Wood Star
31.05.23,19:07
Na poistke na nehnuteľnosť mi poisťovňa sama od seba navýšila poistné sumy a teda aj poistné. V zmluve o tom nie je ani zmienka, ani som na to nebola upozornená. Žiadala som o zrušenie navýšenia a vrátenie na pôvodné sumy, čo mi bolo zamietnuté. Podľa mňa poisťovňa porušila zmluvu a mám teda právo ju zrušiť. Povedali mi však, že keďže je menej ako 6 týždňov do dátumu splatnosti, už sa zrušiť nedá. Prosím vás, viete niekto o nejakej možnosti ako ju zrušiť?
red john
31.05.23,17:23
mari2x
31.05.23,17:34
bolo to ssíce iba PZP, ale aj mne malé opice :D tvrdili, že 6 týždnov
2 x som našiel človeka, čo mal dosť silné heslo a čo uznal, že
ja
a
poisťovna sme PZP uzavreli DOHODOU

a teda dohodou ho môžeme zrušť
Martuk
31.05.23,18:22
v poistnych podmienkach je napisane, ze poistovatel ma pravo jednostranne zmenit zmluvu. Nepises, o aku poistovnu sa jedna. V odpovedi na tvoju ziadost o zrusenie navysenia je co napisane? Ako poistovna zdovodnila zamietnutie tvojej ziadosti?

prikladam ti vypis z VPP nemenovanej poistovne:

Poistné pre jednoiiivé druhy poistenia sa stanoví na základe
poistno-technických zásad poistovatela. Poisťovatel je oprávnený
jednostranne upraviť výšku poistného a/aiebo poistnej sumy
poistenia, ak zistí počas poistnej doby skutočnosť, ktorá by
mala za následok, že poistenie bolo uzatvorené alebo zmenené
za iných podmienok, než za akých malo byt uzatvorené alebo
zmenené v lehote 2 mesiacov pred splatnosťou poistného
na dalšie poistné obdobie, v ktorom sa má zmena výšky
poistného a/alebo poistnej sumy vykonať. Pokial poistník
s vykonanou zmenou nesúhlasí, musí svoj nesúhlas uplatnit
do jednét1O mesiaca odo dňa doručenia oznámenia o zmene
výšky poistného a/alebo poistnej sumy poistovatelom. Pokiaľ
nebo! v uvedenej !ehote písomný nesúhlas poistnfka so
zmenou poistnej sumy doručený poistovateloví, má sa za to,
že poistník so zmenou poistnej sumy súh!asf. Pokiaľ nebol
v uvedenej \ehote písomný nesúh!as poistníka so zmenou
výšky poistného doručený poistovateiovi a poistník uhradil
zmenené poistné do jedného mesiaca od jeho zmeny, má
sa za to, že poistník so zmenou výšky poistného súhlasí.
V prípade pochybností je písomná forma prejavu vôle
poistníka nadradená prejavu vôle formou zaplatenia zmenenej
výšky poistného. V prípade, ak k zmene poistného a poistnej
sumy dôjde súčasne a ak poistník vyjadrí v !ehote podla
čl. 6 bod 6.6 týchto VPP súhlas so zmenou poistného,
avšak nevyjadrí súhlas so zmenou poistnej sumy a naopak, ·
k zmene poistenia podla tohto bodu nedôjde a poistenie
zaniká.
Takze si nemyslim, ze by ti poistovna len tak zvysila poistne a nedala by ti nijako vediet. Casto sa stava, ze poistovna posle klientovi list, napriklad aj o zvyseni poistneho a zdvovodnenie, preco, ale posta to po ceste strati. Najlepsie spravis, ked nakluses na pobocku a vysvetlis problem. Ak v tvojom pripade ti poistovna poslala nejaky list a tebe neprisiel, tak v systeme pri cisle tvoje zmluvy v archive bude tento list zaevidovany a vedia ti ho poskytnut.



 



Inak mam dojem, ze nieco tajis.

Martuk
31.05.23,18:27
ten druhy link je blbost, kedze uz podla slov poistovne ma menej ako zakonom stanovena 6 tyzdnova vypovedna lehota. Inu a varianta zaniku pre neplatenie je mozna, ovsem skryva v sebe urcite veci, ktore nemusia dopadnut dobre
Wood Star
01.06.23,04:01
Áno je to Allianz.
Wood Star
01.06.23,04:05
Na pobočke sme boli, tam nám písali žiadosť o zrušenie indexácie. Pošta nám chodí emailom a neprišlo oznámenie o indexácii, ale rovno príkaz na úhradu s údajmi na zaplatenie. Dali sme si urobiť návrh v inej poisťovni a za rovnakú poistku nám vyrátali polovičné poistné.
Wood Star
01.06.23,04:11
Už som sa dočítala aj o možnosti zániku zmluvy z dôvodu nezaplatenia. Ale neviem ako je to v tomto prípade s platnosťou zmluvy. Zmluva zanikne po niekoľkých mesiacoch a budem musieť doplatiť dlžné poistné za tie mesiace, ale otázka je či sa to berie tak, že zmluva mi platí aj keď budem ako dlžník. Na tú zmluvu mám totiž vinkuláciu v banke kvôli hypotéke, takže nemôžem byť bez poistky.
buchač
01.06.23,05:00
Martuk (Včera 21:27) ten druhy link je blbost
=======================
Otvoril som si ho a vybehlo nasledovné :
Približne 117 000 výsledkov (0,30 sekundy)
Takže, ktorý z nasledujúcich linkov je ten blbý ? ;)
buchač
01.06.23,05:06
Niekto má zlé skúsenosti s Allianzom a niekto dobré...
Ja som tá druhá varianta. ;)
misoft
01.06.23,09:09
Zhodou okolností - i ja!
Mária27
08.06.23,05:28
Dôležité je aj to, kedy bola zmluva uzavretá, aké znenie zákona sa na to vzťahuje.
Pozri občianksy zákonník, aj znenie v tej dobe. Pozri aj ustanovenia pre jednotlivé druhy poistenia. Súčasné znenie prikladám, vpravo nájdeš aj históriu.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20191201

Štvrtý oddiel
Zánik poistenia
§ 800
(1) Poistenie, pri ktorom je dojednané bežné poistné, zanikne výpoveďou ku koncu poistného obdobia; výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred jeho uplynutím. Ak došlo k zmene výšky poistného a poistiteľ výšku poistného neoznámil tomu, kto s ním uzavrel poistnú zmluvu, najneskôr desať týždňov pred uplynutím poistného obdobia, neuplatní sa lehota podľa prvej vety.

§ 803
(1) Poistiteľ má právo na poistné za dobu do zániku poistenia. Ak poistenie zaniklo z dôvodu podľa § 801 ods. 1 alebo § 801 ods. 2, výška poistného, na ktoré má poistiteľ nárok, sa určí z poistného za predchádzajúce obdobie.