kasiopeja01
15.05.23,16:34
Dobry den,
Uz treti rok vlastnime nehnutelnost. Kazdy rok nam v obalke priniesli z mestskeho uradu vymer za smeti, ale nikdy nepriniesli dan za byt. Minuly rok nam prisla upomienka za neuhradenie dane, ktoru sme uhradili hned po obdrzani upomienky. Tento rok nam opat prisli len smeti. Volala som na urad preco a tam mi pani povedala, ze nam dan neprisla, lebo v byte nik nebyva a ze ked ju chceme platit, mali sme hlasit, ze v byte byvame. Stretla som sa tym prvy krat. Nie je to nas prvy byt, ale dan za byt nam chodila automaticky, nikdy sme o to nemuseli ziadat. A celkovo je to divne, ako je mozne, ze nam poslu upomienku o nezaplateni a smeti a rok na to nam pani povie, ze nas vobec neeviduju? Naozaj to treba hlasit pri kupe bytu? To je nieco nove? Dakujem za radu.
misoft
15.05.23,14:42
Pani na úrade je asi "mimo". Daň z nehnuteľnosti sa nezakladá na obývaní, obsadenosti, ale na vlastníctve. Každý, kto vlastní nehnuteľnosť (záhrada, pole, dom) a tieto sú v katastri a správca dane ich eviduje, je povinný vlastníctvo pri získaní oznámiť správcovi dane a ten následne vyrubuje túto daň a vlastníkovi zasiela výmer na daň z nehnuteľnosti.
Ak teda ste pri kúpe obci ako príslušnému správcovi dane z nehnuteľnosti) nenahlásili zmenu vlastníka, tak výmery by odosielali pôvodnému vlastníkovi (čo sa mi tiež zdá pritiahnuté za vlasy - ihneď by sa ozval). Zdá sa, že v obci sa nekonajú kontroly, neaktualizujú údaje a takto to potom vyzerá (viď môj prípad poplatku za TKO, keď na úrade odhlášku z tr. pobytu DORUČENÚ neotvorili 2,5 mesiaca a mne samozrejme poslali navýšený výmer za osobu, ktoré v meste už nebývala, nemala tr. pobyt).
Negoce
15.05.23,14:46
bolo podané DP z nehnuteľnosti? zrejme áno, pretože prišla aspoň upomienka z MU .........poštu z MU môžete riešiť tak, že máte aktivovaný účet na Ústrednom portáli verejnej správy (Slovensko.sk), MU tam bude zasielať poštu (ušetria )
red john
15.05.23,14:49
Myslim si, ze dotycna pani na urade nema co hladat, lebo podat tak zavadzajuce informacie je pomaly trestuhodne.

Cela problematika je rozpisana v linku.
https://danznehnutelnosti.sk/informacie-o-dani-z-nehnutelnosti/


Ze v byte nik nebyva, to este nie je dovod na nevyrubenie dane. Za KAZDU nehnutelnost sa ma platit dan. No zmenu majitela je potrebne nahlasit a aj podat danove priznanie.
Ja ich mam viacero a platim jedna radost.
Takze bacha na neplatenie, lebo upomienky budu chodit stale a k nim sa mozu pridat aj nejake penale.
jslancik
15.05.23,17:28
Duško, takéto prerozprávania toho, čo "pani na úrade povedala" treba brať s rezervou. väčšinou "klienti" počujú iba to, čo chcú, pochopia to podľa svojho a ako si to zapamätajú, je otázne. a ktovie, na čo sa tuto kasiopeja pýtala, lebo odpoveď zhruba korešponduje s výmerom za smeti.
buchač
15.05.23,17:44
misoft (Dnes 17:42) Zdá sa, že v obci sa nekonajú kontroly, neaktualizujú údaje a takto to potom vyzerá (viď môj prípad poplatku za TKO, keď na úrade odhlášku z tr. pobytu DORUČENÚ neotvorili 2,5 mesiaca a mne samozrejme poslali navýšený výmer za osobu, ktoré v meste už nebývala, nemala tr. pobyt).
================
...a na základe čoho by mali vykonávať aktualizácie, ak nemajú odklady ?

Ten tvoj prípad ? Sám si spomínal, že si nenahlásil zmenu a spoľahol si sa na to, že na základe odhlášky z trvalého pobytu dôjde aj ku zmene poplatku za TKO.
Lenže trvalý pobyt a smetie nemá proste nič spoločné.
Mária27
15.05.23,18:13
Naozaj to treba hlasit pri kupe bytu!
zákon: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/582/20221101
Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) obce o dani z nehnuteľnosti nájdi na jej stránke.
kopretinka
15.05.23,18:48
a prečo im teda prišla upomienka,že nezaplatili tú daň? Veď daň musela byť vyrúbená.
kopretinka
15.05.23,18:50
to je dobrá blbosť,že neprišla daň za byt,lebo tam nebývate,na základe čoho teda vyrúbili poplatok za odpad? Veď tam nebývate,ako vám to mohli doručiť? To majú nejaký bordel na tom úrade a nekompetentných zamestnancov.
veronikasad
15.05.23,19:19
Naozaj pri kupe bytu treba podať daňové priznanie k dani z nehnutelnosti.
ivka70
16.05.23,04:45
V niektorych mestach sa dan z odvozu komunalneho odpadu neplati na osoby ,ale na nehnutelnost ...takze kludne im mohol prist tento poplatok.
To vsak nic nehovori o tom, ci podali alebo nepodali DP na dan z nehnutelnosti. Kludne ho podat nemuseli a ta upomienka bola prave na to, lebo urad zistil nezrovnalost medzi katastrom a podanymi DP na dan z nehnutelnosti.
Mária27
16.05.23,04:46
možno pôvodnému vlastníkovi
misoft
16.05.23,13:36
A - znova kritizuješ? Ani si nečítal, že ONI odhlášku DOSTALI! Úradne! Doporučene! Ale neotvorili poštu. A okrem toho - ja NIE som povinný niečo nahlasovať - prečítaj si zákon 253/1998 §10 d) - "zaslať vyplnený odhlasovací lístok ohlasovni doterajšieho trvalého pobytu občana o skončení tohto trvalého pobytu, ak nejde o trvalý pobyt osvojeného dieťaťa,". Túto povinnosť má ohlasovňa!!! A keďže si to neprečítali, nevykonali zmenu, tak brali staré údaje (neaktualizované) o TP občana.
A prečítaj si toto https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Zverejnovanie_dok/Dane/Metodicke_pokyny/Miestne_dane/2019/2019.08.20_4_MD_2019_MP.pdf
Zase si múdry ako ho*no v tráve! Zalez na chalupu a nekaz tu vzduch.
buchač
16.05.23,13:48
misoft (Dnes 16:36) A okrem toho - ja NIE som povinný niečo nahlasovať - prečítaj si zákon 253/1998 §10 d) - "zaslať vyplnený odhlasovací lístok ohlasovni doterajšieho trvalého pobytu občana o skončení tohto trvalého pobytu, ak nejde o trvalý pobyt osvojeného dieťaťa,". Túto povinnosť má ohlasovňa!!!
====================
Hehehe...takže ohlasovňa trvalého pobytu by mala nahlásiť zmenu pri TKO ??? To nám tu všetkým chceš znova tvrdiť ??? To fakt vážne ?
Už to konečne pochop, že tvoje tvrdenia nemajú ani hlavu, ani pätu. Už ti to povedali viacerí a nie iba ja. A mýliš sa v poslednej dobe nejak príliš často...

Ozaj...na základe čoho by mala obec robiť aktualizácie ?

...a neurážaj, lebo nie je problém dať patričnú odozvu.