Lumyr
09.06.23,13:04
Nechapem ako sa vyrubuje clo . Myslel som, ze sa vyrubuje pre zasielky z tretich krajin - z EU nie Ked mi pride zasielka priamo z Ciny , Posta si pripocita clo 4 € za zasielku v cene 2 €. . Cina to obchadza a posiela zo svojich skladov v EU. Vtedy neplatim nic Dnes mi cez Aliexpress prisla zasielka priamo z Ciny - Fenggang. Dorucila mi ju vsak nie Posta, ale kurier GLS. Neplatil som nic Ako je to mozne ?
ivka70
09.06.23,11:18
Aj pri zasielke priamo z Ciny vie dodavatel deklarovat preclenie uz na jeho strane a zapocita ti ju do ceny. Zacali to robit par mesiacov potom, ako EU dala plne clo (predtymbol oaz nad nejaku sumu).
To ked objednavas, zvycajne vidis, ze je to uz aj s poplatkami.

A posta ma v tych 4 EUR nielen clo, ale aj svoje poplatky za colne konanie - no zdiera nas :)
Lumyr
09.06.23,12:25
Ja to nikdy neviem zistit, ci budem platit clo, alebo nie
Dnes som sa potesil kurier mi dorucil bez dalsich poplatkov
Posta nehorazne zdiera
Chobot
09.06.23,12:27
To nie je clo, to je poplatok pošty. Keď kupuješ cez Aliexpress, tak clo už platíš v celkovej cene. Potom sa balík vydá na cestu - a niekedy koncovým doručovateľom je nejaká kuriérska spoločnosť, ktorá si ďalšie poplatky nevyberá alebo niekedy pošta, ktorá najprv vyberala 2 € a teraz som si tiež všimol, že pýtajú aj 4 € za niečo, čo stálo 3 € aj s poštovným aj s clom.

Je to jednoducho biznis a nepomôžeš si, lebo nevieš si určiť, cez akého koncového doručovateľa to má byť doručené.
ivka70
09.06.23,15:40
Posta si poplatok uctuje len v pripade, ze balicek musi prejst colnym konanim.
Bezne mi aj posta dorucuje zasielky z Ciny, ktore su ale oznacene, ze clo a dan platil odosielatel a vtedy posta ziadny popatok nevyrubi.
ivka70
09.06.23,15:46
Uz som to nasla. Ak pri tovare ma predajca poznamku : VAT included, vtedy nic neplatis.
Lumyr
09.06.23,17:41
.
red john
09.06.23,18:10
Zbytocne sa tu budes rozculovat, system aj tak nezmenis.
Posta si proste chcela odhryznut z kolaca a po patricnom lobistickom tlaku na vsetky mozne strany sa jej to aj podarilo.
Podla novych pravidiel to funguje par rokov. Viac sa dozvies po precitani informacii.
https://www.google.com/search?client...Dny+po%C5%A1ta
Nandrolon
09.06.23,18:14
Je to skutočne CLO, o čom píšeš? Však tam je hranica okolo 150 eur, či? Nemýliš si náhodou DPH spolu s nezmyselnými poplatkami našej pošty?
Nandrolon
09.06.23,18:15
Niečo podobné som písal práve na reakciu vyššie......
Najnovšie sa na pošte toho veľa stráca, nič s tým nenarobíme.
Lumyr
10.06.23,05:23
tak to na potvrdeni pise Posta
OneUp
10.06.23,05:36
.Richard: Sprosté reči si Buchač nechaj pre seba. Ty a tebe podobní dohnojili Poradu
Nandrolon
10.06.23,09:19
Pošta nevie, čo je v balíku, tak proste niektoré zásielky dá na colné konanie.
Prišlo mi pár eurových zásielok, kde som doplácal 2 eurá /žiaden blok, žiaden prijímový doklad iba to bolo perom napísané, koľko má poštár vybrať/, a prišlo mi aj zopár drahších vecí, u ktorých som paradoxne neplatil nič.
To, že je v aliexpresse napísané u tovaru VAT included, neznamená pre našincov vôbec nič, proste si vymyslia poplatok, ináč ti nedajú zásielku. Kolega sa domáhal nejakého dokladu, za tie 2 eurá, ale vôbec nič mu nedali, povedali že mu nemôžu vystaviť žiaden doklad. Proste chaos.
Lumyr
10.06.23,10:47
Doklad su povinni vypisat. Ja som doklad ziadal, pretoze za USB kluc cene 2 €, si Posta vypytala 4 €. Refundovali mi to potom
Nandrolon
10.06.23,15:22
Veď ja to viem, nevypísali kolegovi ani mne, čo by tam napísali? Clo? Aké keď zásielka bola pod 150 eur. DPH? DPH je u nás 20% a z 1 eura by to bolo presne 200%, okrem to bolo VAT included...... Nemohli vypísať doklad, lebo 2 eurá je málo pre colné konanie a zase veľa na DPH. Pošta nevie, či si to nejdem dávať do účtovníctva......
Zrejme je to v každej slovenskej dedine, ináč, teda ináč v Bratislave a ináč v Gelnici.
viktorviktor
11.06.23,13:21
bez poplatkov je potrebné objednávať zo skladov v EU, vyplniť kolonku "ship to" Czech Republic, menu z českej koruny zmeniť na euro, potom "Ship From" podľa krajiny z ktorej to chceš dostať, a tiež pozri .ww.alisuperstar.cz
Lumyr
11.06.23,14:21
Kde tam vidis moznost zmeny "ship" ? Doplnil som foto v otazke
viktorviktor
11.06.23,18:11
najsam hore rozklikni menu s vlajkou
Lumyr
12.06.23,03:27
potrebujem vediet , ci doprava bude bez poplatku
ivka70
12.06.23,03:36
Toto je cele blbost, ak objednava z EU skladov, tak je to v ramci EU a nic neplati, nech to posle do akejkolvek krajiny EU.

Inak v CZ maju rovnake pravidla na DPH na vstupe ako aj my (pri nakupe z tretich krajin). Nic tym neusetri.
Ak DPH nebude mat v cene, tak ho musi zaplatit. A rovnako colne prehlasenie (a to je to, za co si pyta posta poplatky. A nielen posta, bude si ich pytat aj akykolvek iny prepravca, ak to bude musiet na tu konkretnu zasielku robit. akurat posta je asi najdrahsia).

V roce 2021 došlo k několika změnám ohledně placení cla a DPH u malých zásilek ze zemí mimo EU. Především došlo ke zrušení výjimky z placení DPH pro zboží s malou hodnotou a začala platit také povinnost podávat celní prohlášení k zásilkám v hodnotě do 22 EUR.
ivka70
12.06.23,03:39
Doprava (postovne) ta bude stat 0,8 EUR. To zaplatis hned spolu s cenou.
DPH mas uz v cene, tento balicek by mal prejst k tebe bez dalsich poplatkov.
Ak ho nezastavia colnici a nebudu ziadat colne konanie (co mozu aj pri malej hodnote, nemusia vyrubit clo. Ale mozu ,ak zistia ,ze je tam podozrivo nozka cena vzhladom na obsah)
Lumyr
12.06.23,04:51
za poslednu zasielku priamo z Ciny som nezaplatil kurierovi nic. keby to islo cez Postu, tak 2, alebo 4 €
ivka70
12.06.23,05:19
Ani cez postu by si nic neplatil ....ako pisem, jedine zeby to colnici zastavili a vyziadali si napriek nizkej cene colne konanie ....
Lumyr
12.06.23,05:31
cez postu platim uplne stale.aj pri zasielke za 2 €
ivka70
12.06.23,05:49
musis si vyberat tovar bud z EU skladov alebo ten, kde uz je DPH v cene .....
ja objednavam casto a nosi mi to aj postar a platila som raz: hned v 2021, juli, ked mi prisli este objednavky objednane pred 1.7.21
Lumyr
12.06.23,06:14
dph je v kazdom, posta tvrdi , ze 4 € je za clo
ivka70
12.06.23,07:15
za colne konanie ... to je rozdiel, clo by tam bolo, len keby to bola zasielka nad sumu, ktora sa preclieva ...a to by nebola konstantna suma 4 eur za kazdu.
Asi objednavas vela a colnici kazdu tvoju zasielku posunu na colne konanie ?? to uz tu neposudime

Alebo to objednavas na firmu?
Lumyr
12.06.23,08:25
na seba, raz za 5 mesiacov
annova
12.06.23,21:12
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/clo/oslobodenie-od-cla-dph-a-spd#OslobodenieCla

do 150 Eur sa neplati clo, poplatky poste - jednoducho aj oni chcu zarobit
OneUp
13.06.23,05:14
Richard: Sprosté reči si Buchač nechaj pre seba. Ty a tebe podobní dohnojili Poradu