kejsy22
09.05.23,08:11
Dobrý deň, môžem prosím uznať zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v prípade jeho účasti na pohrebe starej mamy jeho družky? S družkou nie sú zobratí, majú spolu síce dieťa a s jej starou mamou nežili v spoločnej domácnosti. Predpokladám, že nie, ale pre istotu si to chcem overiť. Ďakujem
veronikasad
09.05.23,06:15
Bohužial, nemá ...

úmrtie rodinného príslušníka
1.
pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2.
pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3.
pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
kejsy22
09.05.23,06:35
Ďakujem za odpoveď, tak som si to naštudovala aj ja, len stále rozmýšľam akým spôsobom by som mu to mohla uznať :) ale samozrejme chápem a budem dodržiavať ZP
ivka70
09.05.23,06:37
Zamestnavatel ma pravo uznat aj ine volno s nahradou mzdy, mal by to mat spravovane v internom predpise, aby to pravo mali vsetci zamestnanci, nielen tento jeden v tom konkretnom pripade
veronikasad
09.05.23,06:39
ak máte dohodnuté v KZ alebo internom predpise, môžeš postupovať podla odst. 3
(3)Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi
a)ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
b)pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
c)pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
d)pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.
kejsy22
09.05.23,06:46
v internom predpise nemáme nič také uvedené, takže predpokladám, že v prípade kontroly z IP by som to nevedela dobre odôvodniť. Ale ďakujem za pomoc.
veronikasad
09.05.23,06:56
Jnšpektorát práce s tým nič nemá, sú to firemné peniaze. Tak sa s ním dohodni na nadpracovaní alebo nech si zoberie dovolenku. Keď mu dáš bez nahrady mzdy, zrejme si bude musieť doplatiť zdravotné poistenie ako samoplatitel (platí len v prípade, ak prekážka bude trvať celý deň)
kejsy22
09.05.23,07:04
áno, navrhla som mu nadpracovanie alebo teda už asi len dovolenku ... nemala by som problém mu to uznať, aj preplatiť, ale keďže nemáme tieto pravidlá nastavené v internom predpise a pre všetkých zamestnancov, tak by to asi nebolo správne
veronikasad
09.05.23,07:06
V práci nebude celý deň ?
romana147
09.05.23,07:22
CESTA, POHREB, KAR aspon 4-5 hodín
kejsy22
09.05.23,17:37
Pohreb sa už konal v piatok a nebol celý deň v práci
veronikasad
09.05.23,19:50
V prípade volna bez náhrady mzdy si musí doplatiť aj zdravotné poistenie, tak to musíš vyriešiť inak.