Mirka1983
03.05.23,23:11
Dobry den, bolo mi oznamene hromadne prepustanie a ukoncenie mojho pomeru - len 2 moznostami - podla zakona vypovedou alebo dohodou s "balickom". Ponukli mi 7 platov. V spolocnosti robim 7,5 roka. Nemame riadne odbory, ale som presvedcena, ze nebola splnena podmienka riesenia so zastupcami zamestnancov a 30 dnova lehota. V piatok som dostala pozvanku na meeting, dnes mi oznamili vypoved k 31.5.2023.
Moja otazka je, ci mam pri vypovedi narok aj na nahradu mzdy za zanedbanie povinnosti podla § 73 ods. 2 ?
Ak by som neprijala tuto akoze vyhodnu dohodu k 31.5., tak mam narok na 3m. vypovednu dobu + 2m. odstupne + 2m nahradu mzdy?

Vdaka!
Tweety
04.05.23,08:20
§73 Hromadné prepúšťanie

(1)O hromadné prepúšťanie ide, ak zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa rozviaže pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo ak sa pracovný pomer skončí iným spôsobom z dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca, počas 30 dní
a)najmenej s desiatimi zamestnancami u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva viac ako 20 a menej ako 100 zamestnancov,
b)najmenej s 10 % zamestnancov z celkového počtu zamestnancov u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 100 a menej ako 300 zamestnancov,
c)najmenej s 30 zamestnancami u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 300 zamestnancov.
(2)S cieľom dosiahnuť dohodu je zamestnávateľ povinný najneskôr jeden mesiac pred začatím hromadného prepúšťania prerokovať so zástupcami zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov priamo s dotknutými zamestnancami opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu zamestnancov alebo ho obmedziť, predovšetkým prerokovať možnosť ich umiestnenia vo vhodnom zamestnaní na iných svojich pracoviskách, a to aj po predchádzajúcej príprave, a opatrenia na zmiernenie nepriaznivých dôsledkov hromadného prepúšťania zamestnancov. Na ten účel je zamestnávateľ povinný poskytnúť zástupcom zamestnancov všetky potrebné informácie a písomne ho informovať najmä o
a)dôvodoch hromadného prepúšťania,
b)počte a štruktúre zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať,
c)celkovom počte a štruktúre zamestnancov, ktorých zamestnáva,
d)dobe, počas ktorej sa hromadné prepúšťanie bude uskutočňovať,
e)kritériách na výber zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať.
(3)Zamestnávateľ doručí odpis písomnej informácie podľa odseku 2 spolu s menami, priezviskami a adresami trvalého pobytu zamestnancov, s ktorými sa má rozviazať pracovný pomer, súčasne aj úradu práce, sociálnych vecí a rodiny na účely hľadania riešení problémov spojených s hromadným prepúšťaním podľa odseku 7.
(4)Zamestnávateľ po prerokovaní hromadného prepúšťania so zástupcami zamestnancov je povinný doručiť písomnú informáciu o výsledku prerokovania
a)Národnému úradu práce,
b)zástupcom zamestnancov.
(5)Zástupcovia zamestnancov môžu Národnému úradu práce predložiť pripomienky týkajúce sa hromadného prepúšťania.
(6)Pri hromadnom prepúšťaní zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo návrh na rozviazanie pracovného pomeru dohodou z tých istých dôvodov najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie podľa odseku 4 písm. a).

§73 (8)Ak zamestnávateľ poruší povinnosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 a 6, má zamestnanec, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer v rámci hromadného prepúšťania, nárok na náhradu mzdy najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného zárobku podľa § 134.

Ak je to tak, potom pri výpovedi podľa §63 zo zákona vzniká nárok na 3mes.VD, 2mes. odstupné a najmenej 2mes.náhradu mzdy za porušenie povinností pri hromadnej výpovedi. Inak nárok na náhradu mzdy nie je.
Mirka1983
04.05.23,17:53
Dakujem za odpoved. Bohuzial, vsetko je z pohladu zamestnavatela OK, uradu prace bolo prepustanie oznamene. Zamestnavatel sa zdraha mi vobec odpovedat, ci zastupca zamestnancov u nas posobi, sme velky korporat, odbory mame zakazane a zastupca je zrejme len "na oko", aby niekto takyto typ napr. prerokovania uradu dolozil a podpisal....

Chcela by som sa este spytat, ci ma vyznam ist na RD, pracujem, ale dcera este nema 3 roky. Plati na mna zakaz vypovede v ochrannej dobe? Ak moje meno uz figuruje medzi zoznamom zamestnancov, ktorych sa vypoved tyka doruceneho uradu prace, ale fyzicky mi este vypoved nebola dorucena (lebo stale jedname o podmienkach dohody o ukonceni ) ma to vyznam? RD by trvala do 30.9., mozno sa dovtedy zmenia aj pomery v praci, neviem to odhadnut, takto by som mozno iba oddialila nevyhnutne....ale zaujima ma, co sa moze diat. Dakujem
veronikasad
04.05.23,18:01
Mirka, z vlastnej skúsenosti - ak je na pracovisku dusno, zober ukončenie pracovného pomeru dohodou a 7 platov. Choď sa zaevidovať na UP, venuj sa dieťaťu (bez rod.príspevku, subeh dávky v nezam. a rod.príspevku nie je možný) a popri tom si hľadaj vhodnú prácu ...
Pozor pri podpisovaní dohody - musí tam byť uvedený dôvod ukončenia pracovného pomeru ...
Mirka1983
04.05.23,18:33
Dakujem za nazor a radu. Mne sa skratka tie postupy nepacia, v piatok som dostala pozvanku na meeting bez predmetu o vcera info, ze ma vyhadzuju, mam sa rozhodnut do zajtra, ci to beriem dohodou. Pod tlakom, v casovej tiesni, bez riadneho informovania, ked sa pýtam na zastupcu zamestnancov, nechcu mi odpisat na email, navrhuju telefonat a vsetko vysvetlit....uz v marci vedeli menovite, koho chcu vyrazit a manazerka s nami hrala hru na cross-educ, performance improvement a ine blbosti...neviem preco, ale hnusi sa mi to a z principu im to nechcem takto uľahčiť. Chcela by som lepsiu vyjednavaciu moznost ...z ludskeho hladiska je tých 7 platov sice uspokojivych ale mam pocit porazky....
veronikasad
04.05.23,18:38
Daj podnet na Inšpektorát práce.
ivka70
04.05.23,19:02
Nastup na RD musis pisomne oznamit mesiac dopredu, ale aj keby si pocas toho mesiaca dostala vypoved, tvoj PP skonci az po navrate z RD, lebo budes v ochrannej dobe. Vypoved by ti nemohli dat, len ak by si isla hned po oznameni napr. na PN.
Myslim, ze papierovo je vsetko OK, Inspektorat prace nic nezisti, to je strata casu.
Mirka1983
04.05.23,20:40
Ano viem. Vyzera to tak, ze po dlhodobom covidovom home office mam problemy s krcnou chrbticou a trpnutim koncatim na konzultaciu s doktorom a PN a rehabilitacie, nasledne oznamenie RD....vypovede su planovane a oznamene uradu prace, ale zamestnancom este ponukaju dohody o skonceni s odstupnym. Ak toto odmietnem a nastupim na PN, nestihnu mi dat riadne vypoved. Otazka je co dalej....
veronikasad
04.05.23,21:13
Výpoved ti už bola doručená?
ivka70
05.05.23,02:48
Co dalej si musis rozmysliet ty. Nedonutis niekoho, aby ta zamestnaval nasilu a donekonecna.
To riesenie s PN a RD len oddiali cas, kedy ti daju vypoved.
Po ich skonceni uz nebudes sucast hromadneho prepustania ale vypoved kvoli zrusenemu pracovnemu miestu ti dat mozu.
Mirka1983
05.05.23,04:37
@Veronikasad, nie, este nebola. Preto uvazujem, ze sa jej vyhnem. Bolo ohlasene hromadne prepustanie a ludia dostali moznost odchodu na dohodu s balickom. Ak to neprijmem, bude nasledovat vypoved podla zakona.
Mirka1983
05.05.23,05:52
sorry, zle som sa vyjadrila - oznamili v zmysle, ze sa to ide diat, konkretny dokument podpisany (dohoda) ani doruceny (vypoved) nebol
veronikasad
05.05.23,08:46
Keď prepúšťanie chces oddialiť a máš zdravotné problémy, chod na PN a súčasne písomne oznam zamestnávateľovi nástup na rod.dovolenku do troch rokov veku dieťaťa napr.od 10.6. (treba oznamovať písomne mesiac vopred). Ak sa situácia vo firme upokojí, môžeš RD ukončiť, tiež to treba oznámiť písomne mesiac vopred. V prípade, že by ti zamestnávateľ chcel dať výpoveď, môže tak urobiť až po nástupe do práce po skončení RD, výpovedná doba začne plynúť až od nasl.mesiaca po doručení výpovede.
Mirka1983
06.05.23,05:32
Dakujem za odpoved. Este ma zaujima ten inspektorat vyssie - z pohladu oznamenia uradu je vsetko v poriadku, mozem nejakym sposobom namietat to, ako to je komunikovane zamestnancom? Pod tlakom v casovej tiesni? Ziadna informacia vopred? V stredu oznamia, ze sa bude hromadne prepustat, a musim sa do piatku, za 2 dni vyjadrit, ci beriem ponuku na dohodu alebo to bude zakonna vypoved....tlacia na dohodu, aby si nerobili zle meno a tym, ze to robia takto pod tlakom dufaju, ze to vsetci prijmu ....je tam vobec co riesit z pohladu IP?
ivka70
06.05.23,19:08
Nie je.
Podnet dat mozes, ale je jasne, ze zamestnavatel preukaze vsetko splnene, co splnit mal.
Mirka1983
09.05.23,09:52
Este by ma zaujimalo, ak je ohlasene hromadne prepustanie a na urade prace som na zozname prepustanych zamestnancov. Vypoved mi vsak nebola dorucena (zamestnavatel sa pokusa najskor dohodnut). Ak som PN a nasledne na rodicovskej dovolenke - musi ma zamstnavatel zaradit po navrate z RD na povodne miesto alebo sa na mna vztahuje "zoznam" z hromadneho prepustania a moze mi aj o 5 mesiacov dat rovno vypoved?
ivka70
09.05.23,10:03
Moze ti aj po 5 mesiacoch dat rovno vypoved, kedze si na zozname hromadneho prepustania, tvoje pracovne miesto bolo, zjavne, zrusene.
To ,ze si aktualne pred vypovedou chranena, nema vlpyv na to, ze akonahle skonci ochranna doba, vypoved mozes dostat (ziadne dalsie rokovanie ci rozhodnutie k tomu nebude potrebne).
Samozrejme, moze sa mu zmenit situacia a moze ti ponuknut ine miesto po navrate z PN, RD.