len_ja
31.05.23,08:15
Dobrý deň, dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadom dedičského konania. Ostali sme 3 súrodenci po rodičoch. Dedicske konanie este pol roka po smrti neprebehlo, pretoze kvoli komplikovanej situacii v rodine. Ja nechcem vôbec dediť- kvôli vyostreným rodinným vzťahom, ale aj kvôli tomu, že sa odmietam "starať" o majetok po poručiteľovi, jednak preto, ze bývam daleko a proste nemam zaujem tam chodit kosit a robit nejaku udrzbu.
Nechcem ani žiadne vyrovnanie, či z predaja alebo ináč. Proste nechcem mať nič z dedičstvom.
Čo je pre mňa lepšie odmietnuť dedičstvo alebo vzdať sa v prospech súrodencov bezodplatne?

Nechcem, aby, aby ani moje deti v prípade môjho odmietnutia figurovali na dedičskom (19, 16). Ďakujem za odpoveď.
Tweety
31.05.23,06:22
A otázka, keďže si nedala otáznik? Môžeš sa ho vzdať v prospech ostatných dedičov.
Jarka 1
31.05.23,06:31
Vzdaj sa v prospech súrodencov a nepôjdeš ani na dedičské konanie.

Tu máš niečo k tomu:

https://ficek.sk/vzdanie-sa-dedicstva-v-prospech-druheho-dedica-6215
Jarka 1
31.05.23,06:35
Navrhni im to, ak sa nechceš starať a oni sa starajú, tak by nemal byť problém.
Tweety
31.05.23,07:27
áno, nemôže ho nikto prinútiť dediť
Jarka 1
31.05.23,09:28
Môžeš sa vzdať aj na dedičskom konaní. Nikto však nemôže nútiť súrodencov, aby prijali tvoju časť dedičstva ak to nechcú.
len_ja
31.05.23,09:31
No dobre,a co v takom pripade?
kopretinka
31.05.23,10:20
predpokladáš,že súrodenci nebudú chcieť tvoj diel?? sú tam nejaké dlhy v dedičstve? Alebo prečo by nechceli majetok,ktorý im vlastne nepatrí?
Jarka 1
31.05.23,11:28
Vzdať sa môžeš aj v prospech len jedného súrodenca a síce toho, ktorý sa stará. Ten vo väzení isto trávu nekosí. Ten, ktorý sa stará a nechceš počúvať jeho výčitky sa určite nebude hnevať, ak okrem roboty dostane aj tvoj podiel z dedičstva. Však to normálne vysvetli, že si si vedomá toho, že sa nestaráš, lebo si od ruky a z toho dôvodu si ochotná prenechať svoj podiel. Aj vzťahy by sa isto zlepšili, ak by vedel, že sa nestará zadarmo.
veronikasad
31.05.23,12:18
Ak v tom dome nikto nebýva, predajte ho a peniaze si rozdelte. Určite sa zídu aj tebe...