Stanka
29.11.04,10:42
Ahojte je mozne ze mi fakturuju iba 19% DPH k fakture za prenajom, ktoru vystavili v septembri bez dane nakolko sme neboli platcami a medzitym sme sa stali platcami. A dnes mi prisla faktura s textom fakturujeme vam 19% dph k fakture č....... a zaklad dane nie je vycisleny. Je to danovy doklad ked tam nie je DPH.
Podla mojho nazoru musia dobropisovat prvu fakturu a tu co vystavili DPH opravit a vycislit zaklad dane, DPH + suma celkom. JE to spravny postup? Prosim poradte lebo nejako tomu nerozumeju.
Katarína STR
29.11.04,09:57
Od kedy ste sa stali platcom DPH ?
Stanka
29.11.04,10:10
Od 7.9.2004 faktura bola vystavena 1.9.
Stanka
29.11.04,10:10
Podla mna sa mali spamatat skor a nie o 3 mesiace po registracii nasej DPH ked bol zaslany list.
Stanka
29.11.04,10:13
Neviem kolko uctovnikov mi povedalo ze maju vystavit dobropis a vystavit novu aj s danou ale to oni neakceptuju nakolko poskytuju danove poradenstvo :-) a nevedia zaklad ako § 25 oprava zakladu dane.hm co na to hovorite?
Katarína STR
29.11.04,10:47
Vy ste im oznámili písomne, že ste sa stali platcami DPH ? Prípadne ste sa dohodli, že Vám budú faktúrovať s DPH?
Nemáte náhodou uzavretú zmluvu, v ktorej sa presne píše ako sa to bude faktúrovať?
Skúste sa jej držať a prípadne im FA na DPH vráťte s odvolaním sa na zmluvu, ak sa dá.

Skúste sa s nimi dohodnúť, že Vám budú faktúrovať nájom s DPH od nového roka.
A starý rok Vám budú ešte bez DPH a už vystavenú faktúru ?? iba na samotnú DPH nech zrušia.
Stanka
29.11.04,11:10
V zmluve je uvedene bez DPH ale maju tam poznamku ze akekolkvek zmeny co sa tyka DPH mame oznamit a to sme aj spravili. Je to ich chyba. Je mozne zauctovat to v 9/2004 do nakladov bez dane. A v 11/2004 zuctovat naklad: 518/321
343/321
-518/321
Ostane mi tam DPH.Ale zaklad bude v 9/2004
Katarína STR
29.11.04,11:25
Vieš ono o ten základ ani tak nejde, lebo ho máš v tom správnom roku ,ale ide o DPH, v ktorom mesiaci by si ju mala dať.

Podľa mňa je to ich chyba a mali by vystaviť riadnú faktúru, teda základ dane + DPH za mesiac 9/2004. A zároveň ti vystaviť storno faktúry, ktorú máš v septembri.
Tú faktúru na samotnú DPH by som im vrátila doporučenou poštou s tým, že ste im oznámili v riadnom termíne, že ste sa stali platcami DPH.

A mimochodom už ste im uhradili asi túto faktúru, že ? S akým dátumom ?
Katarína STR
29.11.04,11:26
Každý daňový doklad musí obsahovať základ dane.
Vráť im tú faktúru doporučenou poštou.
Stanka
29.11.04,12:20
uhradili sme ju 14.9.2004 a faktura bola vystavena 1.9.2004
Stanka
29.11.04,12:21
viem ale oni to stale nechapu a tvrdia ze to je standardny postup
Katarína STR
29.11.04,12:24
No dobre, tak nech ti napíšu podľa ktorého zákona a § sa to tak STANDARTNE robí.
Rada by som sa poučila. Som zvedavá.
Stanka
29.11.04,12:25
Tak to aj ja ked som mu zacala hovorit paragrafy tak nestihal. A ze danovy poradcovia tak to potom uz robi kazdy
Katarína STR
29.11.04,12:40
Máš pravdu, aj ja takých poznám. Veď keď niečo neviem,tak neviem. Svet sa nezrúti, ale keď tvrdia za každú cenu, že to tak má byť, to ma štve. A pritom to nevedia obhájiť v zákone.
Veď nieje hanba, keď niečo neviem, prípadne sa priznať, že som niekde urobila chybu. Opravím, poučím sa a hotovo. no nie ?
Majus
29.11.04,12:54
uhradili sme ju 14.9.2004 a faktura bola vystavena 1.9.2004Stanka, ja tiež fakturujem prenájom, ale toto! Mimochodom, na pôvodnej faktúre bez DPH máš aký dátum dodania? Totiž, keďže je to opakované plnenie, dátum dodania ja dávam totožný s dátumom vystavenia. Preto keď Ti fa vystavili s dátumom 1.9. a vy ste platcami od 7.9. nemali by Ti tam dohodiť už DPH, lebo dodanie nastalo v čase keď si platcom nebola. Takto som to robila ja. A to že sa oni spätne spamätali, to je ich chyba. Dofakturovanú DPH by som im vrátila a neakceptovala. Ináč zaujímalo by ma, čo majú za SW, že im z nulového základu vyrátal DPH? :o
Stanka
29.11.04,13:18
To som sa aj ja cudovala ale odpovedal mi pan generalny ze su vselijake SW. Tak my mame Datalock a vobec to nespravi z nuloveho zakladu DPH :-) pan generalny je chytry asi. Na povodnej fakture mam datum vystavenia 1.9.2004, datum dodania 20.9.2004. A "danovy tarchopis" ako to nazvali (tiez nespravne uz sa nepouziva tento vyraz iba ak tak v slangu :-) ) su datumy datum vystavenia 19.11.2004 a datum dodania 23.9.2004 takze uz im nesedi ani datum dodania o dva dni. To je asi bezne kupis si rozok v jeden den a o dva dni ides zaplatit DPH lebo v hypermarkete zabudla pokladnicka DPH tak mi zavola na mobil pridte mam vystaveny blok na DPH ale zaklad je 0. To len tak na pobavenie
Majus
29.11.04,13:44
To som sa aj ja cudovala ale odpovedal mi pan generalny ze su vselijake SW. Tak my mame Datalock a vobec to nespravi z nuloveho zakladu DPH :-) pan generalny je chytry asi. Na povodnej fakture mam datum vystavenia 1.9.2004, datum dodania 20.9.2004. A "danovy tarchopis" ako to nazvali (tiez nespravne uz sa nepouziva tento vyraz iba ak tak v slangu :-) ) su datumy datum vystavenia 19.11.2004 a datum dodania 23.9.2004 takze uz im nesedi ani datum dodania o dva dni. To je asi bezne kupis si rozok v jeden den a o dva dni ides zaplatit DPH lebo v hypermarkete zabudla pokladnicka DPH tak mi zavola na mobil pridte mam vystaveny blok na DPH ale zaklad je 0. To len tak na pobavenieNo Stanka, máš to pestré, ale je to tak ako píšeš. Keďže dátum dodania je 20.9.04, tak ok, môžu Ti vyrubiť DPH, ale nesplnili ani dátum dodania ako píšeš, ale ani 15-dňovú lehotu na vystavenie! Pôvodnú faktúru mali stornovať a vystaviť novú správnu alebo sa to vykašľať a fakturovať Ti s DPH až v októbri. Ale nevzdávaj to, lebo takú DPH si nemôžeš predsa uplatniť.
Stanka
29.11.04,13:54
No prave mi dorucili fakturu resp. ten opraveny tarchopis datum nezmenili. Len mi rozpisali
ludia toto som este nevidela.
Text fakturujeme VAM DPH 19% :-))))))))))))))))))))))))))))))))))
dalej DPH 19% (zaklad ...............) je v zatvorke lebo mi vobec nerozumeju ze maju vystavit fakturu a nie zaklad je v zatvorke a to preto lebo vlastne fakturuju DPH.
potom suma celkom a este k tomu uhradene ........... celkom k uhrade ............. (suma tej 19% DPH).Vlastne to rozmyslali od rana od 10.00 ked som im povedala ze vystavit novu fakturu ale toto co vystavili je typicky priklad zalohovej faktury. To su amateri.
Majus
29.11.04,15:23
No prave mi dorucili fakturu resp. ten opraveny tarchopis datum nezmenili. Len mi rozpisali
ludia toto som este nevidela.
Text fakturujeme VAM DPH 19% :-))))))))))))))))))))))))))))))))))
dalej DPH 19% (zaklad ...............) ................ ale toto co vystavili je typicky priklad zalohovej faktury. To su amateri.Stanka, no bez komentára :eek: Fakt sú daňoví poradcovia??? :rolleyes: To by som teda nechcela......... Počuj skús im poslať faktúru v exceli a nech si ju hodia do systému a podpíšu ju ;)
Stanka
29.11.04,15:53
Tu uz ani excel nepomoze proste tomu nechapu a tvrdia si svoje a mne to uz 100 ludi povedalo ze to je nezmysel. Najjednoduchsi sposob vystavit storno k povodnej a zmenu urobit teraz a vycislist zaklad,DPH, celkom to je cele len tu su spekulacie kedy oni podaju opravne dostanu sa do danovej povinnosti ale vylepsi im to koeficient nakolko to plnenie v septembri mali oslobodene a vstupovalo im to do koeficientu. Zjavne si chcu polepsit ale to nebude take easy.
babenko1
02.12.04,10:57
Stanka.. to sú iní experti.. čo je to za firmu, nech sa ich vyvarujeme?
Stanka
02.12.04,14:23
Nechcite ani vediet. Este mi teraz znova vystavili fakturu kde uviedli: uz spravne udaje ale opat uviedli: ICO:
DIC: SK202222222
IC DPH: SKSK 202222222
Srandy kopec cooo? A teraz uz mi je fakt trapne im volat ze nech si to opravia v SW.
Katarína STR
03.12.04,05:51
Ale Stanka, pre tú srandu im zavolaj, že to nie sú tvoje IČ a IČ DPH, nech ti vystavia na tvoje údaje. že nevieš odkiaľ tieto zobrali, ale že ty také nemáš. Som zvedavá čo ti povedia.

Chichi
hron
03.12.04,08:37
Tak ja neviem, asi som spadol z mesiaca ci co. Ta povodna faktura bola vystavena na cenu bez DPH neplatcovi DPH? A potom sa po zmene na platcu doplni o DPH?
Alebo to bola faktura aj s dph bez rozpisu na zaklad+dph a teraz pytaju este naviac extra DPH?
No jelen som z toho...
Vera
03.12.04,08:53
TO HRON

Prvá faktúra bola bez DPH - faktúrované neplatcovi DPH
Od. 7.9. - sa stal odberateľ platcom. Mohli sa rozhodnúť, že budú faktúrovať aj s DPH a teda mali vyfaktúrovať opravnú k tej prvej faktúre aj s DPH. Lenže oni až v 11-tom mesiaci vyfaktúrovali LEN DPH bez uvedenia základu dane...
hron
03.12.04,14:49
TO HRON

Prvá faktúra bola bez DPH - faktúrované neplatcovi DPH
Od. 7.9. - sa stal odberateľ platcom. Mohli sa rozhodnúť, že budú faktúrovať aj s DPH a teda mali vyfaktúrovať opravnú k tej prvej faktúre aj s DPH. Lenže oni až v 11-tom mesiaci vyfaktúrovali LEN DPH bez uvedenia základu dane...
No ale to potom chcu DPH naviac. Neplatcovi DPH sa predsa fakturuje
cena aj s DPH, ale nemusi byt pre neplatcu rozpisana.
Ak chcu DOPLATIT DPH, tak potom bola povodna faktura pre neplatcu bez DPH. To sa moze?
Vera
03.12.04,16:11
TO hron

tá prvá faktúra bola bez DPH. Pri fakturácii nájmu sa môže platca rozhodnúť

1. či bude faktúrovať len základ
2. alebo bude fakturovať aj dph.
Prvá faktúra bola len so základom -čiže bola faktúrovaná suma bez DPH.
Potom si vyfakturovali len DPH...už rozumieš??
hron
03.12.04,19:26
TO hron

tá prvá faktúra bola bez DPH. Pri fakturácii nájmu sa môže platca rozhodnúť

1. či bude faktúrovať len základ
2. alebo bude fakturovať aj dph.
Prvá faktúra bola len so základom -čiže bola faktúrovaná suma bez DPH.
Potom si vyfakturovali len DPH...už rozumieš??
Lutujem sa :-), bohizial vyzera to ze zomriem sprosty. Nerozumiem uz hned
tej druhej vete. Ak je niekto platcom DPH, tak vo vseobecnosti ma za povinnost prifarit k fakture aj DPH a tu odviest.
Asi to suvisi s tym, ze nie som schopny pochopit taku jednoduchu pravdu,
ze reformatorske zjednodusovanie dani sa realizuje hrubnutim zakonov.
Ako tot, vcera, vysvitlo, ze DPH vlastne nie je DPH ale DNVPH.
Kto tuto skratku nepozna - prelozim - Dan s Nie Vzdy Pridanej Hodnoty

Ale dakujem za snahu :-)
babenko1
03.12.04,20:53
Lutujem sa :-), bohizial vyzera to ze zomriem sprosty. Nerozumiem uz hned
tej druhej vete. Ak je niekto platcom DPH, tak vo vseobecnosti ma za povinnost prifarit k fakture aj DPH a tu odviest.
Asi to suvisi s tym, ze nie som schopny pochopit taku jednoduchu pravdu,
ze reformatorske zjednodusovanie dani sa realizuje hrubnutim zakonov.
Ako tot, vcera, vysvitlo, ze DPH vlastne nie je DPH ale DNVPH.
Kto tuto skratku nepozna - prelozim - Dan s Nie Vzdy Pridanej Hodnoty

Ale dakujem za snahu :-)hih..a to kde vysvitlo? :-)
hron
03.12.04,21:11