kuskus
13.06.23,18:35
Dobrý deň,

od marca t.r. pracujem v zahraničí (Maďarsko) a v lete by som chcel brigádovať na jednom festivale na Slovensku. Išlo by o dohodu o vykonaní práce. Momentálne som zamestnaný a teda aj poistený v Maďarsku, ale vybavujem si prenostný formulár S072, ktorý umožňuje byť zároveň positený aj v Maďarsku aj na Slovensku. Nie som si ale celkom istý, či mám možnosť s týmto formulárom aj pracovať na asi dva týždne na dohodu na Slovensku. Ďakujem za odpoveď.
ivka70
14.06.23,03:29
E106/S1.. nesluzi na to, aby si mohol byt sucasne poisteny v dvoch statoch EU ci dokonca brigadovat na SK.
Je to formular na to, aby si mohol mat na SKvyuzivat plnu zdravotnu starostlivost.
S nim si v SK zdravotnej poistovni (zvycajne v tej, kde si bol poisteny predtym) vybavis preukaz zahranicneho poistenca (napr vo VsZP je hnedy) a lekari na SK budu tvoju zdravotnu starostlivost uctovat tej slovenskej ZP, kde si to vybavis.
Ta si to s madarskou ZP vyrovna v ramci zmluvnych vztahov.
Cize lekarov na SK nebude zaujimat, ze mas madarsky preukaz zdravotneho poistenia, budes sa preukazovat tym slovenskym preukazom zahranicneho poistenca. (je to ine ako mat neodkladnu starostlivost v krajinach EU, ked ides napr. na dovolenku a pouzivas europsky preukaz ZP vydany tou ZP, kde si poisteny - teda v HU)

Aby si mohol na SK pracovat (a je jedno ci na dohodu, TPP), musis poziadat Socialnu poistovnu o urcenie uplatnitelnej legislativy.
Predpokladam, ze kvoli TPP v HU ti urcia Madarsko.
To by pre tvojho zamestnavatela - organizatora festivalu znamenalo, ze bude musiet odvody (zdravotne, socialne) odviest do madarskych poistovni (tam sa ako zamestnavatel prihlasit).
Treba si to s nim vyjasnit pred podpisom dohody, je to celkom komplikacia aj pre zamestnavatela.
kuskus
14.06.23,04:57
Ďakujem za obšírnu odpoveď, spýtam sa teda v sociálnej poisťovni. Trochu sa bojím toho, že to zamestnávateľa, teda festival, odradí, ale snáď nie.
ivka70
14.06.23,05:18
Mna by to odradilo, lebo je to vela papiaeovaciek okolo kvoli 2 tyzdnom. :)
Tu je aj ziadost pre SP , ale to treba mat najskor uzavretu dohodu .... a potom nasledne ziadat: https://www.socpoist.sk/api/idsp/download/049c52df-ef63-4b8f-87f1-c2f88ef44ffd
kuskus
14.06.23,16:29
Ďakujem za formulár pre sociálnu poisťovňu. Keďže zmluva sa podpisuje až priamo na festivale, tak neviem, či by bolo možné o to žiadať až keď sa vrátim a asi fakt ich to odradí, lebo explicitne ani nezamestnávajú ľudí zo zahraničia, možno práve kvôli tomu.