majky1994.
05.06.23,04:18
Dobrý deň zaujímalo by ma či Môžem dať zamestnávateľovi preukazy v originale alebo v kópii pokiaľ som si ich robil na vlastné náklady keď by mi robila firma preukaz áno im ostáva originál lebo je to na ich náklady ale ja som si sám robil tak neviem ako to je
romana147
05.06.23,02:28
overemá kopia originálu má " právnu hodnotu " originálu
pavol54
05.06.23,03:06
To akože odovzdať zamestnávateľovi originál preukaz vodičského oprávnenia?
Zamestnávateľ má právo k nahliadnutiu do ORIGINÁLOV tebou predložených preukazov a z nich si môže podľa GDPR vyhotoviť fotokópiu. Kontrolným orgánom si povinný preukazy predložiť k nahliadnutiu pri výkone činnosti zodpovedajúcej oprávneniu vyznačenej v preukaze. Ak si robil kurz na základe ktorého ti bol vydaný preukaz na náklady firmy, platí že originál máš vždy a po skončení pracovného pomeru ho musíš odovzdať firme alebo jej uhradiť náklady na získanie
majky1994.
05.06.23,03:48
Nie vodičský preukaz ale preukaz VZV
pavol54
05.06.23,03:59
to je absolútne jedno o aký preukaz sa jedná(ZV, zvarača, alebo pre manipuláciu s potravinami ). Príklad: zamestnávateľovi odovzdáš preukaz VZV "položíš" na zem štós piva niekto pri tom utrpí úraz: buď platí zamestnávateľ alebo zamestnanec ak by to padalo na zamestnávateľa radšej "stopí" tvoj preukaz. ( nie je to také jednoduché ale ako dokážeš že si tam mal právo sedieť)
veronikasad
05.06.23,04:17
Pavol, mne sa nezdá, že zamestnanec musí vrátiť pri skončení pracovného pomeru preukaz, aj keď bol na naklady zamestnávateľa... Ide o zvyšovanie kvalifikácie, ak boli splnené podmienky v zmysle ZP, mal s ním zamestnávateľ uzatvoriť dohodu, na základe ktorej musí časť nákladov vrátiť
romana147
05.06.23,05:03
Iba KUKURIČIAR môže dať taký príklad, že

"zamestnávateľovi odovzdáš :D preukaz VZV "

lebo netuší, že podla BOZP musí mať vodič VZV preukaz pri sebe
pavol54
05.06.23,05:24
ty chmuľo okrem toho že si taký frustrovaný že vieš všetkých len ponižovať, cituj kde je písané že odovzdáva preukaz
pavol54
05.06.23,05:27
veronika ved píšem že musí uhradiť náklady na získanie zober si situáciu že zamestnanec ukončí kurz na náklady zam. získa preukaz a okamžite výpoveď v zmysle ZP
veronikasad
05.06.23,05:29
To je v poriadku, ale ak je preukaz na meno zamestnanca, prečo by ho mal vrátiť zamestnávateľovi? Ten preukaz je vždy majetkom zamestnanca a zamestnávateľ má smolu ak si to nezabezpečil dohodou pred preplatenim kurzu
Chobot
05.06.23,06:49
Toto nie je pravda - napr. kópiu občianskeho preukazu, vodičského preukazu alebo pasu aj keby si overil, tak je neplatný.
Chobot
05.06.23,06:56
Presne ako píše veronika. Ide o zvyšovanie kvalifikácie. Ten kurz si robil ty, preukaz - osvedčenie, či ako sa to volá je na tvoje meno. Ty si oprávnený riadiť VZV, nie zamestnávateľ. Preto to osvedčenie je tvoje v každom prípade, nie si povinný ho odovzdávať či už počas prac. pomeru alebo po jeho skončení zamestnávateľovi.

Pre evidenciu si môže zamestnávateľ urobiť kópiu napr. do osobnej zložky, ale originál zostáva tebe. V prípade kontroly sa ním preukazuješ ty, nie že ho potom budú zháňať niekde na personálnom alebo u BOZP pracovníka.

Ak firma mala náklady s kurzom, mala možnosť uzatvoriť dohodu o zvyšovaní kvalifikácie, kde by ťa zaviazala zotrvať v PP určitý čas (v ZP sú podmienky, koľko to je). Ak by si to porušil, zamestnávateľ by mal možnosť žiadať späť časť nákladov.

Ak tak neurobil, jeho smola.

Si predstav, že by ti zamestnávateľ umožnil urobiť si vysokú školu a financoval by to. Školu dokončíš, dostaneš diplom a dal by si ho zamestnávateľovi? Asi nie! Je to tvoje vzdelanie.
red john
05.06.23,07:42
Dat sice mozes, ale bola by to chyba.
Original dokladu (bez rozdielu) sa z ruky nedava.
romana147
05.06.23,08:19
ako povieš !
romana147
05.06.23,08:26
kedže som citoval "urobil copy", tak to v nejakom blbom príspevku BOLO a KUKURIČNÉ hovadiny ma netankujú
mmch , ak teraz nie je, ja s tým nič nemám