Mirka1983
07.05.23,15:49
Ahojte, venuje sa nejaky zakon detailne tejto problematike? Zamestnavatel tvrdi, ze zastupca zamestnancov je pre nich tretia strana. Tvrdi, ze nemaju povnnost informovat zamestnancov o fungovani zastupcu zamestnancov, ani ich informovat kto to je a kde posobi, ze je to povinnost odborov, resp. zastupcu zamestnancov...personalistka mi tvrdi, ze neividi dovod preco by ona mala sprostredkovavat ten vztah, ze predsa mozeme riesit vsetko takto na priamo, nie cez tretiu stranu....okrem toho, ze ona zastupuje prioritne zamestnavatela a ja potrebujem byt v kontakte so zastupcom zamestnancov, nemam argument, ktorym by som tomuto celila....ale teda odporucanie, ze je to verejna informacia a mam si to, kto je zastupca zamestnancov vygooglit mi prisla trosku uletena....
Mária27
07.05.23,14:34
Zamestnávateľ ti veľa nepovie - poznám jedného, ktorému vyhovuje 80-ročná zástupkyňa odborov. Odbory sú uznávané aj zákonníkom práce, ale štát ich neriadi.

Bližšie vysvetlenie by ti mohli poskytnúť tu: https://www.kozsr.sk/kontakt/

Ústava: Čl. 37
(1) Každý má právo sa slobodne združovať s inými na ochranu svojich hospodárskych a sociálnych záujmov.
(2) Odborové organizácie vznikajú nezávisle od štátu. Obmedzovať počet odborových organizácií, ako aj zvýhodňovať niektoré z nich v podniku alebo v odvetví, je neprípustné.
(3) Činnosť odborových organizácií a vznik a činnosť iných združení na ochranu hospodárskych a sociálnych záujmov možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenie v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu bezpečnosti štátu, verejného poriadku alebo práv a slobôd druhých.
(4) Právo na štrajk sa zaručuje. Podmienky ustanoví zákon. Toto právo nemajú sudcovia, prokurátori, príslušníci ozbrojených síl a ozbrojených zborov a príslušníci a zamestnanci hasičských a záchranných zborov.
Mirka1983
07.05.23,20:28
Dakujem. My zastupcu mame...ale teraz, ked sa hromadne prepusta, mam problem sa dostat k informaciam. Zamestnavatel mi tvrdi, ze je to vec zastupcov zamestancov, aby sa propagovali a ked som sa dotazovala na to, ci ich vobec mame, kto to je a ci mozem dostat kontakt, dostala som info, ze si to mam vygoogit...ze zamestnavatel nema povinnost informovat zamestnancov o odboroch/zastupcovi a nevidia dovod, preco by mali robit sprostredkovatela medzi zamestnancami a tretou stranou (zastupcom zamestnancov)....vdaka, skusim kozsr
veronikasad
08.05.23,05:12
Mirka, neviem v akom rezorte pracuješ. S týmito otázkami sa obrat na konfederáciu odborových zväzov alebo odborový zväz príslušného rezortu
Mária27
08.05.23,08:38
Samozrejme, odbory sú oponenti - vyjednávači. Za socializmu bola Ústredná rada odborov, ktorá mohla vydávať vyhlášky.