Anomymkk
10.05.23,00:19
Dobry den, prepáčte že vás otravujem, ale neviem už kde sa mám obrátiť, pred dvoma týždňami som predal auto, rómskym občanom. Dal som im všetky doklady od auta a splnomocnenie aby si ho prepísali, lenže nestalo sa, auto je stále na mojom mene, stále platí moja poistka a ja neviem čo mám robiť. Vedeli by ste mi podariť? Neviem či mám nahlásiť kradnuté vozidlo, alebo čo, ale vyzerá to že auto že stále na mojom mene, ale žiaľ všetky doklady som odovzdal kupujúcemu.
ivka70
10.05.23,04:29
Nahlasit kradnute auto by bolo klamstvo, ktore by sa obratilo proti tebe ..a tazko by si zdovodnoval, ze ti ho ukradli aj so vsetkymi papiermi.

Urobil si chybu, mal si ist auto s nimi prepisat, aj za cenu jedneho dna na uradoch.
Maju na to sice asi az 30 dni, ale asi uz ani sam neveris, ze to vobec chcu prepisat.
Ty ho nemozes bez dokladov nai vyradit z evidencie ani nic.

Toto vyzera na to, zobrat si svalnatu ochranku a ist si to vybavit osobne do osady.
Ak vobec vies, kde sa to auto moze nachadzat.

Skus na FB skupinu HAKA-Hľadá sa auto krádeže automobilov, vedia poradit, co by sa estedalo robit, aj ked vela si od toho neslubuj. Minimalne vedia pomoct s najdenim auta.
duves
10.05.23,05:23
A takto sa prepisuje auto? kks
red john
10.05.23,06:08
Plati, ze :

„Pri zmene držby vozidla môže byť prítomný predávajúci aj kupujúci. Ak nie je prítomný kupujúci, predávajúci musí mať od kupujúceho písomné splnomocnenie na vykonanie zmeny držby vozidla s jeho úradne osvedčeným podpisom u notára alebo na matrike. "

Cize nie cigani mali ist prepisat, ale ty si tak mal ucinit.
Tak isto si mal ty ist do poistovne a odhlasit sa z povinneho poistenia vozidiel. lenze ak si auto neodhlaisl na DI, tak ho neodhlasis ani v poistovni a budes poistku platit aj nadalej.

Dalsi problem sa moze vyskytnut s platenim pokut spojenych s objektivnou zodpovednostou.

Radu nema vyznam davat, lebo komu niet rady, tomu niet pomoci.
Na tuto skusenost nezabudnes do smrti a mas ponaucenie, ze s ciganmi sa taketo ksefty proste nerobia. Ale nech ta hreje pri srdci, ze nie si prvy a ani posledny, ktory takto dopadne.
https://www.google.com/search?q=neprihlasenie+vozidla+podvod&client=firefox-b-d&sxsrf=APwXEdfkPt4Fn4jeaeDs7JrF17nFDVamFQ%3A1683702 033911&ei=EUFbZNOoN8iWsAe6roqoDA&ved=0ahUKEwiT9Y3tlur-AhVIC-wKHTqXAsUQ4dUDCA4&uact=5&oq=neprihlasenie+vozidla+podvod&gs_lcp=Cgxnd3Mtd2l6LXNlcnAQAzoKCAAQRxDWBBCwAzoFCAA QgAQ6BggAEBYQHjoFCCEQoAE6BwghEKABEApKBAhBGABQmwhYh xlgixxoAXABeACAAdsBiAHYCJIBBTAuNi4xmAEAoAEByAEIwAE B&sclient=gws-wiz-serp
Na znacku auta a jeho cenu sa radsej ani nepytam.
kopretinka
10.05.23,12:37
odpadla som..............
Žabinka
10.05.23,12:44
nakoľko prepis vozidla je možné urobiť na hociktorom DI v SR, môže predávajúci splnomocniť kupujúceho na úkon odhlásenia..to len na doplnenie.. takže Anonymkk ako predávajúci mohol splnomocniť kupujúceho, aby zaňho vozidlo odhlásil a súčasne ho na seba prihlásil.. kupujúci mu mal následne poslať nové OEV a predávajúci si mal zrušiť PZP.. ale je problém, ak natrafí na neseriózneho kupujúceho.. túto variantu by som ale ja neaplikovala, ani keby sa nejednalo o menšinového kupujúceho..
majkii
10.05.23,13:06
Odporúčam pozrieť kvalifikovanú radu právnej kancelárie Ficek a partner v identickej veci.

https://ficek.sk/kupujuci-odmieta-prihlasit-vozidlo-19992

Pre istotu citujem napr.:
"Dobrý deň. V prípade predaja vozidla je Vašou povinnosťou vozidlo odhlásiť z evidencie (do 15 dní od zmeny vlastníckeho práva) a povinnosťou kupujúceho je vozidlo prihlásiť. Neuviedli ste, či ste si svoju povinnosť splnili. Ak nie odporúčam Vám ísť na dopravný inšpektorát a vozidlo odhlásiť. Ak nedisponujete dokladmi o vozidle, vyžiadajte si odpisy napríklad z dôvodu straty priamo na polícii a následne s kúpnou zmluvou požiadajte o odhlásenie vozidla na nového majiteľa uvedeného v kúpnej zmluve. Nový majiteľ si vozidlo musí prihlásiť v zákonnej lehote 15 dní od odhlásenia vozidla, ak tak neurobí tak bude niesť následky priamo on. Vy ste si svoju povinnosť (odhlásenie vozidla) splnili."
misoft
10.05.23,14:42
Hlúpy takto "kúpi"! A pritom už od januára platí, že auto sa dá prehlásiť jedným postupom na ktoromkoľvek DI! Neznalosť zákona neospravedlňuje.
ivka70
10.05.23,16:34
Od 1.1.2023 sa menil zakon. Odpoved plati, myslim, k predchadzajucej verzii zakona.