicke neizolovane 3 fazy + n. Ďakujem
majkii
30.04.23,07:58
Domnievam sa, že takáto prípojka nemá ochranné pásmo. Podľa zákona č. 251/2012 Z.z. o energetike §43 ods. (2) sa OP zriaďujú na vedenie od 1kV,
ale v §43 ods. (16) sa uvádza "Pod vonkajším nadzemným elektrickým vedením s napätím do 1 kV je zakázané okrem činností uvedených v odseku 4 písm. d), e) a f) vysádzať a pestovať trvalé porasty vo vzdialenosti do 2 m od vodiča vzdušného vedenia."
podľa ods. (4) písmedo d), e) a f) je zakázané
d) uskladňovať ľahko horľavé alebo výbušné látky,
e) vykonávať činnosti ohrozujúce bezpečnosť osôb a majetku,
f) vykonávať činnosti ohrozujúce elektrické vedenie a bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky sústavy.
Z uvedeného vyplýva, že pod týmto nadzemným vedením nemožno vykonávať činnosti podľa ods. (4) písmeno d), e) a f) a do vzdialenosti 2 m od krajného vodiča vysádzať a pestovať trvalé porasty. Vlastník prípojky ani prevádzkovateľ distribučnej siete by nemali zbúranie šopy a výstavbu záhradného domčeka považovať za zásah v ochrannom pásme.
Odporúčam však pokúsiť sa dohodnúť zo susedom, aby si neizolované vodiče prípojky dal prerobiť na zavesené káblové vedenie.
mari2x
30.04.23,13:32
alebo mu tých pár metrov kábla zaplať ty
a všetci budete spokojní
misoft
30.04.23,16:02
https://vyvlastnenie.sk/clanok/a/ako-daleko-musi-byt-dom-od-elektrickeho-vedenia/
https://www.lewik.org/term/18193/ochranne-pasma-43-zakon-o-energetike/
Pre tvoj prípad (3F+N) tam nie je uvedené ochranné pásmo (menšie napätie ako 1kV). Pre istotu sa informuj u energetikov, ale pokiaľ bude ďalej od vzdušného vedenia - pravdepodobne to nebude problém.
MMyro
11.05.23,05:08
Ďakujem vsetkym za rady.