Eva Kacianová Karáčová
19.06.23,18:44
Mám 2 maloleté deti s bývalým manželom. Neplatil výživné, tak som podala exekúciu a potom aj trestné oznámenie. Dostal podmienečný trest s odkladom na dva roky. Dlžné výživné doplatil, ale v marci zasa nezaplatil bežné výživné a za jún poslal iba malú sumu. Momentálne nepracuje, takže ani exekútor nemá z čoho stiahnuť. Moja otázka je, kde mám teraz nahlásiť, že porušil podmienku? Ďakujem.
red john
19.06.23,17:04
Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život a riadne vykonal iné uložené sankcie a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Teda, už na základe Vášho oznámenia súdu, že otec dieťaťa neplní svoju vyživovaciu povinnosť, resp. že Vám nesplatil dlžné výživné v skúšobnej dobe, súd rozhodne, že sa v skúšobnej dobe neosvedčil a nariadi výkon nepodmienečného trestu. Uvedené rozhodnutie súd vyhlási na verejnom zasadnutí, pričom Vašu účasť súd môže posúdiť ako nevyhnutnú a bude preto trvať na tom, aby ste bola prítomná.
https://ficek.sk/ma-odsudeny-povinnost-zaplatit-dlzne-vyzivne-pri-trestnom-cine-zanedbania-povinnej-vyzivy-15414
romana147
19.06.23,17:21
Alebo trochu počkáš a
ak nepošle
exekútor nevymôže

požiadaš Slovensko o "náhradné výživné"