milagros208
20.06.23,09:23
Zdravím. Naši učitelia sa so žiakmi zúčastnili relaxačno-ozdravovacieho zájazdu v Taliansku. So zamestnávateľom sa dohodli na čerpaní NV za prácu nadčas. Keďže zájazd trval aj počas soboty a nedele, patria im aj príplatky za soboty a nedele. Zaujíma ma však plat za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku alebo náhrada za neaktívnu časť pracovnej zmeny mimo pracoviska. Keďže ide o pracovnú cestu, týka sa týchto zamestnancov neaktívna časť pracovnej zmeny mimo alebo na pracovisku? Ďakujem.
ivka70
20.06.23,07:39
ucitelia tam pracovali? boli tam s detmi ako dozor alebo len relaxovat?
Tweety
20.06.23,07:51
Relaxačno ozdravovací zájazd učiteľov ako pracovná cesta? Zvláštne.
milagros208
20.06.23,08:20
Ospravedlňujem sa, že som zabudla spomenúť, že tento zájazd bol organizovaný pre žiakov a učitelia tam boli ako dozor.
ivka70
20.06.23,08:33
pozri si usmernenie Ministerstva skolstva k poctaaniu nadcasov a odmenovaniu v skolach v prirode ...to ej ten isty princip
milagros208
20.06.23,08:42
Čítala som viaceré príspevky a problém je v tom, že sa rôznia. Niektoré vyjadrenia považujú pracovnú pohotovosť na služobnej ceste za pohotovosť na pracovisku a niektoré už mimo pracoviska. Najnovšie som našla toto :
Učiteľ sa zúčastní niekoľkodňového lyžiarskeho výcviku a okrem vyučovacích hodín strávi
počas celého dňa so žiakmi navyše hodiny dozoru počas aktivít lyžiarskeho výcviku.
Účasť na lyžiarskom výcviku je ostatnou činnosťou súvisiacou s priamou výchovnovzdelávacou činnosťou učiteľa. Ak čas, napr. od 7.30 h do 15.30 h je riadnym pracovným
časom učiteľa, výkon pracovnej činnosti v tomto čase sa považuje za výkon práce. Vychádza
sa zo skutočného pracovného času, ako je ustanovený na pracovisku v škole. Od 15.30 h
najviac do 22.00 h učiteľ vykonáva napr. dozor nad žiakmi alebo ich sprevádza, teda ide
o výkon práce nad rámec pracovného času učiteľa, a túto prácu je možné považovať za prácu
nadčas. Od 22.00 h do 6.00 h ide o pracovnú pohotovosť (neaktívna časť, resp. aktívna časť
pracovnej pohotovosti). Pracovnú pohotovosť spravidla učitelia na lyžiarskych výcvikoch
(viacdňových exkurziách, ale aj školách v prírode) vykonávajú striedavo. Čas, počas ktorého
sa učiteľ zdržiava na dohodnutom mieste mimo pracoviska (v mieste konania lyžiarskeho
výcviku) a je pripravený na výkon práce, ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej
pohotovosti, ktorá sa nezapočítava do pracovného času. Ak učiteľ počas pracovnej
pohotovosti vykonáva prácu (napr. rieši výchovný problém), ide o aktívnu časť pracovnej
pohotovosti, ktorá sa považuje za prácu nadčas. Výšku náhrady za neaktívnu časť pracovnej
pohotovosti mimo pracoviska ustanovuje § 21 zákona č. 553/2003 Z. z.
ivka70
20.06.23,08:55
a co z toho ti nie je jasne?
milagros208
20.06.23,10:20
No nie je mi jasné prečo sa pracovná pohotovosť na pracovnej ceste raz považuje za pohotovosť na pracovisku a raz mimo pracoviska. Napr. tu :
https://www.skolskyportal.sk/odbornik-radi/nahradne-volno-za-lv