kuubo
09.05.23,21:47
Potrebujem poradiť či môj postup bol zvolený správne nakoľko sa mi nezdá vec ohľadne ohlásenia/registráce podľa § 7a (poskytovanie služby do členského štátu - DE).

Nakoľko som nemal pridelené DIČ hneď po založení živnosti ale už som potreboval čo najskôr začať s dodaním služby do zahraničia, na registráciu podľa § 7a som použil len dostupné IČO zo živnostenského oprávnenia.
O pár dní mi daňový úrad zaslal rozhodnutie a pridelil mi IČ DPH (čo bol cieľ, potešil som sa), no po ďalšom čítaní rozhodnutia vyzerá že to IČ DPH je pridelené na moje vlastné meno(pr. Fero Mrkvička), a nie na obchodné meno zo živnosti (pr. Fero Mrkvička - Cestar), IČO tam je ale správne z osvedčenia o živnosti, no DIČ je zasa moje 'súkromné' (z portálu FS, ked sa robili danove priznanie FO) (lehota na doručenie DIČ po založení živnosti je 30 dní). Je toto všetko správne zaregistrované, teda DIČ mojej osoby a obchodného mena je rovnaké?
Na faktúre uvádzať bez DIČ (potom sa dopíše), alebo s DIČ ktoré už mám 'súkromné' a potom keď mi príde 'pracovné' DIČ tak len zmením?
Ďakujeeem.
veronikasad
09.05.23,19:54
z akého dôvodu si už mal pridelené DIČ ? Žiadal si živ.úrad o vybavenie registrácie na DU ?
kuubo
09.05.23,20:06
Neviem, len hádam, možno DIČ je už nové, ale nemyslím si preto lebo v r. 2020 nam z firmy robila ďalšia externá firma zahraničné dane, dávali sme im súhlas na elektronickú komunikáciu, a pravdepodobne preto mám pridelené DIČ na moje súkromné meno. Len hádam nerozumiem sa do toho veľmi, a neviem ani kde to zistiť na 100%.

No keď idem do robriky na FS - Autorizácie a zastupovania -> Moje autorizácie k subjektom tam som len ja a žiadne DIČ tam nieje, takisto ani moje obchodné meno tam nieje, len akoby moja súkromná FO - nepodnikatel (lebo som sa pravdepodobne na portal FS iba zaregistroval, neičo tam teda musi byť)

Potom keď sa dostanem do rubriky FS -> Osobny ucet -> Výpis z osobného účtu tak tam tiež mám položku 'Daň z príjmov FO rezidentov' a číslo účtu je vytvorené presne z rovnakého DIČ aké mi napísali v rozhodnutí na registráciu podľa § 7a, preto som zmätený či to je dobre ale je to veľmi veľmi zle, resp. sa to zmeni ked príde riadne DIČ pre mňa ako FO - podnikateľa.
veronikasad
09.05.23,20:23
DU prideluje fyzickej osobe DIČ len raz, je rovnaké pre príjem zo závislej činnosti aj aj daň z príjmu z podnikania.
Treba rozšíriť (elektronicky) registráciu na DPH podla § 7a. Nájdi si čím skôr účtovníčku, aby si si nezarobil na pokuty za nepodané daňové priznanie DPH + ďalšie výkazy.
kn-alka
10.05.23,04:13
DIČ je len jedno - máš ho ako osoba s rodným číslom a je jedno, či si zamestnanec, alebo živnostník DIČ ti ostáva rovnaké a stále to isté
kuubo
12.05.23,11:34
Jasne rozumiem, takže DIČ rovnaké pre FO aj FO - podnikateľa.

Ďalej myslíte si, že je veľký problém ak na rozhodnutí podľa § 7a z DÚ mám všetky veci ako IČO, DIČ, IČ DPH správne, akurát tam nieje zmienka o obchodnom mene na živnosť ale spomenuté tam je len moje vlastné meno?
kn-alka
12.05.23,11:37
ešte raz: vždy je to len tvoje meno a priezvisko
kuubo
12.05.23,11:38
Ďakujem za info o DIČ, to mi odľahlo :)

O súhrnom výkaze viem že treba podávať štvrťročne.

To rozšírenie registrácie na DPH podla § 7a myslíte aby tam zaradili moje obchodné meno miesto vlastného alebo kvôli niečomu inému?
kuubo
12.05.23,11:39
OK, lenže pri zakladaní živnosti som si tam zadával obchodné meno ako: "Meno Priezvisko - Profesia" to zjavne budem uvádzať na faktúrach
kn-alka
12.05.23,11:41
áno, na faktúrach
romana147
13.05.23,05:34
ked je niekto kubo a podniká, má si nájsť niekoho čo to VIE !