bjjoba
03.10.06,15:26
kde sa treba nahlasit a co vsetko platit ako DOBROVOLNE NEZAMESTNANA OSOBA ?
DanielaSL
03.10.06,14:07
Len doplním Andreja , dobrovoľne si môžeš platiť na nemocenské, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Pričom si určíš sama sumu z ktorej budeš odvody platiť. Treba však dodržať najnižší základ na platenie toho ktorého poistenia. Určite ti poradia v Sociálnej poisťovni.
mariannak
03.10.06,19:09
Do ZP si dobrovoľne nezamest.osoba-samoplatiteľ musí platiť 634,-Skl. Od 1.1.2007 to bude suma 691,-Sk z dôvodu zvýšenia min.mzdy.

Do SP sa môže prihlásiť na doborovoľ.poist.osoba na: nemocenské poistenie, t.j. 4,4% zo7.600,-Sk(od 1.10.2006), alebo na poist.v nezamestn., tj.2% zo7.600, alebo na SP,IP a RFS, t.j. 18+6+4,75% zo 7.600,-Sk.

V prípade nástupu do práce alebo iných zmien, nezabudni, že je potrebné sa odhlásiť.
willma
03.10.06,19:17
Keď som to teda správne pochopila, tak je potrebné platiť len do ZP. Do SP je to dobrovoľné. Uisťujem sa nakoľko brat bol v zahraničí, neevidoval sa na ÚP. Pokiaľ odišiel bol riadne prihlásený do oboch poisťovní. Odišiel vzápätí po ukončení PP a vrátil sa len nedávno
Paula
03.10.06,19:38
Stiahnuté zo stránky SP:

Dobrovoľne poistená osoba

Dobrovoľne nemocensky poistná osoba platí poistné na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu.
Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba platí poistné

na starobné poistenie, ak nie je sporiteľ starobného dôchodkového sporenia, 18 % z vymeriavacieho základu; ak je sporiteľ starobného dôchodkového sporenia, 9 % z vymeriavacieho základu,
na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu
do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu.Dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti platí poistné na poistenie v nezamestnanosti 2 % z vymeriavacieho základu
DanielaSL
04.10.06,05:26
Keď som to teda správne pochopila, tak je potrebné platiť len do ZP. Do SP je to dobrovoľné. Uisťujem sa nakoľko brat bol v zahraničí, neevidoval sa na ÚP. Pokiaľ odišiel bol riadne prihlásený do oboch poisťovní. Odišiel vzápätí po ukončení PP a vrátil sa len nedávno

Brat sa mal prihlásiť po ukončení PP do zdravotnej poisťovni ako dobrovoľne nezamestnaná osoba. V roku 2005 sa však od 1. - do 8. platiť nemuselo. Povinnosť platiť si ZP bola až po novele zákona od 1.9.2005. Suma ktorá sa platila bola 575,- Sk.
Jozef Mihál
04.10.06,07:08
Do SP sa môže prihlásiť na doborovoľ.poist.osoba na: nemocenské poistenie, t.j. 4,4% zo7.600,-Sk(od 1.10.2006), alebo na poist.v nezamestn., tj.2% zo7.600, alebo na SP,IP a RFS, t.j. 18+6+4,75% zo 7.600,-Sk.
mariannak uviedla najmenšie možné základy, ja si dovolím pripomenúť najvyššie možné základy:

Nemocenské poistenie 4,4% z 25911 Sk
Poist.v nezamestn. 2% z 51822 Sk
SP,IP a RFS, 18+6+4,75% z 51822 Sk

Opakujem sa ale predsa - sú (časté) prípady, kedy sa oplatí platiť z čo najvyššieho vymeriavacieho základu.
tonkat
05.10.06,20:58
Zamestnancovi bol priznaný predčas. star. dôchodok od 01.06.2006. On žiada, aby sme odvody do nem. a v nezamestnanosti platili zaň aj naďalej, lebo keby ochorel alebo sa stal nezamestnaným, tak chce dostávať nemocenské a podporu. Ja tvrdím, že tu ide o dobrovoľné poistenie a to si musí zabezpečiť sám mimo zamestnávateľa. Je to tak? A ešte jedna vec. Môhol by vôbec ako predčasný dôchodca dostávať podporu v nezamestnanosti, keby prišiel o prácu? Ďakujem vám
kukučka
05.10.06,21:36
Samozrejme, že dôchodca, ani predčasný, podporu v nezamestnanosti nemôže dostať a to preto, že má dôchodok. Ak ho má nízky, môže požiadať o príspevok na bývanie, alebo jednorázovú sociálnu dávku.
jankasm
06.10.06,06:01
Zamestnancovi bol priznaný predčas. star. dôchodok od 01.06.2006. On žiada, aby sme odvody do nem. a v nezamestnanosti platili zaň aj naďalej, lebo keby ochorel alebo sa stal nezamestnaným, tak chce dostávať nemocenské a podporu. Ja tvrdím, že tu ide o dobrovoľné poistenie a to si musí zabezpečiť sám mimo zamestnávateľa. Je to tak? A ešte jedna vec. Môhol by vôbec ako predčasný dôchodca dostávať podporu v nezamestnanosti, keby prišiel o prácu? Ďakujem vám

Áno, je to tak ako mu tvrdíš. Nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti zaňho už ako zamestnávateľ platiť podľa zákona nemôžeš. Ak si chce platiť sám, aby dostával PN, tak sa musí prihlásiť na DNP, ale tam sa prihlasuje sám aj si to platí sám.
U teba by jedine mohol požiadať o mesačnú zrážku zo mzdy.
Jozef Mihál
06.10.06,06:42
Samozrejme, že dôchodca, ani predčasný, podporu v nezamestnanosti nemôže dostať a to preto, že má dôchodok. Ak ho má nízky, môže požiadať o príspevok na bývanie, alebo jednorázovú sociálnu dávku.
Nesúhlas, poberanie dôchodku nie je dôvodom na nepriznanie dávky v nezamestnanosti.
ajobs
06.10.06,18:10
Zamestnancovi bol priznaný predčas. star. dôchodok od 01.06.2006. On žiada, aby sme odvody do nem. a v nezamestnanosti platili zaň aj naďalej, lebo keby ochorel alebo sa stal nezamestnaným, tak chce dostávať nemocenské a podporu. Ja tvrdím, že tu ide o dobrovoľné poistenie a to si musí zabezpečiť sám mimo zamestnávateľa. Je to tak? A ešte jedna vec. Môhol by vôbec ako predčasný dôchodca dostávať podporu v nezamestnanosti, keby prišiel o prácu? Ďakujem vám

Ak chce dostávať nemocenské ( v prípade, že bude PN ), môže si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, ale musí si ho platiť aspoň 270 dní.
bendži
29.12.06,07:36
k 31.12.2006 končím pracovný pomer, pravdepodobne zostanem ako dobrovoľne nezamestnaná osoba. Posledných 6,5 roka som bola stále zamestnaná, aj keď u rôznych zamestnávateľov, ale poistenie v SP som mala stále len ako zamestnanec. Moja otázka je, či sa mi oplatí teraz prihlásiť do SP ako dobrovoľný platiteľ, a na ktoré poistenia, resp. z akého vymeriavacieho základu. Ak tomu totiž dobre rozumiem, napríklad v prípade PN-ky, dávky mi môžu byť vyplatené až po 270 dňoch platenia poistného z nejakého titulu, pričom sa nekombinuje poistné za zamestnanca a dobrovoľné poistenie... keby som v januári ochorela, z čoho by mi bola a bola by mi teda vôbec vyplatená akákoľvek dávka? A ako je to s ostatnými poisteniami v SP?

P.S. Verím, že status dobrovoľne nezamestnanej osoby nebudem mať dlhodobo, ale človek nikdy nevie..
ajobs
29.12.06,12:34
k 31.12.2006 končím pracovný pomer, pravdepodobne zostanem ako dobrovoľne nezamestnaná osoba. Posledných 6,5 roka som bola stále zamestnaná, aj keď u rôznych zamestnávateľov, ale poistenie v SP som mala stále len ako zamestnanec. Moja otázka je, či sa mi oplatí teraz prihlásiť do SP ako dobrovoľný platiteľ, a na ktoré poistenia, resp. z akého vymeriavacieho základu. Ak tomu totiž dobre rozumiem, napríklad v prípade PN-ky, dávky mi môžu byť vyplatené až po 270 dňoch platenia poistného z nejakého titulu, pričom sa nekombinuje poistné za zamestnanca a dobrovoľné poistenie... keby som v januári ochorela, z čoho by mi bola a bola by mi teda vôbec vyplatená akákoľvek dávka? A ako je to s ostatnými poisteniami v SP?

P.S. Verím, že status dobrovoľne nezamestnanej osoby nebudem mať dlhodobo, ale človek nikdy nevie..

Máš niekoľko možností:
1. prihlásiť sa ako nezamestnaná na ÚP, dávka v nezamestnanosti je 50% z vypočítaného príjmu posledných 3 rokov,
2. do 42 dní pôjdeš na PN (ochranná lehota), pričom tvoja PN (ak si bola v roku 2006 nepretržite zamestnaná) sa ti vypočíta z príjmu roku 2005. Ak by si končila pracovný pomer k 1.1.2007, rozhodujúce obdobie na výpočet nemocenského by bol rok 2006.
Popri tom si môžeš platiť aj dobrovoľné nemocenské poistenie, ale tam budeš mať nárok na nemocenské až po 270 dňoch.
DanielaSL
29.12.06,17:12
Ja by som to tiež riešila ako ti Tono vyššie napísal....cez ÚP. Jednak za teba zaplatí štát odvody na zdravotné poistenie, jednak dostaneš nejaký peniaz. Z toho si môžeš eventuélne zaplatiť niektoré sociálne dobrovoľné poistenie. Na tebe záleží , ktoré si vyberieš a v akej výške si ho budeš platiť.
Cecilia
29.12.06,19:20
Nie je vhodné prihlásiť sa do sociálnej poisťovne na dôchodkové poistenie z minima, lebo tým sa pokazí výška dôchodku. Radšej sa vôbec neprihlasovať na dôchodkové poistenie, ak si mladší ročník alebo ak si starší ročník a máš dostatok odpracovaných rokov.
Jano22
29.12.06,20:01
Mám jednú otázku. Musí dobrovoľná nezamestnaná osoba musí platiť aj 2% do fondu nezamestnanosti, ak chce platiť v sociálke dôchodkové?Živnostník to platiť nemusí.
Melnick
29.12.06,20:27
Fond nezamestnanosti je tiež dobrovoľný. Niekedy sa ho však oplatí platiť.
Jano22
29.12.06,20:32
Ale ja myslím že nie je ak si dobrovoľne nezamestnaná osoba. Buď platíš
iba zdravotné poistenie , ktoré je povinné , alebo dobrovoľne platíš do sociálky. Ak sa prihlasíš do sociálky tak už nemôžeš si povedať , že budem platiť do dôchodkového, nemocenského, rezervného fondu a fond nezamestnanosti platiť nebudem. Takúto možnosť majú iba živnostníci. Aspoň ja som to tak pochopil.
ajobs
29.12.06,22:18
Ale ja myslím že nie je ak si dobrovoľne nezamestnaná osoba. Buď platíš
iba zdravotné poistenie , ktoré je povinné , alebo dobrovoľne platíš do sociálky. Ak sa prihlasíš do sociálky tak už nemôžeš si povedať , že budem platiť do dôchodkového, nemocenského, rezervného fondu a fond nezamestnanosti platiť nebudem. Takúto možnosť majú iba živnostníci. Aspoň ja som to tak pochopil.

Zdravotné poistenie - súhlasím, pri sociálnom poistení platíš jedno z 3 poistení:
1. dôchodkové poistenie-obsahuje dôchodkové poistenie 18% (alebo pri DSS 9+9%),invalidné poistenie 6%,rezervný fond solidarity 4,75%=28,75%,
2. nemocenské poistenie-4,4%,
3. poistenie v nezamestnanosti-2%.
Hociktoré z týchto poistení je možné platiť samostatne, alebo v ľubovoľnej kombinácii.
Jano22
02.01.07,08:00
Chcem sa spýtať na takýto problém. Manželka zrušila živnostenský list
v minulom roku k 15.1.2006. Manžel je živnostník.Manželka neišla po zrušení
živnostenského listu na úrad práce , ale si od 1.2.2006 začala dobrovoľne platiť odvody do sociálnej poisťovne.
Mám dve otázky: Manžel si môže nezdaniteľnú časť na manželku v daňovom priznaní uplatniť za celých 12 mesiacov alebo len 11 mesiacov? /ak zrušila
živnosť v januári 2006, prijem zo živnosti nemala žiadný/
A druhá otázka. Aký doklad budú žiadať od manžela na daňovom úrade, že si môže uplatniť na manželku nezdaniteľnú časť základu dane na manželku
a takisto si manžel bude uplatňovať nárok na daňový bonus na dieťa?
Veď ak budú od manžela pýtať nejaký doklad za manželku že nemala za rok 2006 žiadny príjem , prípadne si budú pýtať nejaký doklad že manželka si neuplatňovala daňový bonus na dieťa, tak čo im dá. Doklad od sociálky
že si platí dobrovoľné odvody, alebo nejaké čestné prehlásenie?
Môžete mi poradiť s odpoveďou na tieto dve otázky?
Jano22
02.01.07,11:10
Neviete ako je s tou nezdaniteľnou čiastkou a aké doklady by mohol daňový úrad požadovať?
Marína
02.01.07,11:59
Chcem sa spýtať na takýto problém. Manželka zrušila živnostenský list
v minulom roku k 15.1.2006. Manžel je živnostník.Manželka neišla po zrušení
živnostenského listu na úrad práce , ale si od 1.2.2006 začala dobrovoľne platiť odvody do sociálnej poisťovne.
Mám dve otázky: Manžel si môže nezdaniteľnú časť na manželku v daňovom priznaní uplatniť za celých 12 mesiacov alebo len 11 mesiacov? /ak zrušila
živnosť v januári 2006, prijem zo živnosti nemala žiadný/
ZoDP_§11_ods.1_pism.b
b) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti,57) ak nemá vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť štátne sociálne dávky43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie,125)
A druhá otázka. Aký doklad budú žiadať od manžela na daňovom úrade, že si môže uplatniť na manželku nezdaniteľnú časť základu dane na manželku
a takisto si manžel bude uplatňovať nárok na daňový bonus na dieťa?
Veď ak budú od manžela pýtať nejaký doklad za manželku že nemala za rok 2006 žiadny príjem , prípadne si budú pýtať nejaký doklad že manželka si neuplatňovala daňový bonus na dieťa, tak čo im dá. Doklad od sociálky
že si platí dobrovoľné odvody, alebo nejaké čestné prehlásenie?
Môže, ale nemusí doložiť čestné vyhlásenie, že v danom období nepoberala príjmy podliehajúce dani z príjmov a potvrdenie o návšteve školy resp. kópie RL detí. Vecou dokazovania je až pri prípadnej kontrole zo strany DÚ.
Môžete mi poradiť s odpoveďou na tieto dve otázky? Odpoveď v rámci citátu.
Jano22
02.01.07,13:39
Ďakujem Marína za odpoveď, aj za tú čo písal "ajobs " vyššie. Volal som na
sociálku, tak je to presne tak ako písal "ajobs".
pochemi
27.01.07,14:27
Stačí ak majiteľ s.r.o. / nikde v PP / platí len zp ako dobrovoľne nezamestnaná osoba?
ajobs
28.01.07,20:00
Stačí ak majiteľ s.r.o. / nikde v PP / platí len zp ako dobrovoľne nezamestnaná osoba?

Áno, a ak si dá konateľskú odmenu 1 Sk mesačne, platí iba 2 Sk do ZP.
megyzah
13.06.08,11:09
Prosím Vás neviete aká bola za rok 2007 výška odvodov zdravotného poistenia u dobrovoľných platiteľov?
Zoltán Kovács
13.06.08,11:23
Prosím Vás neviete aká bola za rok 2007 výška odvodov zdravotného poistenia u dobrovoľných platiteľov?

Ak sa nemýlim, tak 692,- Sk.
Zlata
26.02.09,08:29
Chcem poprosiť o informáciu.
SZČO chce ukončiť svoju činnosť a chce byť dobrovoľne nezamestnaný.
Odhlási sa z evidencie ako SZČO zo sociálnej aj zdravotnej poisťovni. V zdravotnej poisťovni sa prihlási ako dobrovoľne nezamestnaný.
Aká je min. výška odvodov do ZP od 1.1.2009?
V sociálnej poisťovni sa nemusí prihlasovať (ale môže ako dobrovoľne nezam.)
Ďakujem.
Zlata
26.02.09,10:13
Chcem poprosiť o informáciu.
SZČO chce ukončiť svoju činnosť a chce byť dobrovoľne nezamestnaný.
Odhlási sa z evidencie ako SZČO zo sociálnej aj zdravotnej poisťovni. V zdravotnej poisťovni sa prihlási ako dobrovoľne nezamestnaný.
Aká je min. výška odvodov do ZP od 1.1.2009?
V sociálnej poisťovni sa nemusí prihlasovať (ale môže ako dobrovoľne nezam.)
Ďakujem.

Haloooo, prosím, nenajde sa dobrá dušička?
atka4
26.02.09,10:30
Chcem poprosiť o informáciu.
SZČO chce ukončiť svoju činnosť a chce byť dobrovoľne nezamestnaný.
Odhlási sa z evidencie ako SZČO zo sociálnej aj zdravotnej poisťovni. V zdravotnej poisťovni sa prihlási ako dobrovoľne nezamestnaný.
Aká je min. výška odvodov do ZP od 1.1.2009?
V sociálnej poisťovni sa nemusí prihlasovať (ale môže ako dobrovoľne nezam.)
Ďakujem.

Stačí pozrieť portál zdravotnej poisťovne.....
ZP:
ZDRAVOTNÉ POISTENIE KALENDÁRNY ROK 2009
VYMERIAVACIE ZÁKLADY a PREDDAVKY v Eurách (€) a informatívne v Sk
Vysvetlivky:
minimálna mzdamesačná = 295,50 €
minimálna mzda hodinová = 1,698 €
úhrn minimálnej mzdy za rok 2009 = 3 546,00 €
úhrn min. základov samoplatiteľa za rok 2009 = 2 293,20 €
priemerná mesačná mzda (20 146,– Sk z roku 2007) = 668,72 €
trojnásobok priemernej mesačnej mzdy (60 438,– Sk) = 2 006,17 €
konverzný kurz = 1€ = 30,1260 Sk

Sadzba poistného
Vymeriavací základ
v € v Sk
Preddavok
v € v Sk


Samoplatiteľ (osoba,ktorá nie je zamestnancom, SZČO a neplatí za ňu poistné na verejné zdravotné poistenie štát) - § 16 ods. 8 písm. e/;
koeficient = 0,6466
19.Samoplatiteľ bez ZPNajmenej 14 % zo súčinu koeficientu (0,6466) a minimálneho základu (295,50 €)191,075 757,0026,74806,00
20.Samoplatiteľ bez ZPNajviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy2 006,1760 438,00280,868 461,00
21.Samoplatiteľ so ZPNajmenej 7 % zo súčinu koeficientu (0,6466) a minimálneho. základu (295.50 €)191,075 757,0013,37403,00
22.- “ -Najviac 7 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy2 006,1760 438,00140,434 230,00
23.Maximálne poistné za kalendárny rok 2009 (všetci platitelia)14 % z celoročného maximálneho VZ (z 36-násobku priemernej mesačnej mzdy)24074,08725255,003 370,37101535,00
24.Výpočet koeficientu §13 ods. 14Podiel 4% z priemernej mesačnej mzdy a 14 % z minimálnej mzdy (668,72 x 0,04) : (295,50 x 0,14) = 26,75 : 41,37 = 0,6466--
Dana7
04.03.09,17:17
Stiahnuté zo stránky SP:

Dobrovoľne poistená osoba

Dobrovoľne nemocensky poistná osoba platí poistné na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu.
Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba platí poistné
na starobné poistenie, ak nie je sporiteľ starobného dôchodkového sporenia, 18 % z vymeriavacieho základu; ak je sporiteľ starobného dôchodkového sporenia, 9 % z vymeriavacieho základu,
na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu
do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu.Dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti platí poistné na poistenie v nezamestnanosti 2 % z vymeriavacieho základu

Prosím o radu, či povinne poistená osoba SZČO, ktorá však zo zákona nie je poistená na poistenie v nezamestnanosti, a platí si preto ako dobrovoľne poistená osoba poistenie v nezamestnanosti, môže uplatniť tieto výdavky ako daňovo uznané, alebo len to, čo si platí ako povinne poistená SZČO?

Ďakujem
Tweety
04.03.09,17:18
Prosím o radu, či povinne poistená osoba SZČO, ktorá však zo zákona nie je poistená na poistenie v nezamestnanosti, a platí si preto ako dobrovoľne poistená osoba poistenie v nezamestnanosti, môže uplatniť tieto výdavky ako daňovo uznané, alebo len to, čo si platí ako povinne poistená SZČO?

Ďakujem
Áno, môže.
Lianka
04.03.09,17:18
Prosím o radu, či povinne poistená osoba SZČO, ktorá však zo zákona nie je poistená na poistenie v nezamestnanosti, a platí si preto ako dobrovoľne poistená osoba poistenie v nezamestnanosti, môže uplatniť tieto výdavky ako daňovo uznané, alebo len to, čo si platí ako povinne poistená SZČO?

Ďakujem

Ano, moze.