janep
12.05.23,07:54
Chcela by som sa opýtať ako to je s nárokom na dovolenku počas predĺženej rodičovskej dovolenky z dôvodu zdravotného stavu dieťaťa? Na predĺženú rodičovskú dovolenku som nastúpila od mája 2021 (dcéra dovŕšila 3 roky 30.4.2021). Od jej 2,5 roka - od októbra 2020 som pracovala až do mája 2021 ako som nastúpila na predĺženú rodičovskú dovolenku. V tom roku však bola korona a od januára do apríla som odrobila dokopy možno 20 dní, ostatok som bola na OČR a PN. Tiež, chcem sa opýtať ako to je s nástupom po rodičovskej dovolenke do zamestnania, ak sa moja pracovná pozícia zrušila počas korony? Čo v prípade, ak by som dovtedy otehotnela? Môžem z rodičovskej dovolenky rovno nastúpiť na PN (mám rizikové tehotenstvá, takže doma by som ,musela byť určite). Zostalo mi ešte 3 dni starej dovolenky z roku 2020.

Ďakujem.
ivka70
12.05.23,06:02
Pocas rodicovskej dovolenky (je jedno ci standardnej ci predlzenej) narok na dovolenku nevznika. V roku ,kedy si neodpracovala ani 21 dni, ti ziadny narok na dovolenku nevznikol.

Nastup do zamestnajia po RD musis pisomne najneskor mesiac dopredu oznamit zamestnavatelovi. Ak tvoja pozicia bola zrusena, po navrate mozes dostat vypoved z toho dovodu.
Ak by RD plynulo presla do PN (oznamenie aj tak musis dopredu poslat), tak si stale v ochrannej dobe a vypoved ti mozu dat az po skonceni PN (alebo dalsej MD, RD).
Pocas cerpania starej dovolenky nie si pred vypovedou chranena (mozu ti ju dorucit), ale PP by kvoli naslednej PN, MD, RD skoncil az poslednym dnom RD.
janep
12.05.23,06:08
Dakujem za vysvetlenie. Ako sa prosím v tomto prípade estw počíta potom výška materskej? Berie sa to ako reťazová pôrod alebo nie, keďže som medzi tým už pracovala?