Kikicka94
21.05.23,09:47
Zdravim, potrebujem sa vypýtať z práce o pár hodín skôr. Je to súkromná záležitosť, prídu mi robiť okná , čiže na priepustku by mi dali súkromnú záležitosť. Je to dôvod na to, aby mi v práci priepustku dali? Respektíve, čo sa považuje za súkromnú záležitosť, čo mám zamestnávateľovi povedať? Aby mi umožnil odchod z práce o pár hodín skôr?
buchač
21.05.23,08:15
....a čo tak vybrať si dovolenku alebo náhradné a či neplatené voľno ?????
Chobot
21.05.23,13:16
Súkromná priepustka je na súkromné účely a nemusíš zamestnávateľovi vysvetľovať, aký máš dôvod. Ale zamestnávateľ nemusí súhlasiť so súkromnou priepustkou. Je na rozhodnutí nadriadeného, či ti ju dá alebo nie. Takže ak mu to vysvetlíš a je to rozumný človek, tak nebude problém ti dať priepustku. Je to ospravedlnené neplatené voľno z práce.

Ak ti neumožní skôr odísť, budeš si musieť na to zobrať dovolenku, ak ti ju dajú mimo plánu.
jslancik
21.05.23,16:35
že ti prídu robiť okná si sa určite nedozvedel v nedeľu ráno... (ak áno, nemal si súhlasiť s takým expresným termínom). mal si si normálne pýtať dovolenku od zamestnávateľa. nie tu špekulovať. jednoducho ti to schváliť nemusí a bodka. a k zamestnancovi, ktorý sa nedokáže normálne správať, sa bude zamestnávateľ správať adekvátne... to by si pochopil, ak by si sa náhodou stal zamestnávateľom.

ak chceš pred zamestnávateľom vyzerať korektnejšie, ráno mu volaj, že je ti zle a rád by si si zobral deň dovolenky. zamestnávateľ bude ešte rád, že mu nedonesieš paragraf. a ak prídeš o nejaké bonusy, tvoj problém. máš si súkromné záležitosti riešiť normálne, nie v nedeľu doobeda...
red john
21.05.23,17:01
Zakonnik prace v § 141 vravi :

Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi
a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.
OneUp
21.05.23,18:03
v