hugoo-888
06.06.23,11:56
Dobrý deň,

v 11/2022 som kúpil byt a stal sa jeho majiteľom. Za minulý rok v ročnom zúčtovaní nákladov za byt mi prišiel nedoplatok cca 100€.
Na bytovom som sa informoval, či daný nedoplatok bol rozrátaný aj na predošlého majiteľa a bolo mi povedané, že ich zaujíma len vlastník bytu k 31.12. a nedoplatok musím uhradiť celý ja.
Nakoľko v byte bývam prvýkrát vo svojom živote je to prosím bežné alebo existujú aj nejaké iné riešenia?
Bolo rovnaké aj v prípade preplatku? Peniaze by vrátili mne?
Ďakujem Vám!
ivka70
06.06.23,10:00
To nie je pravda, vy ste k nejakemu datumu prepisali byt z jedneho majitela na druheho na bytovom, a k tomu datumu robi bytove vyuctovanie staremu a novemu majitelovi.

Cize ak ste byt napr. prepisali k 1.12., povodny majitel dostane vyuctovanie za 11 mesiacov a ty za ten posledny ,.To musis na vyucotvani vidiet, kolk osi platil zalohove platby ty.
veronikasad
06.06.23,10:30
Pri preberaní bytu boli urobené odpočty teplej a studenej vody a meračov na radiátoroch?
kopretinka
06.06.23,10:58
preberací protokol nebol?
sito
06.06.23,11:47
"S prevodom vlastníctva bytu v dome prechádzajú na nového vlastníka bytu v dome práva a povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o výkone správy.

Prevodom bytu a v dome na nového vlastníka odstupuje doterajší vlastník bytu v dome od zmluvy o výkone správy; záväzky vyplývajúce z tejto zmluvy zanikajú až ich usporiadaním."

Prevod = predaj - kúpa.

Ani starý, ani nový vlastník bytu nemajú podklady k usporiadania ich povinnosti a práva podľa zmluvy o výkone správy. Ale správca domu ich má, teda on je povinný zo 182ky vysporiadať so starým vlastníkom podľa dátumu, asi 11 mesiacov, a s novým vlastníkom 1 mesiac, teda platby za užívanie bytu. Takže, správca vie, že si nový, neskúsený a preto sa ťa snaží odrbať, oškrábať, ošktubať ako hus. Nedaj sa! :D
sito
06.06.23,11:48
Zavrú, nezavrú, zavrú, nezavrú ... tému? :D:D:D
ivka70
06.06.23,11:53
Este si tu prispievatelia netrhaju vlasy navzjom ...ale co nebolo, moze prist :)
sito
06.06.23,11:56
Nooo, ak sa tu ukáže ten rozmnožený jedinec, porady milenec, riadny divočiak, kanec hneď tu začne harmatanec. :D
ivka70
06.06.23,12:00
:D potom aj zatvaranie pride
kopretinka
06.06.23,12:04
milenec :D
sito
06.06.23,12:06
A nie?! Veď *---* každú tému, a nie len tému. :D
red john
06.06.23,13:20
Samozrejme, ze je to bezne.
Spravca predsa nebude iniciativne riesit to, co ma niekto iny.

Samozrejme, ze existuju aj ine riesenia.
Otazka je, ci sa to oplati (na princip teraz nepozerajme).
Ja osobne by som sa na to vykaslal, viac starosti a osohu, ako vratene peniaze.

Ber to vsetko ako taky kurz do zivota, kde nedoplatok je poplatok.
sito
06.06.23,16:07
:D Asi majú výhradu svedomia, oni ju ne*---*! Oni ju len zatvoria. Zatvoriť by bolo treba toho, kto ju *---*, poradu tie témy, aj tie tebou zadané. Alebo zavrieť poradu pred ním, teda pred tebou.

Že nevymažeš svoj komentár, aby si si to mohol prečítať viac, viac, viac ... krát. :D
veronikasad
06.06.23,16:25
Zakladateľ nepíše z čoho nedoplatok vznikol.Moj laický názor - ak sa do bytu v novembri-decembri aj nasťahoval a v byte normálne kúril, nedoplatok na kúrení za toto obdobie je normálny stav. Vlastníci, ktorí bývajú v byte celý rok, si na zimu "predplatia" v lete, kedy sa kúriť nemusí ...
OneUp
06.06.23,16:36
Co tu pleties moje temy ? Ja som ich nazatvoril
sito
06.06.23,16:49
:D Pravda, nezatvoril, ale do*---*! Preto boli zatvorené! :D
sito
06.06.23,16:59
Veronika, jasne, že nepíše. Veď píše, že je od decembra prvý krát v paneláku. A mal dostať ročné vyúčtovanie len za jeden mesiac December. O rok bude múdrejší, dostane vyúčtovanie od 1.1.23 do 31.12.23. A máš pravdu, že to môže byť najviac za teplo. V Decembri sa minie zhruba 19 - 20 % nákladov za teplo na vykurovanie, ale zálohu dal len 1/12 z ročnej úhrady na byt.
sito
06.06.23,17:01
:D:D:D q - metrák je váha, či nie? :D

Už nepíšem, aby sa hugo dozvedel o vyúčtovaní viac, a aj o porade, aj o tebe, ktorému *---*! :D
veronikasad
06.06.23,17:03
Marcel, presne o tvojej poslednej vete píšem. Zo zadania nie je zrejmé ako bolo vyuctovanie urobené. Zrejme žil doteraz v rodinnom dome, ja zo zadania nečítam, že v zime v tom byte nebýval.
sito
06.06.23,17:07
Pri kúrení to nevadí, že nebýval, základnú zložku platí vždy. V jeho prípade za jeden mesiac.
veronikasad
06.06.23,17:27
Súhlasím
ivka70
06.06.23,18:06
Nedoplatok mu mohol vzniknut aj kvoli tomu ,ze zalohove platby sa platia mesiac dopredu a dost pochybujem, ze v novembri zaplatil za december.
Ak to spravil vtedy este povodny majitel, ten mal tuto zalohu urcite ako preplatok a novemu majitelovi jedna zalohova platba chybala.

Kazdopadne sa musi naucit citat vyuctovanie. :)
sito
06.06.23,19:05
Huga trápi najviac nedoplatok. Osobne si myslí, že správca o tom vie, a že si, ak od 1.12. do 31.12. 22 pýtal za december dve platby určeného predpisu za užívanie bytu. Jednu za december a druhú na január vopred. A v januári už na február, vopred.

Starý vlastník má vopred uhradený aj december, tu platbu mu správca vráti. Keby pýtal správca platbu od nového aj za mesiac november by bola platba duplicitná, či nie?
romana147
07.06.23,02:55
Naozaj laický názor.
Pretože nie je isté, či boli odítané hodnoty PRVN, dá sa na rozdelenie nákladov UK použiť vyhláška, kde to je v % na mesiace (v hrubom : jar 60 % , jesen 40 )
romana147
07.06.23,03:02
Ja som prevody bytov riešil jednoducho :
- starému majitelovi som napísal a počítal jeho spotrebu podla jednotkových cien predošlého roku
- novému podla nových cien za celý byt
a pridal som mu / odpočítal stlpček spotreby starého
romana147
07.06.23,03:04
Vyúčtovanie = zálohy mínus spotreba je IBA za to obdobie, keď je vlastníkom !
veronikasad
07.06.23,04:12
Milan, nepochopil si ma... Chcela som napísať, že aj keby bolo urobené riadne zuctovanie s predchádzajúcim vlastníkom, ak niekto kúpi byt koncom roka ( v zime )a začne ho užívať, mesačne zálohy na teplo a TÚV, nepokryjú naklady a môže očakávať nedoplatok vo vyúčtovaní
ivka70
07.06.23,04:18
Spravca mohol ale aj nemusel pytat 2 platby v decembri.
Ak to totiz zaplatil este povodny majitel, tak druhy krat tu istu zalohu za ten isty byt pytat nemohol.
A vyriesilo sa to az vyuctovanim, povodnemu zalohu vratil ako preplatok, novemu chybala ...mal nedoplatok.
hugoo-888
07.06.23,04:36
áno, preberací protokol sme spravili a kópiu má aj bytové...
OneUp
07.06.23,04:42
uz prestan tu aj zo sitom tarat bludy. Zadavatel jasne pise "že ich zaujíma len vlastník bytu k 31.12. a nedoplatok musím uhradiť celý ja." Pozrel som preberaci protokol pri kupe bytu a prve vyuctovanie. Jasne tam musi byt vyuctovanie k datumu preberacieho protokolu, nie k 31.12. Bodka
romana147
07.06.23,05:02
možno je dohoda pri preberaní pre správcu záväzná !
veronikasad
07.06.23,05:07
Pri ktorej položke máš nedoplatok a aké sú k nej zálohové platby
romana147
07.06.23,05:09
pochopil som = píšeš o niečom, čomu príliš nerozumieš
jesenná časť zimy je 40 %, tak by december mal byť do 19 % (zálohy = 1/12 = 8,5% )

takže ak pre 55 m2 bytu sú ročné náklady pod 300 evri , rozdiel / nedoplatol z UK za december môže byť okolo 35 evri = bavíme sa o HOUNOU - ZBYTOČNÁ téma ! :D
veronikasad
07.06.23,05:17
Výpočtu zálohových platieb nerozumiem, že sa dá vyrobiť sekera na kúrení som sa pred dvomi rokmi presvedčila na vlastnej koži
romana147
07.06.23,05:29
"presvedčila" - stačí 1 zlý odhad

pri doručení vlanajšieho vyúčtovania som bol v kúpeloch
a po telefóne som povedal, že to je blbosť
(menili nám PRVN a započítali spotrebu IBA z jedných PRVN)

a preplatok z vyúčtovania som potom z dialky trafil so 7 evri rozdielom
sito
07.06.23,13:27
:D " romana147 (Dnes 08:09) pochopil som = ZBYTOČNÁ téma ! :D"

Noo, pre huga isto nie je táto téma zbytočná. Ale pre teba, ak si hugoo-888 ty, tak je to ozaj zbytočná téma. A takých zbytočných tém si tu už založil veľa, veľa, veľa ... :D

Väčšina ľudí je toho názoru, že správca má vyúčtovať starému vlastníkovi zálohové platby za užívanie bytu za jedenásť mesiacov v roku v ktorých byt užíval, vlastnil. Novému vlastníkovi má vyúčtovať zálohové platby za užívanie bytu za jeden mesiac v roku v ktorom byt užíval, vlastnil. Ale ani jeden človek nevie nič o detailoch, ktoré boli pri zmene vlastníkov bytu. Takže sú tu uvedené len a len dohady o tom, čo pri zmene vlastníka skutočne bolo.

" ivka70 (Včera 21:06) Kazdopadne sa musi naucit citat vyuctovanie.

ivka, súhlasím, ak sa naučí čítať vyúčtovanie, potom na porade napíše fakty. Ale, ak ho aj pochopí na poradu už písať nebude, že!? :D
romana147
07.06.23,14:28
sitko
ty si taký MALÝ milý TEORETIK :D
sito
07.06.23,14:42
:D:D:D ... a ty si taký veľký a milý *---* :D;)
romana147
07.06.23,14:46
ja píšem o správe BD z praxe !
hugoo-888
08.06.23,08:44
Nedoplatok bol smiešny za servis výťahu a predovšetkým to je za kúrenie
Chobot
08.06.23,09:10
Ak je nedoplatok za kúrenie, tak to je možné. Myslím, že už to tu bolo spomenuté - v zálohovom predpise máš zálohy za náklady za kúrenie rozdelené na jednotlivé mesiace rovnomerne. Ale náklady na kúrenie máš najvyššie v zimných mesiacoch. Takže zálohu si mal priemernú za celý rok, ale v decembri si mohol mať aj dvojnásobne vyššiu spotrebu, než je priemer za rok.

Chápeš tomu? Či mám vysvetliť detailnejšie?