Zuzanicka12
08.06.23,21:16
Dobry den, chcela by som sa opytat s bratrancom sme si vymenili pozemky, ktore sme zdedili, ja po starkej a on po svojej mame. Nevlastnili sme ich 5 rokov. Ja som ten svoj vymeneny predala. Musim aj tak platit dan z nehnutelnosti? Starka uz nemala nikoho iba vnucata, to nie je tym padom priama linia dedenia? Dakujem za odpoved a radu
veronikasad
08.06.23,21:43
Zrejme sa pýtaš na daň z príjmov FO, nie daň z nehnuteľnosti
romana147
09.06.23,01:46
Ako niekedy niektorí píšu / vyžadujú : Čítaj s porozumením !

Pôvodne mal byť nadpis témy :

Daň z predaja pozemku
Katy a R
09.06.23,09:09
pozri podrobne tu https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti#OslobodeniePrijmuZPredajaNehnutelnos ti
cit. kúsok - oslobodený príjem:
"...z predaja nehnuteľnosti (nezaradenej v obchodnom majetku) nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (alebo poručiteľov), ..."
Doplnenie po tvojom upresnení, že ide o daň z nehnuteľnosti - tak tá sa platí obci - aj tam riešiš DP - pozri podobné témy k tomu tu na porade, prípadne ti určite na OU s tým pomôžu. A je jedno, koľko rokov vlastníš (či 1, 5, alebo 100). Dôležité je, kto je majiteľom k 1.1. daného roku. Potom posielajú rozhodnutie o vyrubení dane väčšinou v máji (ja som tohto roku dostala akurát dnes)
Mária27
10.06.23,04:46
Tú starkú ste mali spoločnú? Ty si to predala do 5 rokov od dedenia?
Zuzanicka12
11.06.23,19:54
Nie nemali sme spolocnu starku...pardon za ten nadpis povodne som napisala iny a myslela som dan z nehnutelnosti
Zuzanicka12
11.06.23,19:56
Dan, ktoru musim zaplatit lebo som pozemok nevlastnila 5 rokov
veronikasad
11.06.23,20:39
Dan z nehnutelnosti platíš na príslušný mestský alebo obecný úrad.
Ak neboli splnené pri predaji podmienky pre oslobodenie, na DU platíš daň z príjmov fyzickej osoby + 14% zdravotné poistenie (nedoplatok ZP vyčísli v ročnom zúčtovaní ZP(