tajomnyy
24.05.23,18:38
Čaute, potreboval by som poradiť. S mamou (bez otca) žijeme aj s babkou už niekoľko rokov. Doteraz bolo všetko v pohode, na nič sa nesťažovala a chodievala von (má 75 rokov). Posledné mesiace sa ale úplne zmenila. Za všetko je podráždená, všetko jej vadí, ohovára a vymýšľa si kadejaké príbehy, ktoré sa ani nestali. Začína jej vadiť aj náš pes, lebo sú vraj všade chlpy (nie sú, sám to mám pod dohľadom). Predstiera, že je chorá, že jej je zle, nejak sa poranila... ale pritom o pár hodín neskôr upratuje alebo vykonáva hocijakú fyzickú prácu. Dokonca musíme pred ňou skrývať veci, pretože nám ich berie, potom sa tvári, že to zobral niekto iný (ale bola to ona) a zahrá to na niekoho iného. Prosím o radu, doma sa to už nedá vydržať.
Tweety
24.05.23,16:44
Treba zobrať babku k lekárovi na vyšetrenie. Môže sa rozvíjať nejaká choroba.
tajomnyy
24.05.23,16:48
Práveže to sama odmieta. Lekárov nechce ani vidieť, všetko si odkladá.
Tweety
24.05.23,16:52
Treba byť trpezlivý vo vysvetľovaní prečo ísť za lekárom.
tajomnyy
24.05.23,16:58
Už sme snáď skúšali hocičo. Problém je ale v tom, že si vymýšľa a väčšinou skoro všetko zabúda, takže nemáme presné informácie. Doktor jej niečo predpíše alebo povie, no ona nám doma tvrdí niečo iné
Tweety
24.05.23,17:01
Nemôže ju tam niekto z rodiny sprevádzať? Isto by to len pomohlo. Môžno jej len chýbajú nejaké vitamíny, minerály. Skúste jej pre začiatok naordinovať napr. magnėzium, zinok... Ak nepomôžu, potom ozaj treba navštíviť lekára.
misoft
24.05.23,18:08
Príznaky, ktoré popisuješ - začínajúci Alzheimer (ale možno sa mýlim. Podobne príznaky mala i moja mama).
buchač
25.05.23,13:31
.
Negoce
25.05.23,14:15
na preventívnu prehliadku nepôjde? tam by ste riešili tieto nepríjemnosti
tajomnyy
25.05.23,14:19
.
romana147
25.05.23,19:26
.
red john
26.05.23,04:02
Nepotesim ta.
Toto vsetko su len zaciatky niecoho horsieho a nezvratneho. Diagnozu/zy urcovat nemienim, nie som lekár, no aj napriek tomu je zrejme, ze stav nie v poriadku.
Nejake vitaminy alebo mineraly tu absolutne nepomozu.

Jedine, co sa da poradit, je urychlena navsteva (kde by mal byt aj doprovod) obvodneho lekara, ktory rozhodne o dalsom postupe.
Oliwa
26.05.23,05:38
Problémy s vyjadrovaním/hľadaním slov a spoznávaním osôb (zatiaľ) nemá? Podľa toho čo píšeš, to vyzerá na príznaky začínajúcej stareckej demencie, ktorá v tomto veku nie je ničím výnimočným. Jednoznačne navštíviť lekára (spolu so starou mamou) a to čím skôr. Správne stanovená diagnóza a liečba môže jej stav upraviť/stabilizovať, no treba počítať s tým, že lepšie to už zrejme nebude. Odumieranie mozgových buniek je totiž nezvratný stav (v prípade, ak by bola stanovená diagnóza Alzheimer). Ale nebudeme predbiehať, od toho sú lekári. Píšem to len preto, že to netreba podceňovať a návštevu odborníka odkladať, resp. nenechať ju len na samotnú starú mamu.
Jarka 1
27.05.23,15:53
Kamarátka nedávno pochovala mamu a prešla si práve takýmito problémami. Rada pre teba a tvoju mamu je, aby ste si upratali v hlave a pozerali na veci tak, že babka za to nemôže a jednoducho to už je vekom. Navonok sa zdá, že babka je v poriadku, ale nie je. Čiastočne môžu na začiatok pomôcť lieky, ale veľký a trvalý zázrak už nečakajte.

Kamarátkina mama dokázala oblbnúť aj psychiatra. Rozprávala s ním, ako keby bolo všetko úplne v poriadku až to vyzeralo, že si dcéry vymýšľajú. Potom už chodili s ňou do vnútra do ambulancie a sedeli vzadu za ňou a ukazovali doktorovi, kedy nie je pravda, čo hovorí. Napr. či berie lieky, ktoré nebrala, lebo dcéry ju chcú otráviť. Doktorovi tvrdila, že samozrejme berie a cíti sa dobre. Spozornel, až keď tvrdila, že bol u nej včera na návšteve.
Terezia13
29.05.23,18:55
Nemáte v rodine lekára, ktorému by dôverovala? Možno by sa mu podarilo babku dostať lekárovi nenásilne, keď aj nejakou zámienkou
lujza.j
30.05.23,08:20
Tweety (24.05.23 19:52) Treba byť trpezlivý vo vysvetľovaní prečo ísť za lekárom..... Nereálne...treba zažiť (:
Tweety
30.05.23,08:28
Zažila som.
lujza.j
30.05.23,08:38
Veď práve aj ja....babka mi dôverovala ja som ju oklamala.......a už sa nevrátila.......