hajnala
03.10.06,19:34
Milí poraďáci, potrebujem jednu radu, aby som nespôsobil chybz. Od 1. októbra som sa stal platiteľom DPH. 2. októbra som predal svoje auto, vedené v majetku - zinkasoval som 170 000 Sk,- 1. otázka: Je potrebné odviesť DPH z tejto sumy? Následne som doložil 35 000 SK,- a kúpil nové auto na živnosť - samozrejme keďže nie je úžitkové DPH odpočítať nemôžem. 2. otázka: Auto som kúpil v akcii 50/50, čiže 50 % som zaplatil v hotovosti a druhých 50 % zaplatím o rok - môžem auto do majetku zaviesť v celkovej sume 399 990 Sk,-. No a na záver 3. otázka: Mesačne platím poistku 1380 Sk,- môžem si s nej odpočítať DPH?

Viem, že je toho veľa, ale neviem si rady. :(:(:(

Ďakujem. :)
ekopo
03.10.06,17:50
1 otázka:nie
2 otázka:auto je vo vlastníctve? potom áno
3 otázka: na poistke je DPH?
durisovad
03.10.06,17:51
Ak sa jedna o osobne auto, z toho sa DPH nenarokuje pri kupe a teda sa ani nepredava (a nuctuje) s DPH. Poistne sluzby su bez DPH. Auto sa do majetku zavedie v cene, ktora je na fakture, nie v hodnote, ktora sa zan v danom momente v skutocnosti zaplati. Auto mozno kupovat aj na splatky. Predpokladam, ze uctovnictvo je podvojne.
hajnala
03.10.06,17:58
Ďakujem Vám za odpovede. Účtujem v jednoduchom účtovníctve (mení sa niečo), keďže som živnostník. Faktúra za auto bola je vystavená na mňa ako živnostníka a i v dokladoch od auta som vedený ako majiteľ.

Ďakujem.