emily 2
14.06.23,12:05
Dobrý deň, máte niekto skúsenosti, resp. viete poradiť ?

SZČO celý rok 2022 (práca na PC ). Platil len odvody do ZP.

Od 15.01.2023 sa zamestnal (menej práce ako SZČO) a hneď prerušil živnosť s dátumom od 01.02.2023.

Bohužiaľ ostal na PN od 25.01.2023. – Lekár vystavil e- PN pre zamestnávateľa .

Od 01.06. SZČO obnovil živnosť, potreboval vystaviť jednu faktúru.

Ako to bude od 01.07. 2023 ( je stále PN) ?

1 – odvody do ZP nemusí platiť (treba to nahlásiť ako SZČO ?)
2 – odvody do SP nemusí platiť ?( podľa DP za r. 2022 by mu od 1.7. vznikla povinnosť platiť min.odvody)

3 – nárok na PN ako SZČO nemá, lebo neplatil minulý rok odvody do SP ? ....
4 – e-PN na SZČO sa vraj už nedá vystaviť teraz- mala sa vraj vystaviť naraz ( nejaká možnosť vraj je..., lekár vystaví dodatočne papierovo e-PN ( o odvodoch nevedeli na pobočke SP poradiť)

V prípade nutnosti platiť odvody do SP aj počas PN zo zamestnania uvažuje znovu prerušiť živnosť....
Ďakujem :)
ivka70
14.06.23,10:13
Neplatenie odvodov pocas PN sa vztahuje len na ten poistny vztah, z ktoreho su vyplacane nemocenske davky.
Cize PN zamestnanca nema ziadny vplyv na platenie odvodov ako SZCO.

Ja si myslim, ze
1. musi platit, kedze nema PN ako SZCO
2. musi platit, lebo mu to vyplyva z DP a ma aktivnu zivnost a nema PN ako SZCO
3. Ak nemal aktivne nemocenske poistenie v case zaciatku PN ako SZCO (alebo nebol v ochrannej dobe po jeho skonceni), tak narok na platenu PN nema, cize PN ako SZCO mu je zbytocna
4. vid 3

Mozno ma niekto opravi :)
veronikasad
14.06.23,10:32
PN zo živnosti by nebola zbytočná, ak by mu ju lekár vystavil po 1.7. či to je možné keď ochorenie vzniklo skôr, neviem. Že neplatil odvody do SP v roku 2022 je nepodstatné. V tom prípade by od začiatku PN neplatil odvody do zp ani sp
ivka70
14.06.23,10:41
Myslela som aktualnu PN.
Na PN vystavenu po 1.7. by musel mat novu diagnozu, neda sa pokracovat v PN ako zamestnanec od januara a zacat tu istu PN az od jula ako SZCO ....
Jedine keby aktualnu PN ukoncil a potom si dal vystavit novu PN na obe poistenia v juli (ak by na to lekar pristupil a SP by nemala namietky)
veronikasad
14.06.23,10:50
S aktuálnou PN sa nedá nič robiť, v čase jej vzniku nebol povinné poistená SZČO, nárok na nemocenské SZČO nevzniká. Tým pádom, ak bude mať aktívnu zivnost, musí platiť poistné do zp aj sp.
emily 2
14.06.23,10:52
OK, ďakujem za rady, V podstate to potvrdilo, čo sme si mysleli... Ani v SP nevedeli poradiť. najlepšie bude znovu prerušiť živnosť od 01.07., a nechať len tú PN zo zamestnania...( pravdepodobne bude viac ako rok) a do ZP radšej zavolám...
veronikasad
14.06.23,10:57
Ak bude mať prerušenú živnosť, zdravotné poistenie riešiť nemusíš. Možno by bolo dobré kontaktovať posudkoveho lekára SP, či je možné po 1.7. vystaviť druhu PN s rovnakou diagnózou pre SZČO