jakub4
16.06.23,21:22
Plánujem pozastaviť živnosť a mám auto, ktoré mám napísané na IČO. Z daňového hľadiska ho nemám zaradené v obchodnom majetku, nikdy som o ňom neúčtoval, ani nedával do nákladov odpisy ani žiadne náklady s ním spojené.

Ak pozastavím živnosť, musím na dopravnom inšpektoráte prepísať auto z IČO na RČ? Ako postupovať v prípade, ak by som živnosť nakoniec zrušil úplne?
veronikasad
16.06.23,19:49
Prečo si ho teda kupoval na živnosť?
veronikasad
16.06.23,19:52
Používaš auto na podnikanie? Uplatnujes si výdavky paušálom z príjmov?
jakub4
21.06.23,11:50
Nepoužívam a výdavky si uplatňujem paušálom. Pôvodne som myslel, že ho budem dáml´vať do nákladov, ale neoplatí sa mi to. Nechcem ho prepisovať, pokiaľ nebudem musieť, lebo je to spojené s poplatkami a návštevou inšpektorátu a aj otravným prepisovaním poistných zmlúv.
veronikasad
21.06.23,11:55
Odpisovať a dávať do nákladov auto, ktoré nevyužívas na podnikanie, to ti kto poradil?
Napr. daň z motorových vozidiel sa platí z každého vozidla využívaného na podnikania, bez ohľadu na to aký spôsob zdanenia príjmu si uplatnis...
kn-alka
21.06.23,12:02
Ak máš auto na IČO, musíš platiť daň z mot.vozidiel bez ohľadu na to, či si uplatnuješ alebo neuplatňuješ výdavky


https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-motorovych-vozidiel/info-dzmv#VozidlaPodliehajuceDaniInf


..... aj keď počas prerušenia činnosti sú vozidlá nevyužité, je naplnený predmet dane z motorových vozidiel. Skutočnosť, že podnikateľ nepoužíva vozidlo každý deň, nespôsobí prerušenie samotnej podnikateľskej činnosti, z čoho vyplýva, že vozidlo je predmetom dane naďalej.....
Negoce
21.06.23,12:02
fakt?
jakub4
26.06.23,07:42
Nemyslím, že je to takto, lebo som sa pýtal aj finančnej správy. To auto som na podnikanie nikdy nevyužíval, ani som ho neodpisoval ani nedával nič do nákladov.
jakub4
26.06.23,07:47
Neviem, či si si poriadne prečítala príspevok, neodpisujem ho, nedávam ho do nákladov a nevyužívam ho na podnikanie. Len je má v techničkáku napísané IČO mojej živnosti. A teraz mi ide o to, či, keď tú živnosť idem pozastaviť, musím to kvôli evidencii vozidiel prepísať na mňa ako osobu. Nepýtam sa kvôli daniam, účtovníctvu ani ničomu inému. Len sa mi stalo, že keď som kedysi nejaké iné auto písané na IČO chcel prepísať, chceli odomňa na dopravnom inšpektoráte živnostenský list. Ktorý asi už nebudem mať, ak živnosť zruším, nie?
mari2x
26.06.23,13:11
"keď tú živnosť idem pozastavť .. živnostenský list ..už nebude,ak živnosť zruším"

si si istý, že vieš, čo chceš urobiť ? ? ? :D