Tana94
02.05.23,09:16
Potok mi pretína pozemok asi 50m.Sused po ňom prechádza do lesa. Tvrdí že potok patrí všetkým.
ivka70
02.05.23,07:17
dakujeme za oznamenie, mas aj nejaku otazku?
Chobot
02.05.23,07:49
To sused chodí v potoku? Alebo chodí po pozemku vedľa potoka?

Treba mu jasne povedať, že pozemok aj pod potokom je tvoj a nemá právo po ňom chodiť.

Ak nechceš, aby po ňom chodil a je to možné (ak to stav. úrad povolí), tak si ohraď ten pozemok. Alebo si tam daj tabule, že súkromný pozemok, zákaz vstupu.
red john
02.05.23,07:59
Plati, ze :
" Nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky. "

To ale neznamena, ze sused si moze robit, co chce.
Plati tiez, ze sukromne vlastnictvo je nedotknutelne :
" Každý má právo vlastniť svoj oprávnene nadobudnutý majetok, užívať ho, nakladať s ním a odkázať ho. Nikoho nemožno zbaviť jeho majetku, s výnimkou verejného záujmu, v prípadoch a za podmienok, ktoré ustanovuje zákon, pričom musí byť včas vyplatená spravodlivá náhrada. Užívanie majetku môže byť upravené zákonom v nevyhnutnej miere v súlade so všeobecným záujmom. "

Sused porusuje zakon, ak vstupi neopravnene na cudzi pozemok.
pavol54
02.05.23,17:06
voda je vo vlastníctve SR tej nech si naberie koľko chce(limit je množstvo hodinového odberu) ale pôda pod povrchovou vodou je súčasťou pozemku majiteľa
mari2x
03.05.23,03:41
LOGICKY MI VYšLO : pešo porušuje, na člne NIE
Nandrolon
03.05.23,06:50
Suseda nafoť, keď bude viezť nakradnutú fúru dreva z lesa po potoku, hlavne opakovane.
pavol54
03.05.23,07:43
Problém je v dodržaní GDPR, to by mohlo stáť fotografa viac ako to ukradnuté drevo
pavol54
03.05.23,07:47
riešenie krátke, správne ak by majiteľ zo svojho pozemku vstupoval a pod na cudzie, ale občiansky zákonník hovorí o povinnosti majiteľa pozemku o výstupe z neho nie o vstupe naň pozemku.
Chobot
03.05.23,08:03
??? Nepochopil som, čo si tým chcel povedať.
pavol54
03.05.23,08:14
že ohradu si môžeš spraviť, ale povinnosť eliminovať činnosť cudzích na tvojom pozemku má vlastník susediaceho pozemku. Ak bude sused chovať napr bojové psy povie ti zabezpeč sa plotom a pod. pozri si občiansky zákonník. pochopiteľne ide o aj charakter pozemku
Nandrolon
03.05.23,08:24
Fotí prírodu a svoj vlastný pozemok, to môže. Občiansky mu snímať nebude.
Chobot
03.05.23,10:37
A čo má s tým vlastník susediaceho pozemku, že po mojom pozemku chodia cudzí ľudia? Alebo čo by ma bolo po tom, že po susedovom pozemku chodia nejakí ľudia? To im mám akože ja zabrániť vstup?
kopretinka
03.05.23,10:59
neznášam,keď sem niekto drbne nejaké oznámenie,a viac nereaguje.