Joyefina
25.06.23,21:30
Maľujem a robím šperky. Chcela by som ich predávať na výtvarných akciách, trhoch. Potrebujem k tomu živnosť? Potrebujem registračnú pokladňu? Kde sa mám registrovať?
mari2x
26.06.23,01:10
Najprv asi "prieskum trhu"
red john
26.06.23,04:05
Kedze pri predaji vlastnej tvorby na prilezitostnych trhoch a jarmokoch nepotrebujete zivnost, tak nepotrebujete ani registracnu pokladnu. Takyto predaj na prilezitostnych trhoch sa riadi autorskym zakonom a nie zivnostenskym zakonom.

Viac
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=predaj+vlastn%C3%BDch+v%C3%BDrobkov
Joyefina
26.06.23,05:39
Dakujem za odpoved, konecne mi to niekto dokazal vysvetlit. Som vdacna.
ivka70
26.06.23,07:10
Ale pozor na slovo prilezitostny ...ak pojde o pravidelnu, sustavnu cinnost za ucelom zisku ...tam uz zivnost potrebna je (a teda aj pokladna a pod.)
buchač
26.06.23,07:26
...a čo je to tá pravidelná činnosť ???
Kšeft raz za týždeň, dva krát za mesiac...atď ?
ivka70
26.06.23,07:29
Živnosťou je každá sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku ....
buchač
26.06.23,07:39
Ale ja som sa nepýtal na ŽIVNOSŤ.
Zopakujem ?
Čo je to tá pravidelná ČINNOSŤ ?
ivka70
26.06.23,07:58
SÚSTAVNÁ ČINNOSŤ – pod týmto pojmom treba rozumieť určitú trvalosť vykonávanej činnosti. Nemusí však ísť o nepretržitosť konania meranú dňami, týždňami, či mesiacmi. Stačí, ak je vykonávaná opakovanie (v istej časovej frekvencii)..
buchač
26.06.23,08:51
Hm...takže aj herci, športovci, tlmočníci, znalci majú živnosť a teda aj pokladňu ?
;) :D :D :D :D :D

PLATÍ, že :

Živnostenský zákon versus Autorský zákon

Živnostníci, sú fyzické osoby vykonávajú sústavnú činnosť, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a ich činnosť, práva a povinnosti sú ustanovené v Živnostenskom zákone.
Osoby s príjmami z poskytnutia práv z priemyselného alebo duševného vlastníctva, teda autori sa riadia Autorským zákonom. Toto sú dva hlavné rozdiely, ktoré sa týkajú výkonu samotnej činnosti jednej a druhej skupiny.
kopretinka
26.06.23,09:33
príležitostný trh nemá nič spoločné s tým,či treba alebo netreba mať živnosť a pokladňu. To je príležitostný predaj.