nuta
21.06.23,21:13
Ahojte, mám problém.
Zložila som zálohu na byt v nadstavbe stavebnikovi. Stavebnik nestavia a je v dlhoch, preto mu bytovy dom vypovedal zmluvu o nadstavbe.
Neviem co mam robiť, prepadne mi zaloha aj byt?
Chobot
21.06.23,19:35
Stavebník by ti mal vrátiť zálohu. Ak je v platobnej neschopnosti, t.j. firma nemá žiadny majetok, lebo to bola sro, tak máš smolu. Môžeš si pohľadávku prihlásiť do konkurzu, ale asi nedostaneš nič.
nuta
21.06.23,20:05
Je to sro ale na tú zálohu mám podpísanú notársku zápisnicu rucenie sukromnym majetkom konatela tak neviem ci to dat exekutorovi ci co
ivka70
21.06.23,20:36
a uz si ho vyzvala na vratenie zalohy?
romana147
22.06.23,02:33
Na 91% ti záloha prepadne tak ako aj ostatným
a tú zápisnicu môžeš použiť ľahko - - ale ju dobre pokrč!
Chobot
22.06.23,06:30
Exekútorovi nemáš čo dať. Notárska zápisnica nie je exekučný titul. Na základe toho ti exekútor nemôže začať exekúciu.

Ale najprv ho vyzvi na vrátenie zálohy. Ak nevráti, môžeš sa obrátiť na súd a tam žiadať vrátiť zálohu, zároveň to dolož, že majiteľ ručí majetkom. Neviem, ako súd vyhodnotí tento dokument - možno ho zamietne, možno ti to pomôže, ťažko povedať.

Ale nakoniec, ak sa ti podarí vysúdiť pozitívny rozsudok, tak sa môžeš obrátiť na exekútora.

Všetko bude záležať od toho, ako dopadne súd. Od eseročky dobrovoľne asi nič nedostaneš. Tú majiteľ nechá zlikvidovať v konkurze bez majetku.