RadoDar
15.06.23,15:07
Platím výživné na dieťa, ktoré sa (údajne, podľa ústneho odkazu) od 2.6.2023 po ukončení štúdia na VŠ zamestnalo. Nie som v styku s ním ani s matkou dieťaťa. Akým spôsobom treba korektne a bez rizika trestu ukončiť platenie výživného? Jednoducho prestať platiť a je to v súlade s právom? Alebo je potrebné vykonať nejaké oficiálne kroky? V telefonáte na ÚPSVaR-e mi povedali, že to len prestanem platiť, a je to vybavené, lebo dieťa nemá už právny nárok na výživné. Ale už sa mi stalo, že mi tam poradili nesprávne, a potom sa vyviňovali, že veď oni nie sú právnici.
Negoce
15.06.23,13:20
súd určil povinnosť platiť výživné? súd to ukončí , podaj návrh na súd (miestne príslušný)
red john
15.06.23,13:44
Vyživovacia povinnosť zaniká zo zákona momentom, kedy dieťa je schopné sa samé živiť. Vyživovaciu povinnosť zrušuje súd, ak bola určená súdnym rozhodnutím. Ak nebola určená súdnym rozhodnutím nie je čo rušiť.

Viac
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=ukoncenie+platenia+
veronikasad
15.06.23,14:14
Dieťa v roku 2023 ukončilo štúdium na strednej škole? Ak áno, nebude pokračovať na vysokej? Zamestnanie počas prázdnin nie je dôvodom na ukončenie platenia výživného.
veronikasad
15.06.23,17:14
ak vieš rodné číslo dieťaťa, tu si môžeš overiť či dieťa navštevuje školu

https://www.potvrdeniaonavsteveskoly.sk/
RadoDar
15.06.23,21:55
Ďakujem za snahu, toto mi nepomôže: JE NA ZÁKLADE ÚDAJOV PLATNÝCH K DÁTUMU 30.4.2023 EVIDOVANÝ AKO ŠTUDENT DENNÉHO ŠTÚDIA JEDNEJ ZO SLOVENSKÝCH ŠKÔL.
RadoDar
15.06.23,21:58
takže mám podať nejakú žiadosť na súd (a čakať mesiace, kým sa k tomu súd dostane a do tej doby som povinný platiť výživné, na ktoré príjemca nemá nárok, ale zaplatené výživné sa nevracia...) ? Ako to prebieha?
romana147
16.06.23,03:31
" Dieťa v roku 2023 ukončilo štúdium na strednej škole?" :D

nečítajúca radkyňa "dieťa .. sa (údajne od 2.6.2023 ) po ukončení štúdia na VŠ zamestnalo"
veronikasad
16.06.23,03:42
Milan, to zadávateľ upresnil po polnoci, včera tam táto informácia nebola...
veronikasad
16.06.23,03:54
Štúdium na vysokej skole končí záverečnou skúškou, tu mal zrejme po 30.4.2023. začiatkom júna ešte nezvyknú byť ani promócie...
Ak výživné určil súd, podaj návrh na ukončenie jeho poberania na súd.
ivka70
16.06.23,05:18
Dospele dieta vyzivne zaplatene bez naroku, musi vratit ,ak o to poziadas.
Len u maloletych sa spotrebovane vyzivne nevracia.

Ak si si isty, ze dieta ukoncilo studium, ja by som zaplatila naposledy za jun, stopla platby a poziadala sud o zrusenie vyzivovacej povinnosti.
To neplatenie by muselo dospele dieta napadnut a pritom by sa preukazalo, ze narok uz nema.
romana147
16.06.23,07:03
Som nevedel, že poniektorí zadávatelia sú takí ZÁKERNÍ