SoňaN
07.06.23,14:44
Dobrý deň,

po niekoľkých operáciách chrbtice, kde mám v bedrovej časti spojených niekoľko segmentov šrúbmi mi bol priznaný preukaz ZŤP na neurčito, bez nutnosti kontroly, ale nie parkovacia karta. Kvôli parkovacej karte som sa odvolala a odpoveď bola, že posudkový lekár z druhostupňového orgánu urobil nový posudok a už som nebola ZŤP, nakoľko stanovil moje postihnutie len na 30%. Do rozhodnutia napisali, že som nedodala nové správy od lekárov o mojom zdrav. stave. Podotýkam, že len pred 2 mesiacmi pred konaním, mi bolo stanovené postihnutie na 50% bez nutnosti kontroly. Aké právo mal posudkovy lekár znovu posudzovať moje postihnutie,ktoré som mala stanovené na neurčito, bez nutnosti kontroly? Mám problém nastúpiť a vystúpiť z auta, pokiaľ si neotvorim dvere úplne, to som napísala aj do odvolania.
Vôbec neviem na koho sa obrátiť, budem rada, ak mi poradíte, čo robiť. Prišlo mi rozhodnutie o odobratí preukazu, môžem sa odvolať do 15 dní. Čo mi zase hrozí, keď sa odvolám? Zoberú mi ID?
Je toto vôbec možné? Som úplne zúfalá.
Ďakujem a prosím odpíšte.
Soňa Nemšovská
veronikasad
07.06.23,12:47
Samozrejme, že sa treba odvolať voči zníženiu percenta zdravotného postihnutia a priložiť požadované doklady.

Preukaz občana so zdravotným postihnutím vydaný Úradom práce nijako nesúvisí s poberaním invalidného dôchodku zo sociálnej poisťovne.
romana147
07.06.23,17:42
nepožadujú doklady

raz sa už odvolala za parkovanie a znížili jej postihnutie
OneUp
07.06.23,17:57
Ty tu "pracujes " 25 hodinovky denne . Od skoreho rana tu dristat. Ubohy zivot, rovnako ako bruchac
SoňaN
07.06.23,18:07
Veď presne o to ide, mali posudzovať znovu, či mi patrí parkovací preukaz a nie znovu posudzovať moje postihnutie. Potrebovala by som názor nejakého odborníka, či je to právne v poriadku.
SoňaN
07.06.23,18:11
vieš čo, nechaj tu ľudí, čo chcú pomáhať, aby tak robili...pravdepodobne nemáš žiadny ánung, o čo tu ide
veronikasad
07.06.23,18:13
Trvas na parkovacom preukaze, alebo preukaze občana so zdravotným postihnutím?
romana147
07.06.23,18:26
ak odvolací lekár rozhodol inak ako posudzujúci, tak právne je to v poriadku = nehladaj právnika

ak máš energiu nazvyše,
zober potrebné papiere
chod sa OSOBNE porozrávať na ÚDZS
PS
Môj tip : na 56 % to nevyriešiš
uchlácholia ťa :D
romana147
07.06.23,18:30
parkovací je pasé = príloha č. 18 je vágna !!

ak má aké také právne povedomie a nazvyš energie, môe skúsiť"úrad"
romana147
07.06.23,18:32
Nechaj tak = je to SPR OS TÝ "vyhodňar - žabykláčov pritakávač" :D
veronikasad
07.06.23,18:33
Čo má spoločné úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou s úradom práce? Preukaz občana s tzp slúži aj na iné kompenzácie ako parkovací preukaz.
romana147
07.06.23,18:39
OK = rozumieš tomu "lepšie" = poraď jej ty :D
OneUp
07.06.23,19:53
SoňaN: Tento uboziak sa tu od pol piatej rana montuje do kazdej temy. Kedze je dementny a neporadi, kazdeho uraza. Ubohy zivot, nikto ho nechce, nema s kym prehovorit slovicko. Rovnako ako bruchac a jeho alternicky
Chobot
07.06.23,20:51
Čo s tým má UDZS? UDZS nie je nadriadený ani dozorný orgán úradu práce, ktorý vydáva parkovací preukaz.
romana147
08.06.23,04:39
dvaja posudkoví lekári jej dali rôzne posudky (50/30)
a teda potrebuje "lekára" , ktorý by ich stanovisko (b, alebo d,) vedel posúdiť a jej PORADIŤ
do nejakej nemocnice s takýmto nemá význam, tak

ma napadlo, že takýto lekár by mohol byť na úrade

mmch
Tibi ! ak si si to ešte NEVŠIMOL , nejde o parkovací preukaz :D
veronikasad
08.06.23,06:01
Milan, prečítaj si pozorne zadanie. Mozno pri posudzovaní druhým lekárom už uplynula lehota platnosti predchádzajúcich vyšetrení, treba predložiť čerstvejšie správy. Aj mne sa stalo v SP, že žiadosť o ID ležala dlho v sufliku a musela som všetky vyšetrenia absolvovať znova...
Žiadala o prehodnotenie zdravotného stavu kvôli parkovaciemu preukazu, lekár posúdil len platné vysetrenia
misoft
08.06.23,06:41
Aká rada? Veď Soňa sama v popise uviedla, že má len staré lek. správy (môžu byť už neaktuálne) a pos. lekár z nich už nemôže vychádzať a predpokladá zlepšenie zdrav. stavu. A tak rozhodol, ako rozhodol.
Ako teraz? Soňa by mala opätovne navštíviť lekára, aby posúdil, skontroloval jej zdravotný stav, vyhodovil lek. správu s uvedením miery neschopnosti. S tým by musela ísť na ÚPSVaR, aby posudkový prehodnotil svoje rozhodnutie. Ak by bola miera 50%+, možno by jej ZŤP uznali tých 50% a zároveň požiadať aj o parkovací preukaz (či rozhodnú kladne - toť ?). Ale bez NOVÝCH lek. správ toto je bez úspechu.
SoňaN
08.06.23,10:25
Neuplynula žiadna lehota, ten prvý posudok na 50% som mala bez kontroly, navždy práveže...podľa mňa nemali na to vôbec siahať a posudzovať znovu môj stav, len udelenie parkovacieho preukazu, kvôli ktorému som sa odvolala
veronikasad
08.06.23,10:31
Soňa,žiadala si prehodnotenie zdravotného stavu kvôli parkovaciemu preukazu... Neviem či rozhodnutie UP je konečne alebo máš možnosť riešiť to cestou súdu.. Ja som nesprávny výpočet dôchodku (neuznanie obdobia poistenia) riešila cestou súdu. Nakoniec SP chybu priznala a súd sa nekonal.
SoňaN
08.06.23,10:37
Pridala som do fotiek lekársky posudok k timu povodnému posudku na 50%, kde je na spodu napísané že termín opätovného posudenia:neurčuje sa!!!
veronikasad
08.06.23,10:42
Soňa, hlavou múr neprebijes, kvôli parkovaciemu preukazu posudzovali tvoj zdravotný stav znovu a keďže nemali k dispozícii aktuálne zdravotné záznamy, rozhodli tak ako rozhodli. Využi lehotu na odvolanie a dopln ich.
SoňaN
08.06.23,10:42
Veronika, súdila si sa sama? Alebo ta zastupoval nejaký právnik? Ak áno, vieš mi niekoho poradiť, kto také veci rieši? Vďaka:))
veronikasad
08.06.23,10:45
Sama som si napísala už ani neviem ako sa to volalo, skontrolovala mi sesternica, právnicka. Súd sa nekonal, SP uznala chybu pri výpočte .
veronikasad
08.06.23,10:49
Ak si z Bratislavy, mám klienta právnika, neviem koľko má roboty, možno by ti to odvolanie urobil
SoňaN
08.06.23,11:15
Nie som...už som niečo vymyslela, ale ďakujem za ochotu:)
SoňaN
08.06.23,11:20
Pridala som lekársky posudok, nemal z čoho vychádzať, aké uznať prvý posudok, lebo mám skrutkami amostikmi spevnené 3 stavce v páse a mnoho pohybov proste nepustí...v posudku je jasné, že he to bez kontroly....tosj vozičkárov kde vidia že není žiadna šanca na zlepšenie, niečo dostane navždy, majú právo niečo odoberať?
SoňaN
08.06.23,11:51
To sa chystám aj urobiť, ale začnem všetko odznova (mám ďalšiu operáciu za sebou medzitým), lebo evidentne je okresný posudkový lekár ústretovejší, aj keď stále nechápem ich postupy, podľa mňa majú na to smernice a musia postupovať pri posudzovaní všetci rovnako. Podotýkam, že ma žiadny z nich naživo nevidel, lebo pre nich stále platia protipandemické opatrenia!!
ivka70
08.06.23,12:48
Na UP kvoli preukazu TZP nikdy nechceli nikoho vidiet, rozhoduju sa len podla sprav.
Netreba sa zbytocne rozculovat, robia to pravidelne, ze najskor zamietnu a potom velkodusne po odvolani pridelia. Asi satesia ,ze mozu 2x rozhodovat ....

Vzdy sa da este odvolat na vyssiu instanciu, keby im odvolanie nestacilo ....drzim palce
romana147
08.06.23,19:04
termín "neurčuje sa termín posúdenia" znamená, že

lekár povedal, že podla neho je tento stav stabilizovaný
nepovedal, že sa NESMIE prehodnocovať
SoňaN
08.06.23,20:18
Nie, význam toho mi práve vysvetlila pracovníčka ÚP, preukaz mám na dobu neurčitú (navzdy) bez nutnosti kontroly...takže keby sim nedala to odvolanie, chodím si s preukazom po svete do smrti...takže to vôbec neni o mojom zdrav. stave!!!
romana147
09.06.23,01:18
ktorému vyjadreniu teda dávaš / MÁ !!!!!!!!!! väčšiu váhu
pracovníčke OUP
druhostupnový posudkový lekár

podla toho zameraj svoju energiu :D
romana147
09.06.23,01:27
Verona , fakt nerozumieš, že ona nemá doklad - lekársku správu, ktorý by aspon naznačil, že ju "posudkový" ZLE zaradil = "d, = 30 %" takže musí silno porozmýšlať a VELMI ! ! presne formulovať svoje odvolanie
romana147
09.06.23,01:32
nužžžžžžžžžžžžžžžžžžžžž" evidentne je okresný posudkový lekár ústretovejší"

po právnej stránke by mal byť hlavne OBJEKTÍVNY
romana147
09.06.23,01:41
"Netreba sa zbytocne rozculovat, robia to pravidelne, ze najskor zamietnu a potom velkodusne po odvolani pridelia."

No ja som sa pred vyše rokom veru rozčúlil, ked mi VZP napísala, že na takú j"ednoduchú" zlomeninu ramennej kosti oni kúpele nepridelia

takže som MUSEL k odvolaniu priložiiť meranie o poškodení 2 z 3 nervov aj pár "nervóznych " riadkov

pridelili / absolvoval / pomohlo

ale po roku to ešte stále NIE JE dobré
viktorviktor
10.06.23,19:14
začiatkom tohto roku bol menený zákon, či čo, o zaraďovaní a posudzovaní zdravotného postihnutia, čo som tam čítal tak niektorí budú/boli preradený hore či dolu,či to lekár posudzoval podľa nového je potrebné zistiť

doplnenie

odôvodnenie vo vyjadrení v lek. posudku z 2.2.23 je celé zlé, lekárka zrejme vychádzala z posudku ktorý jej bol predložený, z toho dôvodu lekár v posudku z 25,5,23 odňal ZTP,
preto pri odvolaní je potrebné dodať nové vyjadrenie k zraneniu a bez slov ako zmierňujú, menej časté, bez bolestí v DK, bez obmedzenia , bolesti nemá a pod. Lekárka dobre vie čo má napísať.
veronikasad
10.06.23,19:50
Dostuduj si zákon, mení sa príloha c.4 zákona o sociálnom poistení, ktorá sa týka invalidných dôchodkov. Téma je o preukaze ZTP, ktorý vydáva UP.
red john
10.06.23,20:06
Plati, ze :

Parkovací preukaz je vydaný fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je podľa lekárskeho posudku odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo má praktickú či úplnú slepotu oboch očí.

Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom vtedy, keď nie je schopná na rovnakom základe s ostatnými osobami a pri rešpektovaní jej prirodzenej dôstojnosti:
– premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy osôb a k prostriedku železničnej dopravy a späť;
– nastupovať do vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a do prostriedku železničnej dopravy, udržať sa v ňom počas jazdy a vystupovať z vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a z prostriedku železničnej dopravy;
– zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov.
viktorviktor
10.06.23,20:23
v poriadku, nevedel som presne
romana147
11.06.23,00:34
TOTO FORMULOVAL NEJAKý ZáKONSRANDYSTA

"PP .. fyzickej osobe s ... úplnú slepotu oboch očí."
SoňaN
18.06.23,07:29
Ďakujem za odpoveď Red John. Minimálne to s tým nastupovaním a vystupovaním spĺňam a zvládaním jazdy v MHD, ale v žiadnej z odpovedí, čo som z ÚP dostala to nebolo.
SoňaN
18.06.23,07:35
ahoj Viktor, celé si to vymysleli, nikto ma nevidel, to je celé, môj zdrav. stav je nezmenený a išlo len o to mi ten preukaz ZŤP zobrať, aby mi nemuseli priznávať nárok na individuálnu prepravu a tým pádom aj parkovací preukaz. Hore, to čo komentuje Red John je výstižné, keby mi boli poslali takú odpoveď, tak sa viem aspoň na to odvolať, lebo nezvládam nastupovanie a vystupovanie a jazdu v MHD tým myslím aj vlaky...
SoňaN
18.06.23,07:37
Red John, kde si to prosím ta našiel? Máš číslo tohto zákona?
red john
18.06.23,08:31
Nepotrebujem hladat niektore veci, idem totiz na istotu.
Pojednava o tom zakon cislo XXX/2008, § 14.

Odkaz ti doda urcite romana 147, nakolko tento nick proste vsetko vie, Google je proti nemu slaby odvar informacii.
romana147
18.06.23,17:20
naproti tomu červený džon je SILNÝ táraj