jabas
25.05.23,11:57
Dobrý deň,
prosím Vás chcem sa opýtať. Mám klienta SZČO, ktorej som doteraz robila jednoduché účtovníctvo – uplatnenie všetkých príjmov a výdavkov, za rok 2022 by chcel klient uplatniť paušálne výdavky (nemá v poriadku všetky doklady). Moja otázka znie: keďže doteraz všetko šlo cez pokladňu (účet nemá), budem pokračovať v doterajšom účtovníctve tak, že tie príjmy si nahodím do príjmov a paušálne výdavky do výdavkov, aby roky pekne nadväzovali? Ďakujem za odpoveď a prajem ešte pekný deň
veronikasad
25.05.23,10:30
Stačí ti excelovska tabuľka na evidenciu príjmov a platieb poistneho
kukučka
25.05.23,10:39
Veronika, ona zrejme myslí na účtovný program, ja som tiež robila v ňom, máš hneď aj DP bez roboty atď.
veronikasad
25.05.23,10:47
Tiež používam alfa plus aj pri výdavkoch paušálom.
Do DP potrebuje len tie dve sumy z excelu, pokiaľ vypĺňa na stránke FS
Inak je jedno kde si tu evidenciu v účtovnom SW urobí, môže aj cez interný doklad
kn-alka
25.05.23,12:18
jednoduché účtovníctvo a paušálne výdavky sú dve rozdielne veci, ako chceš nahodiť do výdavkov paušál, kam? do materiálu? do réžie?

V programe môžeš viesť príjmy a odvody - ostatné si vypočítaš v daňovom priznaní.
veronikasad
25.05.23,12:43
Jarka, veď to je úplne jedno, eviduje iba tržby a poistné a to môže dať do správneho stlpca
romana147
25.05.23,19:21
alebo si také urobíš v excel calcul :D

robí kvartálne DPH
a priebežne stav k DP
kn-alka
26.05.23,05:49
ja viem, že sa dá viesť príjmy a odvody v programe, len ona píše: .... a paušálne výdavky do výdavkov..... tie tam nenahodí :D :D
veronikasad
26.05.23,05:53
Paušálne výdavky jej vypočíta sw v daňovom priznaní, keď zaškrtni uplatňuje výdavky percentom z príjmov...
jabas
26.05.23,08:34
Ďakujem za Vaše reakcie. Áno, myslím, že ten problém je v tom účtovnom programe, lebo neviem ako nahodiť ten paušál, keďže chcem aby mi to pekne nadväzovalo, že keď sa klient rozhodne v ďalšom roku o skutočné výdavky, aby to sedelo aj s rokom, kde bol len paušál. Aby mi pekne nadväzovalo v pokladni.
kn-alka
26.05.23,08:45
to sa NEDÁ a ani nepotrebuješ - ak bude v ďalsom období znova viesť jednoduché účtovníctvo, v účtovnej závierke bude minulé obdobie prázdne